Niezwykle emocjonujący finał mężczyzn na 100 m stylem dowolnym z aż sześcioma wynikami lepszymi od minimum na mistrzostwa Europy seniorów był ozdobą ostatniego dnia mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców w pływaniu.

Już poranne eliminacje pokazały, że walka o medale i wskaźniki na imprezy międzynarodowe, a także przepustkę na igrzyska olimpijskie do sztafety 4×100 m stylem zmiennym będzie bardzo zacięta. Rano świetnie zaprezentował się Bartosz Piszczorowicz. Zawodnik gospodarzy ustanowił nowy rekord życiowy, będący jednocześnie trzecim wynikiem w historii polskiego pływania – 48,55 s. Reprezentant AZS UMCS Lublin wysunął sie tym samym na czoło tegorocznych tabel i wypełnił minimum na ME. Prawo startu w Belgadzie wywalczył także drugi w eliminacjach Christianowi Sztolcmanowi (AZS UMCS Lublin) – 48,95 s.

Finał zdecydowanie należał jednak do zawodników AZS AWF Katowice, którzy zajęli pierwsze cztery miejsca. Mistrzem Polski został Kamil Sieradzki, ustanawiając nowy rekord życiowy – 48,56 s. Srebro zdobył Mateusz Chowaniec, także z najlepszym wynikiem w karierze – 48,63 s. Brąz dla Dominika Dudysa – 48,80 s. Tuż za podium uplasował się Jakub Majerski, również z życiówką 48,82 s. Piszczorowicz był piąty, a Sztolcman szósty. Cała szóstka nie tylko złamała barierę 49 sekund, ale także uzyskała wyniki lepsze od wskaźnika na ME. Co ciekawe, jedna setna sekundy zdecydowała o tym, że to Bartosz Piszczorowicz uzyskał kwalifikację do sztafety 4×100 m stylem zmiennym na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

– Dziś nieważne było miejsce, a czas jaki należało osiągnąć. Skupiłem się na eliminacjach, bo rano nic mnie nie rozprasza, mogę dać z siebie wszystko. Wreszcie uporałem się z rekordem życiowym. Po finale spojrzałem na tablicę wyników i ktoś powiedział mi, że to mój czas jest najlepszym wynikiem dnia. Wtedy dotarło do mnie, że zakwalifikowałem się na igrzyska! Oczywiście to łut szczęścia, ale ileż to razy w przeszłości brakowało mi setnej czy dwóch do jakiegoś awansu? Teraz los się odwrócił i jestem bardzo szczęśliwy – powiedział Piszczorowicz.

W finale kobiet na 100 m stylem dowolnym niespodziankę sprawiła Zuzanna Famulok. Zawodniczka AZS AWF Katowice jeszcze na półmetku była czwarta, ale druga długość dystansu należała zdecydowanie do niej, co pozwoliło na pokonanie rekordzistki kraju, Kornelii Fiedkiewicz. Famulok o ponad pół sekundy poprawiła rekord życiowy – 54,83 s i mogła się cieszyć z tytułu mistrzyni Polski. Brąz dla Aleksandry Polańskiej (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego) – 55,67 s.

– Bardzo dobrze mi się płynęło. Do minimum na ME zabrakło czterech setnych. Ale najważniejsze zrobiłam, czyli zakwalifikowałam się do sztafety na igrzyska. Pod koniec byłam zmęczona, ale starałam się wytrzymać do końca. Na każdym dystansie w Lublinie zrobiłam rekordy życiowe. Czego chcieć więcej? – podsumowała szczęśliwa mistrzyni.

Po zwycięstwie na 50 m stylem klasycznym srebrny medal na dystansie dwukrotnie dłuższym wywalczyła Barbara Mazurkiewicz (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego) – 1:08.73, która musiała uznać wyższość Dominiki Sztandery. Swój trzeci srebrny medal w stylu klasycznym, tym razem na 100 m, zdobył Dawid Wikiera (AZS Politechniki Opolskiej Opole) – 1:01.26, ponownie ulegając Janowi Kałusowskiemu.

Srebrne medale na 50 m stylem motylkowym zdobyły Paulina Peda (AZS AWF Katowice) i Wiktoria Piotrowska (AZS AWF Warszawa), które uzyskały identyczny czas w finale – 26,71 s. Brąz w rywalizacji mężczyzn na tym dystansie wywalczył Marcel Wągrowski (AZS Łódź) z nowym rekordem życiowym – 23,56 s.

Wicemistrzem Polski na 200 m stylem zmiennym został Michał Poprawa z AZS AWF Katowice – 2:02.39. Trzeci w finale był 17-letni Mikołaj Miłkowski z AZS AWF Warszawa, który okrasił brązowy medal wypełnieniem minimum na ME juniorów w Wilnie – 2:04.68.

W ostatniej konkurencji mistrzostw – w sztafetach 4×100 m stylem zmiennym brąz wśród kobiet zdobyły reprezentantki KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł mistrzowski wśród mężczyzn dla AZS AWF Katowice, brąz także dla katowiczan.

W klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski w kategorii seniorów triumfował AZS AWF Katowice z dorobkiem dziewiętnastu medali – siedmiu złotych, ośmiu srebrnych i czterech brązowych. Wśród młodzieżowców drudzy w klasyfikacji medalowej byli pływacy KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego (9 medali – 6 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe), a trzeci gospodarze z AZS UMCS Lublin (17 medali – 5 złotych, 6 srebrnych, 6 brązowych).

W punktacji klubowej seniorów wygrał AZS UMCS Lublin przed AZS AWF Katowice. Wśród młodzieżowców wdwa pierwsze miejsca także dla tych klubów, a podium uzupełnił KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

Najbardziej wartościowy rezultat całych mistrzostw wśród mężczyzn uzyskał Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) na 100 m stylem motylkowym. Co ciekawe, dziesięć najlepszych wyników MP należało do zawodników z klubów AZS – osiem to wspomniane wcześniej rezultaty na 100 m stylem dowolnym oraz rezultaty Majerskiego na 100 m stylem motylkowym i 100 stylem grzbietowym. Wśród kobiet dwa najlepsze wyniki mistrzostw uzyskala Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin) na 50 m stylem grzbietowym i 100 m stylem grzbietowym, a trzecie miejsce w tym rankingu zajęła Wiktoria Piotrowska (AZS AWF Warszawa) z wynikiem na 100 m stylem motylkowym.

Medale zawodników z klubów AZS – Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Lublin, 28.04.2024