Ambitny i mocny skład wioślarzy. Konkretne założenia na Chengdu

0
852
Szymon Stankiewicz (w środku, PG Gdańsk) zdobył złoto w dwójce podwójnej wagi lekkiej podczas ostatnich AMP w wioślarstwie w Bydgoszczy; fot. Fabryka Kadrów/AMP w wioślarstwie (Facebook)

Aż 20-osobowa kadra polskich wioślarzy powalczy o medale podczas zbliżającej się 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu. – Chcemy maksymalnie wykorzystać swój potencjał zawodniczy, zamienić go na finał uniwersjady i w efekcie tego na medal – mówi Gabriel Pawlak, pełnomocnik zarządu ds. sportu akademickiego Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

Do Chengdu pojadą doświadczeni wioślarze, którzy stanowią skład seniorskiej i młodzieżowej reprezentacji Polski. Regularnie startują w zawodach Pucharu Świata, co przekłada się na wzrost ich umiejętności oraz obycie na międzynarodowych imprezach. Nie oznacza to jednak, że w Chinach walka o medale będzie dla nich łatwa. – Wioślarstwo akademickie na całym świecie stoi na wysokim poziomie sportowym. Większość konkurencji obsadzają wioślarze i wioślarki studenci z pierwszych reprezentacji narodowych – zauważa Gabriel Pawlak.

Do Chin wioślarze polecą jednak w dobrych nastrojach, ponieważ w składzie znaleźli się zawodnicy ze zwycięskiego składu młodzieżowych mistrzostw świata, które w ostatnich dniach odbyły się w Płowdiwie. Dlatego po cichu możemy upatrywać medalu w konkurencjach 4-KA (czwórka bez sterniczki kobiet) oraz 2xMA (dwójka podwójna mężczyzn), gdzie mamy złotych medalistów z bułgarskiej imprezy. – I właśnie w tych konkurencjach rodzą nam się szanse o walkę medalową, ale nie zapominamy o utytułowanej i walecznej Zuzannie Jasińskiej w wadze lekkiej oraz naszej jedynce męskiej – mówi Pawlak. – Pozostałe osady to także reprezentacja młodzieżówki z dużym doświadczeniem. Liczymy ponadto na dobry start mocnej dwójki podwójnej kobiet, dwójki wagi lekkiej, czwórki mikst i czwórki bez sternika mężczyzn.

Co prawda, wioślarstwo to na uniwersjadzie dyscyplina dodatkowa, ale jest mocno obstawiona przez konkurencję. Polska kadra traktuje ten start jako wyróżnienie i nie zamierza odpuszczać, ale wrócić do kraju z medalami. – Nasz cel to nie tylko godnie reprezentować społeczność akademicką, ale także maksymalnie wykorzystać swój potencjał zawodniczy i zamienić go na finał uniwersjadowy, i w konsekwencji tego na medal – mówi Pawlak. – W kalendarzu, poza AMP, brakuje typowo akademickich imprez wioślarskich, więc mamy głodną sukcesów reprezentację, która czeka na możliwość potwierdzenia swojej dyspozycji startowej.

W składzie nie brakuje jednak medalistów akademickich zmagań. Na tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski po złoto sięgali m.in. wspomniana Jasińska oraz Szymon Stankiewicz. Z kolei podczas ubiegłorocznych Akademickich Mistrzostw Europy na najwyższym stopniu podium stawały Izabela Gałek i Paulina Chrzanowska.

Zawody wioślarskie w Chengdu odbędą się w dniach 4-6 sierpnia, a medale zostaną rozdane w aż 15 konkurencjach.

Start biało-czerwonych w 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu wspierają m.in. sponsor główny Akademickiego Związku Sportowego PZU S.A., a także Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Akademicka Reprezentacja Polski w wioślarstwie na 31. Letnią Uniwersjadę w Chengdu

Katarzyna Boruch (4-KA, AWF Poznań ZWFK Gorzów Wlkp., AZS AWF Gorzów Wlkp.), Paulina Chrzanowska (2xKA, UKW Bydgoszcz, RTW Lotto Bydgostia), Katarzyna Duda (4xMix, PG Gdańsk, AZS Szczecin), Izabela Gałek (2xKA, UKW Bydgoszcz, RTW Lotto Bydgostia), Martyna Jankowska (4-KA, AWF Poznań, AZS AWF Gorzów Wlkp.), Zuzanna Jasińska (1xKL, PWr Wrocław, Pegaz Wrocław), Wioletta Zmelty (4-KA, AZS AWF Gorzów Wielkopolski), Anna Potrzuska (4-KA, AWFiS Gdańsk, AZS AWFiS Gdańsk), Barbara Streng (4xMix, CM UMK Toruń, BTW Bydgoszcz), Bartosz Bartkowski (2xMA, AWFiS Gdańsk, AZS AWFiS Gdańsk), Jakub Byczek (2xML, PM Szczecin, AZS AWF Gorzów Wlkp.), Piotr Dziewieczyński (4-MA, UKW Bydgoszcz, RTW Lotto Bydgostia), Mikołaj Januszewski (4-MA, AWF Poznań, Posnania RBW), Damian Józefowicz (4-MA, AWF Poznań, Posnania RBW), Krzysztof Kasparek (2xMA, UM Poznań, Posnania RBW), Cezary Litka (1xMA, WSG Bydgoszcz, Posnania RBW), Szymon Stankiewicz (2xML, PG Gdańsk, Drakkar Gdańsk), Kajetan Szewczyk (4xMix, WSG Bydgoszcz, RTW Lotto Bydgostia), Przemysław Wanat (4-MA, WSB Poznań, Posnania RBW), Jakub Woźniak (4xMA, AWF Poznań, KW04 Poznań)