Na początek był quiz o AZS i sporcie, później panele szkoleniowe, aż w końcu dzieło zwieńczyła gra terenowa z flagami AZS w dłoniach… Podczas czterech niezwykle intensywnych dni działacze łódzkich klubów uczelnianych AZS uczestniczyli w corocznym szkoleniu środowiskowym.

Niektórzy z nich ledwie zeszli z parkietu po Gali Sportu Akademickiego w Warszawie, by kilka godzin później spotkać się z koleżankami i kolegami w Rawie Mazowieckiej, gdzie zaplanowano tegoroczne szkolenie łódzkiego środowiska AZS. Wieczorem w ramach integracji wszystkich uczestników działacze wzięli udział w quzie o sporcie i Akademickim Związku Sportowym.

Którzy łodzianie zdobywali złote medale Uniwersjady? W ilu dyscyplinach zostaną rozegrane przyszłoroczne AMP? Jak nazywa się impreza organizowana przez AZS dla licealistów? To tylko niektóre z pytań, które dla studentów Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przygotowała prowadząca wieczór integracyjny Marta Walas. Najlepiej z quizem poradził sobie zespół mający w szeregach najbardziej doświadczonego działacza AZS PŁ, Marcina Nadratowskiego – wszak dziesięcioletnie doświadczenie w AZS zobowiązuje.

W piątek przyszedł czas na panele szkoleniowe. Na początek Aleksandra Leszczyńska, sekretarz AZS Łódź przedstawiła najważniejsze informacje o Akademickim Związku Sportowym, uwzględniając strukturę, podstawowe zapisy statutowe i zakres działalności AZS. Nie zabrakło także podstawowych wiadomości o AZS Łódź, jego najważniejszych zadaniach i sportowcach, z których sukcesów łódzkie środowisko ma nadzieję cieszyć się na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Następna część szkolenia była poświęcona wskazówkom jak krok po kroku zorganizować imprezę sportową, na przykładzie AMP w pływaniu, których AZS Łódź był gospodarzem w 2022 roku. Na zakończenie dnia działacze, korzystając ze zdobytych wcześniej informacji, mieli za zadanie zaplanować Sportowe Juwenalia 2024 dla łódzkich studentów. Burza mózgów w poszczególnych grupach o sporcie, logistyce, brandingu, promocji, ceremoniach, imprezach towarzyszących zdawała się nie mieć końca… Wymiana pomysłów na organizację tego wydarzenia wypełniła znaczną część sobotniego przedpołudnia i pozostaje mieć nadzieję, że uda się zrealizować to przedsięwzięcie w praktyce już w maju przyszłego roku.

Następnie głos zabrała Marta Walas, koordynatorka weryfikatorów AMP w strefie B, która opowiedziała działaczom o Akademickich Mistrzostwach Polski. Podczas szkolenia skupiła się nie tylko na regulaminach AMP i podstawach weryfikacji, ale także przekazała bezcenne wskazówki o zasadach dobrego zachowania uczestników AMP i współpracy weryfikatora z organizatorami AMP. Sobotnie popołudnie było poświęcone działalności Klubów Uczelnianych AZS w łódzkim środowisku i zadaniom AZS Łódź w obszarze upowszechniania kultury fizycznej, o czym opowiedziała specjalistka ds. UKF Kinga Sałata. Ważnym aspektem tej części były zasady współpracy działaczy klubów AZS z organizacją środowiskową.

Z kolei przedstawicielka biura Zarządu Głównego AZS, Marianna Pikul przybliżyła studentom projekty realizowane przez AZS. Ze względu na rozpoczynającą się kampanię sprawozdawczo-wyborczą w AZS nie mogło w tym roku zabraknąć na szkoleniu panelu dotyczącego wyborów w AZS. Uczestniczy dowiedzieli się jak krok po kroku przeprowadzić wybory i na co zwrócić szczególną uwagę.

Piękną, słoneczną niedzielę łódzcy działacze spędzili na przygotowanej przez Kingę Sałatę grze terenowej, podczas której w grupach rozwiązywali zagadki i dokumentowali odnajdywanie różnych miejsc w Rawie Mazowieckiej zdjęciami z flagą AZS. Pogoda sprzyjała długim, szybkim spacerom i dobrej zabawie. Na zakończenie szkolenia przyszedł czas na tradycyjne podsumowanie i wezwanie do pełnej mobilizacji.

Już w najbliższym czasie azetesiaków czeka nie tylko codzienna działalność na rzecz swoich klubów AZS, ale także możliwość zaangażowania się w inicjatywy organizowane przez organizację środowiskową – Akademickie Mistrzostwa Województwa Łódzkiego, Łódzkie Igrzyska Studentów Pierwszego Roku czy Łódzką Galę Sportu Akademickiego. Pozostaje mieć nadzieję, że zapału, jaki prezentowali na szkoleniu, nie zabraknie im także w bieżącej działalności ku czci i chwale AZS.

Organizacja Środowiskowego Szkolenia dla działaczy Klubów Uczelnianych AZS z województwa łódzkiego została dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Fot. Kinga Sałata