AZS AWF Poznań najlepszy w MP w sprincie kajakowym. Cztery medale i trzy tytuły Głazunowa

0
971

Ekipa AZS AWF Poznań zwyciężyła w klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski w sprincie kajakowym i parakajakarstwie, które w weekend zostały rozegrane w Poznaniu. Trzeci w tym rankingu był AZS Politechniki Opolskiej. Jedną z gwiazd mistrzostw został Wiktor Głazunow z AZS AWF Gorzów Wlkp., który obronił trzy tytuły i zdobył srebro.

Rywalizacja w ramach weekendowych mistrzostw Polski w stolicy Wielkopolski była dla reprezentantów kraju doskonałą okazja do budowania formy na III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Dla innych była to szansa na przypomnienie o sobie reprezentacyjnym szkoleniowcom czy sprawdzenie się na tle utytułowanych sprinterów.

Wielką formę zaprezentował Wiktor Głazunow. Kanadyjkarz AZS AWF Gorzów Wlkp., który w tym sezonie zdobył już dwa medale Pucharu Świata, na poznańskiej Malcie obronił trzy tytuły mistrza Polski w jedynkach na 500, 1000 i 5000 metrów. Z kolei na 200 metrów Głazunow ustąpił jedynie Oleksijowi Koliadychowi.

Ozdobą drugiego dnia mistrzostw były finałowe biegi jedynek na 200 metrów. W przedbiegach kajakarek błysnęła ubiegłoroczna brązowa medalistka Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wlkp.), która zostawiła za sobą m.in. obrończynię tytułu Martę Walczykiewicz (KTW Kalisz), późniejszą triumfatorkę jedynek na… 5 kilometrów. W finale K1 200 metrów wygrała Dominika Putto, sobotnia zwyciężczyni K1 500 metrów. Puławskiej przypadło srebro, a podium uzupełniła Katarzyna Kołodziejczyk (Zawisza).

W K1 1000 metrów kajakarek triumfowała za to inna zawodniczka związana z AZS. Najlepsza na tym dystansie okazała się Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice).

W konkurencjach indywidualnych medale zdobywali także inni azetesiacy. Podobnie jak Głazunow, srebro w C1 200 metrów wywalczyła Katarzyna Szperkiewicz (AZS AWF Poznań), która została też mistrzynią kraju w C2 200 metrów z Patrycją Mendelską i wicemistrzynią kraju w mikście C2 500 metrów z Krystianem Hołdakiem. Najlepszy na dystansie 200 metrów wśród kajakarzy był ich klubowy kolega Jakub Stepun, który ponadto wraz z Martyną Klatt triumfowali w mikście K2 500 metrów. Złoto dorzuciły również inne osady AZS AWF Poznań, m.in. ekipa C4 500 metrów z aktualnym wicemistrzem świata i Europy Tomaszem Barniakiem na czele.

Świetnie spisały się też osady AZS Politechniki Opolskiej. Opolanie łącznie zdobyli osiem medali, z czego aż trzy złote. W K2 1000 metrów wygrali Piotr Morawski i Wiktor Żarski. Z kolei w sobotę w C2 200 metrów zwyciężyli Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński (trzeci Hołdak i Gracjan Michalak z AZS AWF Poznań), którzy w niedzielę wraz z Mateuszem Borgłem i Mateuszem Zuchorą nie mieli sobie równych w C4 1000 metrów. Wicemistrzami w ostatniej z konkurencji zostali kanadyjkarze AZS AWF Poznań – Hołdak, Michalak, Mateusz Cybula i Piotr Kujawa.

Organizatorem 86. Mistrzostw Polski Seniorów w sprincie kajakowym i 12. Mistrzostw Polski w Parakajakarstwie, na zlecenie Polskiego Związku Kajakowego był Wielkopolski Związek Kajakowy.