Akademia im. Leona Koźmińskiego wśród kobiet i Akademia Kaliska wśród mężczyzn obroniły tytuł akademickich mistrzów Polski podczas finałowego turnieju AMP w tenisie rozegranego w Łodzi.

Przez trzy dni na kortach AZS Łódź i MKT Łódź 15 zespołów kobiet i 15 zespołów mężczyzn rywalizowało o medale w klasyfikacji generalnej i klasyfikacjach w typach uczelni. Ostateczne rozstrzygnięcia nie przyniosły większych niespodzianek.

W finale kobiet mierzyły się dwie stołeczne uczelnie – Akademia im. Leona Koźmińskiego i Uniwersytet Warszawski. Faworytki nie zawiodły. Najpierw Martyna Kubka i Wiktoria Kubka pokonały w grze podwójnej Karinę Gustowską i Martynę Szybkowską 6:2 6:0, a w singlu Martyna Kubka okazała się lepsza od Kariny Gustowskiej 6:0 6:0. Tym samym tenisistki ALK Warszawa wygrały całe spotkanie 2:0 i mogły cieszyć się ze złotych medali. Bardziej zacięty przebieg miał mecz o brązowy medal pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. W deblu Marta Zając i Karolina Owczarek z UAM Poznań zwyciężyły z Oliwią Syczuk i Natalią Pietras z UEK Kraków. Za sprawą zwycięstwa Oliwii Syczuk nad Martą Zając 6:2 6:2 UEK wyrównał stan spotkania i o końcowym wyniku miał zdecydować drugi singiel. W nim Natalia Pietras pokonała Karolinę Owczarek 7:5 6:1 i tym samym na trzecim stopniu podium stanął Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

W rywalizacji mężczyzn niespodzianek nie było W finale spotkali się triumfatorzy ubiegłorocznych EUG Łódź 2022 – Akademia im. Leona Koźmińskiego i obrońcy tytułu z Akademii Kaliskiej. W deblu Wiktor Przybylski i Piotr Matuszewski (Akademia Kaliska) wygrali z Szymonem Kielanem i Maksem Samojłowiczem (ALK Warszawa) 6:2 6:4. W singlu Michał Matuszewski wygrał pierwszego seta z Maksem Samojłowiczem 6:1, w drugim to zawodnik ALK był lepszy 6:0 i o losach meczu zdecydował super tie-break. W nim zwyciężył Michał Matuszewski 10:5 i zapewnił swojemu zespołowy zwycięstwo 2:0 i złoty medal tegorocznych AMP. W meczu o brązowy medal wśród panów Uniwersytet Jagielloński w Krakowie podejmował Uniwersytet Warszawski. W deblu Kacper vu Long i Adam Kwiatkowski ze stołecznego uniwersytetu wygrali 4:6 6:4 10:5 z Pawłem Godkiem i Wojecieche Kasperskim, a w singlu Adam Kwiatkowski pokonał Jana Chrapisińskiego 6:0 6:0. Uniwersytet Warszawski ukończył turniej na trzecim miejscu.

– Złote medale zawisły na szyjach faworytów, ale podczas całego turnieju nie brakowało zaciętych meczów. Zawodnicy walczyli o każdą piłkę i z zaangażowaniem rywalizowali o ostateczne rozstrzygnięcia nie tylko w klasyfikacji generalnej, ale także w typach uczelni. Widać, że akademicki tenis ma się świetnie – świadczy o tym chociażby liczba zespołów, które wzięły udział w obu tegorocznych półfinałach. Cieszymy się, że po raz kolejny jako AZS Łódź otrzymaliśmy szansę organizacji turnieju tenisowego w ramach AMP, zawsze z radością gościmy na naszych kortach studenckie rozgrywki. Znakomicie sprawdził się w tym roku także obiekt Miejskiego Klubu Tenisowego – przyznaje Aleksandra Leszczyńska z AZS Łódź, który był organizatorem finału AMP. – Organizacja finałów AMP to dla nas zawsze znakomita okazja do zintegrowania łódzkiego środowiska sportu akademickiego, a także do zacieśniania współpracy ze środowiskiem tenisowym. W naszym teamie był Michał Sikorski, organizator ubiegłorocznego turnieju tenisowego EUG Łódź 2022, a obecnie delegat techniczny EUSA odpowiedzialny za tenis. Tradycyjnie świetnie pracowało nam się także z sędziami, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji – dodaje.

Obok dekoracji najlepszych uczelni w tym roku nagrodami wyróżniono także najlepszą zawodniczkę i najlepszego zawodnika turnieju. Nagrodę im. Jadwigi Jędrzejowskiej otrzymała Martyna Kubka z Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Nagrodę im. Przemysława Warmińskiego wręczono Piotrowi Matuszewskiemu z Akademii Kaliskiej, który po raz szósty z rzędu został akademickim mistrzem Polski! Wcześniej trzykrotnie triumfował w barwach Uniwersytetu Łódzkiego, raz jako reprezentant Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i teraz po raz drugi mógł cieszyć się z tytułu z Akademią Kaliską.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Finałowy turniej AMP w tenisie został objęty honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. Partnerami wydarzenia są Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka.

Klasyfikacja końcowa mężczyzn

1. Akademia Kaliska
2. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
3. Uniwersytet Warszawski
4. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
5. Politechnika Lubelska
6. Uniwersytet Gdański
7. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie
8. Politechnika Poznańska
9. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
10. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
11. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
12. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
13.-15. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
13.-15. Politechnika Krakowska
13.-15. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Klasyfikacja końcowa kobiet

1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. Uniwersytet Warszawski
3. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
5. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
6. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
7. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
8. Politechnika Poznańska
9. Uniwersytet Gdański
10. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
11. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
12. Uniwersytet Wrocławski
13-15. Politechnika Wrocławska
13-15. Politechnika Łódzka
13-15. Politechnika Śląska w Gliwicach

Fot. Piotr Walendziak/Walendi Photo