Cykl Akademickich Mistrzostw Polski już dawno nabrał rozpędu, ale dopiero w miniony weekend pierwsza impreza AMP odbyła się we Wrocławiu. Trzydzieści jeden drużyn, szesnaście kobiecych i piętnaście męskich, walczyło o dziesięć biletów do finałów Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym. 

Organizatorem turnieju eliminacyjnego był Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Przyrodniczego, na którego obiektach odbyły się dwudniowe rozgrywki. Wśród uczestników nie zabrakło znanych nazwisk zawodników i zawodniczek występujących na co dzień w rozgrywkach ekstraklasy i I ligi. W akcji oglądaliśmy między innym siostry Annę i Katarzynę Węgrzyn (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), które już w lipcu wystąpią podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, Darię Łuczakowską (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) z ekstraklasowego klubu SKTS Sochaczew oraz Sławomira i Adama Doszów (Politechnika Gdańska) z superligowej Pogoni Lębork. 

Nie było niespodzianki w turnieju kobiet i półfinał pewnie wygrały broniące tytułu akademickich mistrzyń Polski zawodniczki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu prowadzone przez wspomniane siostry Węgrzyn, pokonując w finale dobrze spisujący się w całym turnieju zespół Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu z Gdańska 3:1. Trzecie miejsce dość niespodziewanie zajęły gospodynie turnieju z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dla których regularnie punktowały Łuczakowska i Weronika Dombka. Ostatnie dwa bilety zgarnęły zespoły Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. 

W turnieju mężczyzn najlepsi okazali się srebrni medaliści ubiegłorocznych AMP, reprezentanci Politechniki Gdańskiej, którzy w finałowym pojedynku pokonali 3:0 Uniwersytet Szczeciński. Bilety do finału rozgrywek, który odbędzie się w Gdańsku, trafiły również do zespołów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz Politechniki Poznańskiej. Gospodarzem turnieju finałowego, który odbędzie się w dniach 12-14 maja, będzie Uniwersytet Gdański. 

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. 

Finaliści AMP 2024 w tenisie stołowym

Półfinał A mężczyzn
1. Politechnika Gdańska
2. Uniwersytet Szczeciński
3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
4. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
5. Politechnika Poznańska

Półfinał A kobiet
1. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
2. Akademia Wychowania i Sportu w Gdańsku
3. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
4. Politechnika Gdańska
5. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Półfinał B mężczyzn
1 Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
2 Akademia Zamojska
3. Wyższa Szkoła Edukacji w Sporcie Warszawa
4. Uniwersytet Warszawski
5. Politechnika Lubelska

Półfinał B kobiet
1. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
2. Politechnika Lubelska
3. Uniwersytet Warszawski
4. Politechnika Lubelska
5. Politechnika Łódzka

Półfinał C mężczyzn
1 Uniwersytet Rzeszowski
2. Politechnika Krakowska
3. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
4. Politechnika Rzeszowska
5. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie    

Półfinał C kobiet
1.Politechnika Śląska Gliwice
2. Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
3. Uniwersytetu Jagielloński
4. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
5. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach