Dwanaścioro polskich panczenistek i panczenistów wystartuje podczas zimowej uniwersjady w Lake Placid. Największe nadzieje na sukcesy za oceanem należy wiązać z występami Marka Kani oraz drużyn kobiet i mężczyzn.

Dotychczas biało-czerwoni łyżwiarze szybcy zdobyli 15 medali na zimowych uniwersjadach. Warto podkreślić, iż wszystkie z nich zdobyli w czterech edycjach tej imprezy rozgrywanych w tym wieku – w Innsbrucku (2005 rok), Turynie (2007), Harbinie (2009) i Trentino (2013), a na podium stawali m.in. medaliści igrzysk olimpijskich w Vancouver czy Soczi – Luiza Złotkowska, Natalia Czerwonka, Jan Szymański czy Konrad Niedźwiedzki.

Do Stanów Zjednoczonych wybiera się 12 naszych łyżwiarek i łyżwiarzy szybkich. Na lidera polskiej kadry panczenistów na Lake Placid wyrasta Marek Kania. Olimpijczyk z Pekinu i siódmy zawodnik zeszłorocznego Pucharu Świata na dystansie 500 metrów, który wraz z kolegami zdobywał także medale mistrzostw świata i Europy w sprincie drużynowym, pod koniec grudnia doznał urazu mięśnia pośladkowego. W wyniku kontuzji Kania był zmuszony wycofać się ze startu w ME w Hamar, a jego miejsce w kadrze narodowej zajął Jakub Piotrowski, inny z członków Akademickiej Reprezentacji Polski na najbliższą uniwersjadę.

– Częściowo zerwałem mięsień. To nieprzyjemna kontuzja, która uniemożliwiła mi jazdę na łyżwach. Od tygodnia nie wchodzę na łyżwy, tylko zastępuję je jazdą na rowerze i ćwiczeniami, które nie wywołują u mnie bólu – mówił ostatnio Kania w podcaście Cafe AZS. – (…) Wypadło mi kilka dni z kalendarza, więc ta forma może być troszeczkę obniżona. Starałem się wykonać trening zastępczy i trzeba powiedzieć, że na uniwersjadzie wystartuję niejako z marszu. Będę na lodzie trochę mniej niż moi rywale, ale jestem dobrej myśli. Liczę, że na sprintach będę mógł pokazać to, co mam wypracowane i że tym treningiem zastępczym udało się utrzymać dyspozycję. Mogę zapewnić, że pokażę emocje i ducha walki, a co z tego wyjdzie, zobaczymy – dodał student Politechniki Warszawskiej.

Czy w Ameryce Północnej możemy spodziewać się wysypu medali ze strony naszych panczenistów? Podczas zeszłorocznych Akademickich Mistrzostw Świata, które właśnie tam się odbywały, biało-czerwoni zdobyli trzy krążki. W tym roku w Lake Placid zobaczymy złotych medalistów w biegu drużynowym podczas AMŚ – Natalię Jabrzyk (Politechnika Łódzka), Igę Wojtasik, Maję Płończyk i Piotra Nałęckiego (wszyscy AWF Katowice). Ponadto, Wojtasik wraz z Dawidem Burzykowskim zdobyli brąz w mikście.

– Myślę, że możemy zaprezentować się podobnie jak na AMŚ. Uniwersjada stoi zawsze na wyższym poziomie, reprezentacje starają się wystawiać najlepszy garnitur zawodniczy.
Ciężko wypowiadać się o szansach medalowych, ale na pewno mamy je spore przy starcie Kani na 500 i 1000 metrów. Naszą mocną stroną zawsze były biegi drużynowe, gdzie również powinniśmy się pokusić o wysokie lokaty – przewiduje Dariusz Stanuch, jeden z trenerów Akademickiej Reprezentacji Polski na zimową uniwersjadę w Lake Placid.

Starty łyżwiarzy szybkich rozpoczną się 15 stycznia od biegu na 1000 metrów. Dzień później do walki staną długodystansowcy (kobiety – 3000 metrów, mężczyźni – 5000 m). Z kolei 17 stycznia czekają nas przejazdy na 1500 metrów, a następnego dnia będziemy świadkami rywalizacji w biegach drużynowych. Na 19 stycznia wyznaczono zmagania drużyn mieszanych, a 20 stycznia rywalizację panczenistów o medale zakończą uczestnicy mass startów.

Start reprezentantów Polski w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid wspierają strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A., Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Akademicka Reprezentacja Polski w łyżwiarstwie szybkim na zimową uniwersjadę Lake Placid 2023

Martyna Baran (uczelnia AWF Katowice / klub WTŁ Stegny Warszawa), Natalia Jabrzyk (Politechnika Łódzka / KS Pilica Tomaszów Maz.), Olga Kaczmarek, Maja Płończyk, Iga Wojtasik, Piotr Nałęcki, Gaweł Oficjalski (wszyscy AWF Katowice / AZS AWF Katowice), Magdalena Smędzik (AWF Kraków / niezrzeszona), Marek Kania (Politechnika Warszawska / Fundacja Legia Warszawa), Karol Karczewski (AWF Katowice / Fundacja Legia Warszawa), Jakub Piotrowski (AWF Katowice / KS Pilica Tomaszów Maz.), Maksymilian Rzepka (AWF Kraków / SNPTT 1907 Zakopane)