Nawet majówka nie odstraszyła uczestników Akademickich Mistrzostw Polski w trójboju siłowym. Od 4 maja w hali Ośrodka Sportowego Szopienice o medale i rekordy walczyć będzie równie rekordowa liczba osób. Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

Tradycyjnie na początku maja siłacze i siłaczki przyjadą na Górny Śląsk, żeby prężyć swoje muskuły. W zawodach weźmie udział ponad 580 studentek i studentów z 87 uczelni. Przez dwa dni rywalizacja odbywać będzie się na pięciu podestach. Zmagania składają się z przysiadu ze sztangą, wyciskania sztangi leżąc i martwego ciągu. Klasyfikacje prowadzone będą w podziale na kategorie wagowe. Wśród panów będzie osiem grup w wagach: do 59 kg do powyżej 120 kg, a wśród pań przewidzianych jest siedem kategorii: najmniejsza to do 52 kg, a największa powyżej 84 kg.

– Z roku na rok coraz więcej osób zgłasza się do tych zawodów. Przez to, że kolejny raz z rzędu organizujemy imprezę, wiemy jakie są oczekiwania uczestników. Tym razem będziemy mieli więcej pomostów. Spodziewaliśmy się, że termin wydarzenia może wpłynąć lekko na frekwencję, ale tak się nie stało. Rośnie liczba uczestników, ale też wzrasta poziom sportowy i praktycznie co roku padają rekordy AMP-ów w poszczególnych kategoriach. Mamy nadzieję, że tym razem będzie podobnie – opowiada Sylwia Kowalewska z AZS Uniwersytetu Śląskiego.

W ubiegłym roku klasyfikację drużynową AMP w trójboju siłowym wygrały reprezentantki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a wśród panów swoją siłę zaprezentowali przedstawiciele Politechniki Gdańskiej. O kolejne medale walczyć będą siostry Blajer z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Rok temu w kategorii do 52 kg pierwsze miejsca zdobyła Aleksandra, a w kategorii do 58 kg złoto wywalczyła Gabriela. Ich konkurentką będzie Paulina Szymanel z Politechniki Gdańskiej, mająca na koncie już wiele medali AMP.

Swoich szans na wygraną w wadze do 69 kg szukać będzie Aleksandra Łukasik, która tym razem reprezentować będzie barwy UJ CM Kraków. O piąty medal z rzędu walczył będzie Kamil Linstedt z Politechniki Gdańskiej, który w 2022 roku wynikiem 253 kg ustanowił rekord AMP w przysiadzie w swojej kategorii (74 kg). Na kolejny medal z rzędu szanse ma też Michał Jasak (kat. do 66 kg), który tym razem reprezentować będzie Politechnikę Warszawską.

Zawody potrwają od 4 do 5 maja. Impreza rozgrywana będzie w hali przy ul. 11 listopada 16. W sobotę ważenie zawodników i zawodniczek już o godzinie 6, a starty o godzinie 8. Dzień wcześniej odbędzie się weryfikacja.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.