W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyła się uroczystość wręczenia Wawrzynów Olimpijskich 2020. Wśród nagrodzonych swojego reprezentanta miał także Akademicki Związek Sportowy. W kategorii sztuk pięknych Brązowy Wawrzyn Olimpijski odebrał rzeźbiarz Adam Fedorowicz za statuetkę Akademickich Mistrzostw Polski.

Wawrzyny Olimpijskie to prestiżowe nagrody Polskiego Komitetu Olimpijskiego honorujące twórców za dzieła zrealizowane w kolejnych, czteroletnich cyklach olimpijskich. Laureaci zostali nagrodzeni w kategoriach: architektura, film, fotografia, literatura i sztuki plastyczne.

Statuetka AMP zaprojektowana przez artystę dla Akademickiego Związku Sportowego w 2020 stanowi oryginalne trofeum, które wręczane jest przy okazji Gali Sportu Akademickiego uczelniom zajmującym w danym sezonie miejsca na podium. Statuetki mniejszego formatu w liczbie 21 – wręczane są w klasyfikacji typów uczelni. Sześć statuetek większego formatu wręczanych jest zdobywcom miejsc na podium w klasyfikacji medalowej i generalnej.

Statuetka AMP, autor: Adam Fedorowicz, foto: Ewa Milun-Walczak

Statuetka wykonana została z brązu patynowego tradycyjną techniką odlewniczą na „tracony wosk” z użyciem formy silikonowej. Podstawa statuetki wykonana jest z polskiego kamienia serpentynitu, góra podstawy kamiennej ręcznie skuwana, boki polerowane. Odlew z brązu, zanim przyjmie końcowy efekt, poddawany jest ręcznej obróbce – cyzelowaniu. Statuetka duża ma wysokość 36 cm, a mała 27 cm. Jej projekt odnosi się do logotypu Akademickich Mistrzostw Polski (tarcza), a także do głównej społeczności organizacji – studentów, młodych ludzi. Stąd też wkomponowane młode, uskrzydlone postacie.

Adam Federowicz, autor statuetki jest twórcą wielu innych, uznanych form, m.in. Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego, Nagrody Skrzydeł Festiwalu Filmu Polskiego w USA, Anioła Jazzu – Nagrody na Warsaw Summer Jazz Days.

Wawrzyn Olimpijski to ustanowiona w 1967 roku specjalna nagroda Polskiego Komitetu Olimpijskiego jako wyraz uznania i szacunku dla polskich twórców kształtujących humanistyczne wartości sportu i jego wizerunek w społeczeństwie. Po raz pierwszy Wawrzyny przyznane zostały w roku 1969 i uświetniły odbywającą się wówczas w Warszawie 68. sesję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz jubileusz 50-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Foto: Szymon Sikora, Polski Komitet Olimpijski

Warto zaznaczyć, że tegoroczna ceremonia wręczenia Wawrzynów Olimpijskich miała jeszcze dwa akcenty bardzo bliskie AZS, związane z historyczną, sportową gwiazdą organizacji Haliną Konopacką. Złoty Wawrzyn Olimpijski wręczono Pani Marii Rotkiewicz za biografię „Z radości życia. Halina Konopacka” a Srebrny Wawrzyn Olimpijski otrzymała Pani Agnieszka Metelska za publikację „Złota. Legenda Haliny Konopackiej”.

Wszystkim nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje!

Szersza relacja i pełna lista laureatów na stronie: https://olimpijski.pl/wawrzyny-olimpijskie-wreczone/