Nawet mała awaria prądu nie pozbawiła energii uczestników finałowych zawodów „Od Młodzika do Olimpijczyka”. Na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podsumowano już 12. sezon akcji promującej pływanie wśród najmłodszych.

Finałowe zawody tradycyjnie budzą dodatkowe emocje i nie inaczej było tym razem. Do decydującego etapu akcji „Od Młodzika do Olimpijczyka” nie można było się zgłosić, tylko zakwalifikować, startując w eliminacjach rozgrywanych od października do maja. Zdecydowana większość z sześciu etapów eliminacyjnych toczona była w stolicy na pływalniach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczestnicy drugi rok z rzędu odwiedzili też nowoczesny basen w Lublinie, gdzie padło wiele wartościowych wyników.

W wielkim finale akcji popłynęło blisko 555 osób z 71 klubów. W zawodach brały udział dzieci z roczników od 2009 do 2014. Dla najmłodszych było to pierwsze takie podsumowanie akcji, a dla najstarszych ostatnie, bo od przyszłego roku nie będą już mogły brać udziału w tym wydarzeniu. W programie znalazły się takie konkurencje jak 50 m i 100 m stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym.

Wszystko rozpoczęły sztafety mieszane 8×50 m stylem dowolnym. Dla urozmaicenia rywalizacji i dla dania przykładu swoim podopiecznym na pierwszej zmianie płynąć miał trener. Najlepiej z tym zadaniem poradziły sobie ekipy UKS Jagiellonia Swim (4:03.74), wygrywając w kategorii 78-98 lat i MKS Piaseczno (4:14.83) w grupie 77 lat i młodsi.

Zdaniem trenera MKS Piaseczno była to doskonała okazja do wspólnej zabawy i integracji. – Oczywiście, że czuć było duże oczekiwania, ale w naszym klubie jest niesamowita energia i czułem ciągnący doping ze strony swojej sztafety. Uważam, że jest to fajne połączenie pokoleń, bo zawodnicy mogą zobaczyć swoich trenerów od innej strony. Dla mnie to też powrót do korzeni, bo sam kiedyś byłem zawodnikiem i mam z tą pływalnią fajne wspominania – opowiadał Paweł Mitrus.

foto: Marcin Klimczak

Najlepszymi zawodnikami w klasyfikacji według punktów Rudolpha na najlepszego pływaka i pływaczkę bez względu na wiek zostali 12-letnia Ewa Leciejewska (Fala Nieporęt) i 14-letni Piotr Wiraszka (UKS GIM 92 Ursynów). Dla utalentowanego chłopaka z warszawskiego Ursynowa był to już pożegnalny start w zawodach „Od Młodzika do Olimpijczyka”. – To był bardzo udany sezon i bardzo dobrze mi się pływało. W Lublinie pobiłem nieoficjalny rekord Polski. To był mój dzień, ale też praca, którą wykonujemy w klubie, dała wtedy efekty. W tym roku czekają mnie pierwsze mistrzostwa Polski i dopiero zaczyna się poważne ściganie. Jednak OMDO zawsze będę wspominał z sentymentem, bo to była moja pierwsza duża impreza – mówił Piotr Wiraszka.

Gościem specjalnym finałów był czterokrotny mistrz świata na krótkim basenie – Radosław Kawęcki, który wręczał nagrody i życzył uczestnikom bezpiecznych wakacji nad wodą. – Widać ten pływacki narybek i fajne jest to, że chcą się ścigać i rywalizować. Na początku startowało tu po 500 osób maksymalnie, teraz jest dwa razy tyle. Są to dzieci, które chcą walczyć o rekordy i jak najlepsze wyniki. Jak mówię o tym, to nawet mnie ciarki przechodzą. Teraz jest finał i czuć taką niezwykła atmosferę. Ja też staram się zachęcać dzieci do tego sportu jak tylko mogę i przygotowałem nagrody na Kawęcki Swim Camp – mówił najlepszy polski grzbiecista, który niedawno wrócił do AZS AWF Warszawa.

foto: Marcin Klimczak

Gdy już ruszyć miały pierwsze wyścigi finałowe, to przydarzyła się mała awaria prądu i młodzi uczestnicy musieli chwilę poczekać na decydujący start. Ostatecznie na pływalni WUM świeciła jasno 9-letnia Zofia Lepa, która wygrała 50 m stylem dowolnym i na 50 metrów stylem grzbietowym. Błyszczał też wspomniany 14-letni Piotr Wiraszka, zwyciężając na 100 m stylem klasycznym i 100 m stylem dowolnym oraz 100 m stylem motylkowym, czy też 12-letnia Ewa Leciejewska, triumfując na 100 m stylem dowolnym i 100 m stylem grzbietowym.

Teraz przed uczestnikami zawodów „Od Młodzika do Olimpijczyka” upragniona wakacyjna przerwa. Nie znaczy to jednak, że latem zapomną o pływaniu. Kolejny sezon wystartuje jesienią.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Projekt wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki, PZU i Dobra Drużyna PZU. Partnerami wydarzenia są m.st Warszawa, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Print Plus, Aqua-Sport.net. Warszawsko-Mazowiecki Okręgowy Związek Pływacki.