Siedem medali zdobyli polscy szachiści podczas Europejskich Igrzysk Akademickich rozgrywanych w Łodzi. Złych posunięć nie robili Alicja Śliwicka (UMK Toruń) oraz Igor Kowalski (ALK Warszawa), którzy po ostatnim dniu rywalizacji mieli duże powody do radości.

Od soboty 16 lipca na terenie Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi grano o medale i puchary w szachach szybkich i błyskawicznych zwanych fachowo rapidem oraz blitzem. W obu tych konkurencjach przyznawane też puchary za rywalizację drużynową, więc grając na 64 polach uczelnie mogły znacząco wzbogacić swój dorobek punktowy.

Zmagania odbywały się w niemal teatralnej ciszy przerywanej tylko kliknięciami zegarów odmierzających czas. Spektakl ten odbywał się łącznie przy 30 stołach, a w rywalizacji udział wzięli reprezentanci 19 uczelni męskich i 12 żeńskich. O losach pojedynków przesądzić miało po dziewięć rund.

Doskonale ostatniego turnieju radziła sobie Alicja Śliwicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która wygrała osiem spotkań i zremisowała jedno z Wiktorią Cieślak – reprezentantką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Złoty medal torunianka miała już zapewniony przed ostatnią grą z Niemką Anne Lukas.

foto: Michał Walusza

Dwa punkty przewagi Alicji Śliwickiej nad drugą zawodniczką pozwoliły też zająć UMK Toruń pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Swoją cegiełkę do tego sukcesu dołożyła też Monika Rykała. Srebro wywalczyły tu zawodniczki Uniwersytetu Śląskiego: Wiktoria Cieślak i Anna Rudnik.

– Do blitza podeszłam bardziej rozluźniona, bo miałyśmy już jeden medal. Jak zaczęłyśmy grać, to już się rozpędziłyśmy i poszło z górki. Tym razem Węgierki w blitza okazały się słabsze, bo być może to nie było ich tempo i udało się je wyprzedzić. Poziom imprezy był zróżnicowany. Myślałam, że będzie więcej drużyn, ale nie zabrakło silnych zespołów jak choćby wspomniane już Węgierki, które grają profesjonalnie i nie przyjechały tu pograć sobie w „szaszki” – mówiła z uśmiechem Alicja Śliwicka.

Szachistki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podczas ceremonii dekoracji na podium szybko znów się pojawiły. Wcześniej już bowiem wywalczyły srebrny medal w szachach… szybkich. Podczas 9 rund wygrały 5 partii i zanotowały 4 remisy. Tu najlepsze okazał się wspomniane siostry Zsuzsanna i Julianna Terbe z Węgierskego Uniwersytetu Wychowania Fizycznego w Budapeszcie. W bezpośrednim starciu był remis.

– Grając trzeba mieć już kilkanaście ruchów do przodu zaplanowanych. Chociaż wiadomo, że przeciwnik nie zawsze zagra tak, jakbyśmy tego chcieli. Trzeba jednak przewidywać i nie można grać z ruchu na ruch. W takim tempie jak graliśmy teraz, czyli trzy minuty plus dwie sekundy, to czasami aż ręka się trzęsła, bo coś źle się postawi – opowiadała mistrzyni Europejskich Igrzysk Akademickich.

foto: Michał Walusza

Bardzo dobry występ mają za sobą mają też szachiści Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. W turnieju szachów błyskawicznych Igor Kowalski do ostatniej partii walczył o srebrny medal i udało mu się. W dziewięciu rundach wygrał pięciokrotnie i zanotował cztery remisy co dało mu siedem punktów. O pół punktu wyprzedził Litwina Tomasa Laurusasa. Złoto zdobył rodak Tomasa i kolega z uczelni – Paulius Pultinevicius, który zanotował osiem zwycięstw i jeden remis – właśnie z Igorem.

– Srebro bardzo mnie cieszy, bo zwycięzca turnieju zanotował tylko jeden remis. Najtrudniejsza partia była z Litwinem Laurusasem, bo przy remisie miałem pewny medal i nie chciałem już ryzykować. Przez te cztery dni było naprawdę sporo grania w szachy. Przez trzy dni trwała rywalizacja drużynowa i na koniec jeszcze blitz. Niemal w całości poświęciliśmy się szachom i nie byliśmy nawet na ceremonii otwarcia, bo w poniedziałek od rana czekały nas gry. Trochę szkoda, ale chcieliśmy osiągnąć dobry wynik. Teraz można świętować – mówił Igor Kowalski z Akademii Leona Koźmińskiego.

Do wtorkowej rywalizacji student Akademii Leona Koźmińskiego przystępował na fali optymizmu po zdobyciu złotego medalu w turnieju drużynowym w szachach szybkich. Razem z Marcinem Molendą wygrali sześć razy i trzy razy zremisowali. Do tego dołożyli jeszcze srebro we wspomnianym już wyżej turnieju szachów błyskawicznych.

W klasyfikacji medalowej narodów Polska zajmuje pierwsze miejsce z dorobkiem 28 medali w tym 8 złotych 12 srebrnych i 8 brązowych. Drudzy są Węgrzy, mając na koncie 17 medali, w tym 7 złotych.

W klasyfikacji uczelni na prowadzeniu jest Węgierski Uniwersytet Wychowania Fizycznego, mając 5 medali w tym 3 złote. Drugie miejsce zajmują ich rodacy z Uniwersytetu Loranda Eotvosa (2-2-2), a trzecia jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (2-1-1).

EUG 2022 szachy -wyniki:

Blitz kobiet

1. Alicja Śliwicka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
2. Giedre Vanagaite (Uniwersytet Medyczny w Kownie)
3. Elise Tomasi (ECAM Lyon)

Blitz kobiet – klasyfikacja drużynowa

1. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
2. Uniwersytet Śląski w Katowicach
3. Węgierski Uniwersytet Wychowania Fizycznego

Blitz mężczyzn

1. Paulius Pultinevicius (Uniwersytet Michała Romera w Wilnie)
2. Igor Kowalski (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie)
3. Tomas Laurusas (Uniwersytet Michała Romera w Wilnie)

Blitz mężczyzn – klasyfikacja drużynowa

1. Uniwersytet Michała Romera w Wilnie
2. Akademia Leona Koźmińskiego
3. Uniwersytet Ozyegin w Stambule

Rapid – klasyfikacja drużynowa kobiet

1. Węgierski Uniwersytet Wychowania Fizycznego
2. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
3. Zachodni Uniwersytet w Timisorze

Rapid – klasyfikacja drużynowa mężczyzn

1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. Gruzińska Państwowa Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu
3. Szkoła Biznesu SKEMA