Niezwyciężeni od ponad dekady. Znakomita passa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

0
527

Lata mijają, a Uniwersytet Medyczny w Łodzi wciąż nie ma sobie równych w klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski w typie uczelni medycznych. Tegoroczne zwycięstwo było dla niego trzynastym z rzędu. – Zdobycie pierwszego miejsca to ogromny sukces, ale utrzymanie go przez tyle sezonów to jest dopiero osiągnięcie – nie ukrywa prof. dr hab. nauk medycznych Janusz Piekarski, Prorektor ds. Organizacyjnych i Studenckich Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Od ponad dekady łódzki uniwersytet dominuje wśród uczelni medycznych. Wygrana w roku akademickim 2022/2023 była trzynastym kolejnym triumfem dla UMed Łódź, którego studenci błyszczeli przede wszystkim w takich dyscyplinach jak pływanie kobiet, jeździectwo czy trójbój siłowy. Z bardzo dobrej strony pokazali się również koszykarze, narciarki alpejskie czy tenisistki. Przedstawicieli uniwersytetu zabrakło jedynie w męskiej części AMP w ergometrze wioślarskim, a także w AMP w wioślarstwie i szermierce. Mimo to UMed Łódź zebrał 1944,5 punktu i zajął wysokie, szóste miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Jego reprezentanci zdobyli łącznie pięć medali (trzy srebrne, dwa brązowe).

Te wyniki są powodem do zadowolenia i świętowania. Zdobycie pierwszego miejsca to ogromny sukces, ale utrzymanie go przez tyle sezonów to jest dopiero osiągnięcie. Jesteśmy bardzo dumni z naszych sportowców, przede wszystkim dlatego, że potrafią pogodzić niełatwe studia ze sportową pasją. Bo o pasję i obecność sportu w życiu studentów chodzi nam przede wszystkim. Rywalizacja sportowa to taki miły dodatek, zwłaszcza jeśli można wspólnie cieszyć się z sukcesów. Ale wiemy, że w sporcie bywa różnie: raz się przegrywa, raz wygrywa. Najważniejsze to nie poddawać się i próbować – opowiada prof. dr hab. nauk medycznych Janusz Piekarski, Prorektor ds. Organizacyjnych i Studenckich Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W Uniwersytecie Medycznym w Łodzi podkreślają znaczenie aktywności fizycznej dla studentów. Sama uczelnia jest zaś nastawiona na rozwój i otwarta na przeróżne inicjatywy w zakresie sportu. – Naszym głównym celem jest promowanie sportu akademickiego wśród młodzieży, aby studia i nauka nie zdominowały ich studenckiego życia. Staramy się stwarzać jak najlepsze warunki do tego, by studenci mogli realizować się sportowo także w profesjonalnych klubach.  Dla wielu osób, którzy już w liceum odnosili pierwsze sukcesy sportowe, możliwość kontynuowania kariery jest kluczowym argumentem przy wyborze studiów i uczelni – przypomina prof. Piekarski. – Jesteśmy także otwarci na nowe pomysły. W sezonie 2023/2024 będziemy ściśle współpracować z ŁKS Siatkówka Żeńska w zakresie szkolenia młodzieży, która trenuje w obu klubach, a wszystko to w ramach niedawno podpisanego porozumienia. Efektem tej współpracy jest przede wszystkim utworzenie wspólnej, drugoligowej drużyny: ŁKS AZS UMED Łódź – uzupełnia.

Ostatni okres to czas modernizacji sportowych obiektów na łódzkiej uczelni. Poczynione inwestycje mają zwiększyć potencjał uniwersytetu i jeszcze bardziej przyciągać studentów do uprawiania sportu. – W naszym Centrum Sportu trwał gruntowny remont, który właśnie się zakończył. Budynek został odnowiony, ocieplony, wymieniliśmy parkiet w hali sportowej oraz nieckę basenu. Wszystkie te działania były możliwe dzięki pozyskanym funduszom m.in. z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jednak to nie koniec potrzeb i mamy nadzieję, że sukcesy naszych zawodników będą doskonałym argumentem przy składaniu wniosków na rozwój infrastruktury sportowej w uczelni. Bez wsparcia funduszy zewnętrznych działania na dużą skalę, zgodne z uzasadnionymi oczekiwaniami studentów nie mają szans na realizację – zaznacza prof. Piekarski.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.