Adela Piskorska okazała się bezkonkurencyjna w finale 50 m stylem grzbietowym i skompletowała złote medale na wszystkich dystansach w tym stylu na trwających w Lublinie mistrzostwach Polski seniorów i młodzieżowców.  

Reprezentantka AZS UMCS Lublin osiągnęła rezultat 28,06 s – to jak dotychczas najlepszy wynik mistrzostw wśród kobiet. Piskorska wyprzedziła drugie ex aequo Paulinę Pedę (AZS AWF Katowice) i Gabrielę Król (KS Wisła Puławy) – 28,78 s.

– Mam komplet na wszystkich dystansach w stylu grzbietowym i bardzo się cieszę – przyznała. – Na 50 m jest ogień od samego początku. Nie mogłam się doczekać tego dystansu. Ale trener mnie uspokajał, bo miałam przed sobą eliminacje i finały na 100 i 200 m. Rzeczywiście, widać było zmęczenie, ale wynik i tak dobry. Serdecznie gratuluję drugiej na mecie Gabrysi Król, bo wyrównała mój pierwszy rekord Polski. To dla niej, ale i dla mnie szczególna chwila.

W rywalizacji mężczyzn brąz na tym dystansie wywalczył Paweł Smoliński (AZS AWF Katowice) – 25,61 s.

Finał 200 m stylem klasycznym, podobnie jak 50 m w piątek, przyniósł zaciętą walkę  o zwycięstwo pomiędzy Janem Kałusowskim (MKS Trójka Łódź) a Dawidem Wiekierą (AZS Politechniki Opolskiej Opole). Ponownie lepszy okazał się wicemistrz uniwersjady (2:11.18). Wiekiera uzyskał wynik 2:11.88.

Z dwóch medali w sobotnie popołudnie cieszyła się zawodniczka gospodarzy, Klara Kowalska. Reprezentantka AZS UMCS Lublin została wicemistrzynią Polski na 200 m stylem motylkowym – 2:14.27, a na 400 m stylem dowolnym była trzecia – 4:22.08.

Na zakończenie dnia brązowy medal wywalczyła sztafeta mieszana 4×100 m stylem zmiennym KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

W niedzielę ostatni dzień zmagań pływaków w Aqua Lublin. W programie 100 m stylem dowolnym i 100 m stylem klasycznym, szczególnie interesujące w kontekście walki o miejsca w składzie sztafet na igrzyska olimpijskie w Paryżu, a także 50 m stylem motylkowym, 200 m stylem zmiennym, 800 m stylem dowolnym mężczyzn i 1500 stylem dowolnym kobiet. Mistrzostwa tradycyjnie zakończą sztafety 4×100 m stylem zmiennym.

Medale zawodników z klubów AZS – Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Lublin, 27.04.2024

Złote medale
Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin) – 50 m stylem grzbietowym

Srebrne medale
Klara Kowalska (AZS UMCS Lublin) – 200 m stylem motylkowym
Paulina Peda (AZS AWF Katowice) – 50 m stylem grzbietowym
Dawid Wiekiera (AZS Politechniki Opolskiej Opole) – 200 m stylem klasycznym

Brązowe medale
Paweł Smoliński (AZS AWF Katowice) – 50 m stylem grzbietowym
KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego – sztafeta mieszana 4×100 m stylem zmiennym

Fot. Bartek Syta/PZP