Profesor Marek Konopczyński został ponownie wybrany prezesem AZS Warszawa. Podczas zjazdu sprawozdawczo-wyborczego nie miał żadnego kontrkandydata. W swoim wystąpieniu zapowiedział wzmocnienie klubów uczelnianych także spoza Warszawy.

Ten rok stoi pod znakiem wyborów na różnych szczeblach. Swoje władze wybierają uczelnie, nie tak dawno wybierano też władze samorządowe, a kadencje upływają w wielu związkach sportowych. Wyborczy czas nie omija także klubów AZS i środowisk.     

Już w sposób całkiem realny, a nie wirtualny jak cztery lata temu, spotkali się delegaci wyznaczeni przez stołeczne kluby uczelniane, aktualne władze, zaproszeni goście oraz przedstawiciele stołecznych szkół wyższych. W środę 24 kwietnia na terenie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie nie zabrakło też prezesa Akademickiego Związku Sportowego prof. Alojzego Z. Nowaka – rektora Uniwersytetu Warszawskiego, który zwrócił się do azetesiaków.

– W ostatnich kilku latach podejście do AZS bardzo się zmieniło i to za sprawą młodzieży, która jest w AZS i pomaga zarządzać klubami i sekcjami. Zdecydowana większość rektorów rozumie, jak ważny jest AZS. Tak samo zdecydowana większość sponsorów. Do tej pory sport kojarzył się tylko z kimś kto jest silny, ale niekoniecznie silny także umysłowo. Uważano, że jeśli ktoś jest dobry w sporcie, to niekoniecznie będzie dobrym nauczycielem akademickim czy bardzo dobrym studentem. Nasza młodzież udowadnia jednak, że zdobywa medale na mistrzostwach świata i przy okazji robi doktorat z automatyki czy zajmuje się fizyką cząstek – mówił do zebranych prezes AZS Alojzy Z. Nowak.      

foto: Marcin Selerski

Jednym z głównych punktów było wystąpienie prezesa AZS Warszawa – prof. Marka Konopczyńskiego, który podsumował ubiegłą kadencję (2020-2024). Dużo uwagi poświęcono jednemu z najmłodszych członków AZS – AZS PANS Ciechanów, który działa od kilku miesięcy, a już ma 70 członków. Zwrócono uwagę na potrzebę reaktywacji AZS w takich miastach jak Płock czy Siedlce. Podczas głosowania profesor Marek Konopczyński otrzymał 37 głosów (na 38 możliwych) i został wybrany prezesem AZS Warszawa na kolejną kadencję.   

– Czuję radość, ale też ciężar tego wyboru. Tak jak mówiłem delegatkom i delegatom, ta kadencja powinna zająć się wzmocnieniem klubów uczelnianych nie tylko w Warszawie, ale również na Mazowszu. Chociaż nazywamy się AZS Warszawa, to swoim zasięgiem obejmujemy całe województwo. Zależy mi na tym, żeby w takich miastach jak Radom, Płock, Siedlce czy Ciechanów, który bardzo ładnie zaistniał na mapie AZS, ten AZS się rozwijał – powiedział prof. Marek Konopczyński. 

foto: Marcin Selerski

Ostatnie cztery lata pod wieloma względami były trudne, ale też obfitowały w liczne sukcesy. Z jednej strony pandemia Covid 19 oraz inwazja na Ukrainę, a z drugiej udane uniwersjady i kontynuowane akcje jak Test Coopera dla Wszystkich czy Od Młodzika do Olimpijczyka.        

– Ostatnie wybory przeprowadzone były on line i działaliśmy w innej rzeczywistości. Nie zaniedbaliśmy jednak aktywności sportowej i namawialiśmy do niej w bezpieczny sposób, chociaż przepisy wielu rzeczy zabraniały. Dziś wiele z tych rzeczy wydaje się absurdalnych i nielogicznych, bo jak można zabraniać ludziom biegać w parku czy lesie. Nie zwolniliśmy jednak tempa, ale po covidzie nie było czasu na oddech, bo za naszą wschodnią granią miała miejsce napaść Rosji na Ukrainę. Staraliśmy się pomagać uchodźcom i przyjmować ich. To był trudny czas, ale miał też swoje liczne sukcesy. Teraz mam nadzieję na multiplikację dobrych osiągnięć – dodał prezes.      

foto: Marcin Selerski

Oprócz wyboru prezesa wyłoniono też członków zarządu. W nowym składzie znalazło się wielu nowych młodych działaczy i działaczek jak Dominika Srokosz, Sławomir Gromadzki, Mikołaj Chudzik oraz Magdalena Bryk. Wybrano też Środowiskową Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński, a także delegatów na XXX Zjazd AZS, który odbędzie się pod koniec czerwca w Warszawie. 

Prezes AZS Warszawa: prof. Marek Konopczyński


Zarząd – Michał Bernardelli, Magdalena Bryk, Mikołaj Chudzik, Sławomir Gromadzki, Rafał Jachimiak, Jacek Kasprzyk, Dariusz Piekut, Saturnin Przybylski, Grzegorz Pszczoła, Agnieszka Sikorska, Artur Słomka, Anna Sobianek, Dominika Srokosz, Michał Starczewski, Olaf Weker