Kiedy większość osób wracała z długiego weekendu, to inni na komendę cała naprzód ruszali do natarcia. Wszystko w ramach Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce, które odbyły się w Warszawie. Zawody były ostatnim sprawdzianem formy przed kolejnymi, międzynarodowymi startami.

Szczęk krzyżowanych kling, okrzyki radości i pisk maszyn oznajmujących przyznanie punktu. Tak w skrócie wyglądał krajobraz zawodów rozgrywanych w szkolnej sali gimnastycznej przy ul. Grzegorza Przemyka w Warszawie. W niedzielę, na ośmiu planszach rywalizowało ponad 130 studentów i studentek z 32 uczelni. Uczestnicy walczyli o medale w szpadzie, florecie i szabli.

Największa konkurencja panowała w szpadzie, w której wystartowało w sumie 60 zawodniczek i zawodników. Najlepszy okazał się Mateusz Antkiewicz z AWF Katowice, który w finale pokonał swojego kolegę z uczelni Wiktora Wałacha. Natomiast wśród pań złoto wywalczyła Zofia Janelii (Politechnika Wrocławska), wygrywając z Barbarą Brych (AWF Krakowie).

– Walki były bardzo wyrównane. Byli tu zawodnicy z kadry, więc poziom turnieju był bardzo wysoki. Cieszę się, że zrealizowałem swój plan i znów zostałem akademickim mistrzem Polski. Na pewno trudno walczy się z osobą, która się zna, ale to była dodatkowa motywacja. Z Wiktorem spotkaliśmy się tydzień temu podczas mistrzostw Polski seniorów i wtedy on był lepszy. Cieszę się, że udało mi się zrewanżować – ocenił na gorąco Mateusz Antkiewicz.

foto: Katarzyna Kołat

We florecie triumfowali Adam Podralski (Gdański Uniwersytet Medyczny) i Dominika Wasilczuk (Uniwersytet Warszawski), a w szabli najlepsi byli: Zuzanna Cieślar i Krzysztof Kajor z AWF Katowice. To właśnie studenci z Górnego Śląska zwyciężyli w klasyfikacji uczelni, triumfując już po raz trzeci z rzędu. Tym razem wyprzedzili oni na podium Uniwersytet Gdański.

Podczas turnieju przyznano też memoriałowe wyróżnienia upamiętniające byłych mistrzów i azetesiaków. Nagroda im. Wandy Dubieńskiej dla najlepszej zawodniczki trafiła w ręce Dominiki Wasilczuk, a Nagrodę im. Adama Papée dla najlepszego zawodnika otrzymał Krzysztof Kajor.

foto: Katarzyna Kołat

Poziom zawodów był zróżnicowany. Dla najlepszych ze startujących był to sprawdzian przed kolejnymi ważnymi zawodami jak Igrzyska Europejskie w Krakowie czy Indywidualne Mistrzostwa Europy. W tym sezonie szermierzy czeka też Letnia Uniwersjada.

– Akademickie Mistrzostwa Polski są ważną imprezą w kalendarzu Polskiego Związku Szermierczego. Wielu zawodników trenuje w klubach akademickich i mają okazję pokazać się na tych zawodach. Walczą tu o nie tylko o medale, ale i punkty oraz swoje stypendia, które zapewnią im spokojne trenowanie. Zawodnicy, których obserwujemy, powinni być też w szczycie formy. W przyszłym tygodniu zaplanowano mistrzostwa Europy, które z powodów pozasportowych nie odbywają się w Polsce. W Krakowie odbędą się też Letnie Igrzyska Europejskie, które będą turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich – powiedział Tadeusz Tomaszewski, prezes Polskiego Związku Szermierczego i jednocześnie przewodniczący rady sportu Uniwersytetu Warszawskiego.

Organizatorem wydarzenia był AZS Uniwersytetu Warszawskiego, a partnerem Uniwersytet Warszawski i Polski Związek Szermierczy. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki

Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce 2023 – wyniki:

szpada kobiet
1. Zofia Janelli (Politechnika Wrocławska)
2. Barbara Brych (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
3. Natalia Tomaszewska (Pomorski Uniwersytet Szczeciński)
3. Kinga Zgryźniak (Politechnika Śląska w Gliwicach)

szpada mężczyzn
1. Mateusz Antkiewicz (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Wiktor Wałach (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Jan Kardaszewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
3. Piotr Urban ( Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

floret kobiet
1. Dominika Wasilczuk (Uniwersytet Warszawski)
2. Aleksandra Jeglińska (Collegium Civitas)
3. Magdalena Ławska (Uniwersytet Wrocławski)
3. Marta Oklińska (Uniwersytet Gdański)

floret mężczyzn
1. Adam Podralski (Gdański Uniwersytet Medyczny)
2. Mateusz Kozak (Uniwersytet Gdański)
3. Bartosz Goc (Politechnika Gdańska)
3. Maciej Bem (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

szabla kobiet
1. Zuzanna Cieślar (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Angelika Wątor (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Małgorzata Zawodniak (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu)
3. Klaudia Malgrem (Collegium Humanum Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie)

szabla mężczyzn
1. Krzysztof Kajor (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Kacper Nowinowski (Akademia Nauk Stosowanych w Koninie)
3. Ksawery Czajkowski (Akademia Śląska w Katowicach)
3. Miłosz Bończak (Politechnika Śląska w Gliwicach)

klasyfikacja generalna
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
2. Uniwersytet Gdański
3. Politechnika Śląska w Gliwicach
4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
5. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
6. Politechnika Gdańska
7. Uniwersytet Warszawski
8. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
9. Politechnika Wrocławska
10. Akademia Sztuki Wojennej Warszawa