Emocjonujące finały na 100 m stylem grzbietowym były głównym wydarzeniem drugiego dnia mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców w pływaniu. Wśród kobiet triumfowała reprezentantka AZS UMCS Lublin, Adela Piskorska, która zwycięstwo okrasiła wypełnieniem minimum na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Sensacyjnym mistrzem Polski w rywalizacji mężczyzn został Jakub Majerski z AZS AWF Katowice.

Zawodniczka gospodarzy do czwartkowego złota na 200 m stylem grzbietowym dorzuciła triumf na dwukrotnie dłuższym dystansie. Piskorska nie miała sobie równych, a jej zwycięski wynik – 59,92 s jest lepszy od minimum na igrzyska olimpijskie. Tym samym reprezentantka AZS UMCS Lublin ma prawo startu w Paryżu w obu konkurencjach w stylu grzbietowym. Wicemistrzynią kraju została Paulina Peda (AZS AWF Katowice), a na trzecim stopniu podium stanęła Laura Bernat (AZS UMCS Lublin).

– W tym sezonie ta „setka” nie wychodziła mi tak, jak chciałam. A więc bardzo się cieszę, że wreszcie jest to minimum – mówiła uradowana Piskorska. – Emocje były niesamowite, nie da się tego opisać. Kiedy poszłam na rozpływanie, to wszystko ze mnie zeszło, nawet nie mam pojęcia, ile przepłynęłam. Radość jest ogromna. A przypominam, że startujemy tu z treningu. Dodatkowo miałam egzaminy na studiach. Tym bardziej ten wynik jest wartościowy.

Nieoczekiwanie potoczył się finał 100 m stylem grzbietowym mężczyzn. Zdecydowanym faworytem tej rywalizacji był Ksawery Masiuk. Zawodnik UKS G8 Bielany Warszawa prowadził na półmetku, ale wówczas znakomitym nawrotem popisał się Jakub Majerski. Reprezentant AZS AWF Katowice wyszedł na prowadzenie i nie oddał go aż do końca wyścigu. Podopieczny trenera Jakuba Karpińskiego wypełnił minimum na mistrzostwa Europy – 53,91 s.

– Przyznam, że nie spodziewałem się aż tak szybkiego pływania grzbietem – powiedział Majerski. – Procentowo niewiele trenujemy tym stylem. Ale postanowiliśmy wystartować w tej konkurencji w Lublinie i wyszło znakomicie. Pokonanie Ksawerego to niespodzianka. Ale chcę na mistrzostwach Europy popłynąć jeszcze szybciej i walczyć na 100 m grzbietem o minimum olimpijskie.

Medale Pedy i Majerskiego to nie jedyne powody do radości dla AZS AWF Katowice w piątkowe popołudnie na pływalni Aqua Lublin. Mistrzem Polski na 200 m stylem dowolnym został Kamil Sieradzki z wynikiem lepszym od wskaźnika na ME – 1:47.74. Pozostałe dwa medale dla pływaków AZS UMCS Lublin – srebro wywalczył Bartosz Piszczorowicz, a brąz Christian Sztolcman.

– Chłopaki rano pływali bardzo szybko. Chyba trochę przesadzili i może niej wystarczyło im na finisz – powiedział Sieradzki. – Ja zazwyczaj nie lubię rano pływać na maksa, lepiej czuję się w sesjach popołudniowych. Lubię ten basen, to tutaj zdobyłem swój pierwszy mistrzowski tytuł, na 200 kraulem, dobrze mi się tu pływa. Teraz czekają mnie przygotowania do mistrzostw Europy. A po nich? Mam nadzieję, że kolejna porcja ciężkiej pracy przed następną wielką imprezą… – dodał.

W finale 200 m stylem dowolnym kobiet świetnym finiszem popisała się Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice), ale nie zdołała wyprzedzić prowadzącej Wiktorii Guść i ostatecznie zdobyła srebrny medal. Srebro także dla żeńskiej i męskiej sztafety katowiczan 4×100 m stylem dowolnym. W rywalizacji pań w sztafecie po brąz sięgnęły reprezentantki AZS UMCS Lublin.

W finale 50 m stylem klasycznym tradycyjnie już walkę o zwycięstwo stoczyły Barbara Mazurkiewicz i Dominika Sztandera. Szybsza okazała się zawodniczka KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego i to ona mogła cieszyć się z kolejnego w karierze tytułu mistrzyni Polski na tym dystansie. Wśród mężczyzn sprawa złotego medalu także rozstrzygnęła się pomiędzy dwoma odwiecznymi rywalami Janem Kałusowskim i Dawidem Wiekierą. Wicemitrz Uniwersjady z Chengdu był w piątek lepszy od zawodnika AZS Politechniki Opolskiej.

Na półmetku mistrzostw Polski w klasyfikacji medalowej prowadzi AZS AWF Katowice, a w klasyfikacji punktowej – AZS UMCS Lublin. W sobotę w programie zawodów 200 m stylem motylkowym, 50 m stylem grzbietowym, 200 m stylem klasycznym, 400 m stylem dowolnym i sztafety mieszane 4×100 m stylem zmiennym.

Medale zawodników z klubów AZS – Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Lublin, 26.04.2024

Złote medale
Barbara Mazurkiewicz (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego) – 50 m stylem klasycznym
Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin) – 100 m stylem grzbietowym
Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem grzbietowym
Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice) – 200 m stylem dowolnym

Srebrne medale
Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice) – 200 m stylem dowolnym
Paulina Peda (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem grzbietowym
Bartosz Piszczorowicz (AZS UMCS Lublin) – 200 m stylem dowolnym
Dawid Wiekiera (AZS Politechniki Opolskiej Opole) – 50 m stylem klasycznym
AZS AWF Katowice – sztafeta 4×100 m stylem dowolnym mężczyzn

Brązowe medale
Laura Bernat (AZS UMCS Lublin) – 100 m stylem grzbietowym
Łukasz Solak (AZS AWFiS Gdańsk) – 50 m stylem klasycznym
Christian Sztolcman (AZS UMCS Lublin) – 200 m stylem dowolnym

Fot. Bartek Syta/PZP