Ruszyła rejestracja na EUG Łódź 2022!

0
790

Od dziś sportowcy z całej Europy mogą aplikować do wzięcia udziału w Europejskich Igrzyskach Akademickich, które odbędą się w lipcu przyszłego roku w Łodzi. Studenci będą rywalizować aż w 20 dyscyplinach, co oznacza, że w polskiej odsłonie EUG weźmie udział nawet 6000 zawodników z całej Europy. Będzie to rekordowa liczba uczestników w historii tych rozgrywek!

W największej imprezie sportu akademickiego na Starym Kontynencie zmierzą się studenci z około 400 europejskich uczelni, z co najmniej 40 krajów. Zaproszenie do udziału w EUG Łódź 2022 kierowane jest do zawodników, którzy będą rywalizować między innymi w koszykówce, siatkówce, piłce ręcznej oraz tenisie stołowym. Na łódzkich igrzyskach nie zabraknie też sportów walki. Po raz pierwszy na EUG studenci będąmogli wziąć udział w zawodach w aż pięciu rodzajach sztuk walki – karate, judo, muay thai, kickboxingu oraz taekwondo.

Arenami igrzysk będą największe obiekty sportowe w Łodzi. Część zawodów zaplanowano w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, która dysponuje jedynym w województwie łódzkim krytym basenem o wymiarach olimpijskich, gdzie – poza pływaniem – rozegrane zostaną zawody waterpolo. W obiekcie wykorzystana zostanie również tzw. „strefa sucha” do rozgrywek badmintona, futsalu i zawodów we wspinaczce sportowej. Studenci będą także rywalizować w obiektach miejskich oraz tych należących do Akademickiego Związku Sportowego. Warto dodać, że EUG Łódź 2022 zostaną zainaugurowane podczas ceremonii otwarcia w łódzkiej Atlas Arenie.

W zawodach mogą wziąć udział osoby w wieku 17-31 lat, posiadający aktywny status studenta, reprezentujący swoje uczelnie. Zgłoszenia na EUG Łódź 2022 składane są przez szkoły wyższe do krajowych organizacji sportu akademickiego. Uczelnie z całej Europy mogą zgłosić więcej niż jedną drużynę oraz więcej niż jednego zawodnika konkurencji indywidualnych. Szczegółowe informacje o rejestracji można znaleźć na stronie lokalnego komitetu igrzysk.

Do tej pory rekord frekwencyjny padł na EUG 2016 w Zagrzebiu i Rijece, gdzie rywalizowało ponad 5,5 tysiąca sportowców. Politechnika Łódzka, główny organizator igrzysk szacuje, że w polskiej edycji EUG weźmie udział nawet 6000 uczestników.

– Organizując EUG Łódź 2022 dajemy jasny sygnał do środowisk akademickich z całej Europy, ale także do przyszłych studentów, że na Politechnice Łódzkiej oprócz wysokiego poziomu kształcenia można rozwijać swoje pasje sportowe. Za przykład może posłużyć tutaj Kajetan Duszyński, olimpijczyk z Tokio, który przeniósł się na naszą uczelnię z Politechniki Śląskiej. Dzisiaj jest utytułowanym sportowcem wyczynowym, a jednocześnie doktorantem na PŁ. Łączymy naukę i sport, co jest główną ideą igrzysk akademickich – podkreśla prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.

Politechnika Łódzka posiada już doświadczenie w organizacji imprez o krajowej i międzynarodowej randze. W swoim portfolio ma chociażby Akademickie Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej, Mistrzostwa Polski w skokach do wody czy Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu.

Organizatorzy łódzkich EUG 2022 zapewniają, że stworzą warunki nie tylko do sportowej rywalizacji, ale także do spędzania wolnego czasu dla zawodników, szefów misji, delegatów oraz sędziów. Będzie to doskonała okazja, aby pokazać Łódź jako jeden z największych ośrodków akademickich w kraju, miejsce ciekawe i atrakcyjne turystycznie.

Europejskie Igrzyska Akademickie odbędą się w Łodzi w dniach 17-30 lipca 2022.