Dwa medale wieloboistek z Opola

0
1351

W 28. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w lekkiej atletyce, rozegranej w miniony weekend w Bielsku-Białej wzięło udział jedenastu reprezentantów AZS Politechniki Opolskiej. Opolanie wywalczyli dwa medale.

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili uczestnicy biegów na 400m przez płotki. W eliminacjach kobiet dobrze spisały się Marta Wojtas i Maja Ziółkowska, które ustanowiły nowe rekordy życiowe i awansowały do finału B. Wiktor Kochanowski, podopieczny Cypriana Jasińskiego zajął w swojej serii siódmą pozycję z czasem i ostatecznie został sklasyfikowany na 19. miejscu. W eliminacjach biegu na 800m z dobrej strony zaprezentował się Maciej Bachłaj, poprawiając życiówkę i uzyskując awans do finału B. Na zakończenie pierwszego dnia w biegu na 1500 m rywalizował Szymon Łysiak. Podopieczny Magdaleny Lach zajął 14. miejsce.

Drugiego dnia jako pierwsza o wejście do finału w skoku wzwyż walczyła Paulina Ślusarczyk. Niestety, podopiecznej Jacka Dziuby nie udało się pokonać pierwszej wysokości i nie została sklasyfikowana. Najliczniejszą reprezentację klubu z Opola stanowiły siedmioboistki. W pierwszej konkurencji wieloboju – biegu na 100m przez płotki najlepiej spisała się Maja Kleszno, która wygrała swoją serię. Tuż za nią była Emilia Mandela. W tej samej serii czwarte miejsce zajęła Natalia Raczkowska, a piąte – Aleksandra Raróg. W drugiej serii na drugiej pozycji uplasowała się Alicja Lach. W konkursie skoku wzwyż najlepsza okazała się Raczkowska, Kleszno była czwarta, Raróg siódma, a Emilia dziewiąta. W pchnięciu kulą największy dorobek punktowy zgromadziła druga Raróg. Na dziewiątej pozycji uplasowała się Kleszno, a tuż za nią Lach. Dwunasta była Raczkowska, a szesnasta Mandela. Po pierwszym dniu rywalizacji wieloboistek na czele plasowała się Maja Kleszno, drugie miejsce zajmowała Aleksandra Raróg, czwarte – Natalia Raczkowska, szóste – Emilia Mandela, a dwunaste – Alicja Lach.

Wieloboistki kontynuowały rywalizację ostatniego dnia OOM. W konkursie skoku w dal ponownie najlepsza była Kleszno. Trzecie miejsce zajęła Raróg, piąte Mandela, ósme Raczkowska, a piętnaste Lach. Lach była z kolei najlepsza w rzucie oszczepem, kończąc konkurs na drugiej pozycji. Wysoki poziom startów utrzymała piąta Raróg. Trzynaste miejsce zajęła Mandela, a tuż za nią uplasowała się Raczkowska. Konkurs nie potoczył się po myśli liderki, która była dopiero dziewiętnasta. W kończącym rywalizację wieloboistek biegu na 800 m najwyższą, trzecią lokatę zajęła Raczkowska. Piąta była Mandela, szósta Raczkowska, siódma Lach, a dziewiąta Kleszno. Po podsumowaniu dwudniowych zmagań wieloboistek dwie zawodniczki AZS Politechniki Opolskiej stanęły na podium. Aleksandra Raróg, podopieczna Ryszarda Marcinowa, została wicemistrzynią Polski z wynikiem 4885 punktów. Brązowy medal zdobyła Maja Kleszno, podopieczna Magdaleny Lach, z rezultatem 4647 punktów. Na  piątym miejscu z dorobkiem 4468 punktów uplasowała się Natalia Raczkowska, trenowana przez Krzysztofa Plaskotę. Emilia Mandela, podopieczna Ryszarda Marcinowa, przegrała z Natalią o jeden punkt zajmując ostatecznie szóste miejsce. Alicja, którą trenuje mama – Magdalena Lach była dziewiąta z dorobkiem 4316 punktów.

W klasyfikacji medalowej AZS Politechniki Opolskiej uplasował się na 27. miejscu. W tabeli punktowej opolanie zajęli 18. pozycję wśród 207 klubów z dorobkiem 42 punktów.

Tekst: Maciej Róg