Jedni długo na to czekali, inni po to jeszcze by studiowali, a kolejni nie chcą wracać bez medali. Kolejny sezon Akademickich Mistrzostw Polski rozpoczęły turnieje półfinałowe w futsalu kobiet rozgrywane w Lublinie i Warszawie. Zwyciężczynie w tej dyscyplinie poznamy pod koniec lutego. To dopiero początek całych rozgrywek.

W czasie gdy na uczelniach zaczyna się sesja egzaminacyjna, przed pierwszym ważnym sprawdzianem stanęły żeńskie drużyny futsalowe. Dla jednych drużyn liczył się sam udział w Akademickich Mistrzostwach Polski, czyli najbardziej prestiżowych rozgrywkach przeznaczonych dla studentów-sportowców w kraju. Dla innych oprócz atmosfery istotny był wymiar sportowy i wysokie miejsca.

Poziom rywalizacji w kobiecym futsalu stale rośnie. Występuje tu duża liczba zespołów z gryfem w herbie, która na co dzień rozgrywa swoje mecze w Ekstralidze. Zderzenie się z nimi może być czasami dość bolesne, o czym przekonała się jedna ze stołecznych uczelni, przegrywając aż 0:25.

W weekend w dwóch halach o awans z półfinału B rozgrywanego w Lublinie ubiegało się aż 19 drużyn. Bilety do Gdańska wywalczyć mogła tylko najlepsza ósemka i wszystko rozstrzygnęło się w sobotę podczas meczów grupowych. Najlepsze dwie drużyny z każdej grupy były pewne awansu do kolejnej fazy i ostatniego dnia walczyły jedynie o jak najwyższe miejsca i lepsze rozstawienie przed losowaniem. Wśród nich znalazły się aż cztery ekipy ze stolicy Małopolski. Ostatecznie w meczu finałowym Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie przegrał z Uniwersytetem Jagiellońskim 1:3.

– Nie przyjechało nas dużo na ten turniej, bo graliśmy tylko ośmioma zawodniczkami w polu. Do każdego meczu podchodziliśmy na sto procent i nie myśleliśmy o finale. Naszym celem był awans, a co będzie dalej, to zobaczymy. Poziom z roku na rok jest coraz wyższy. Jest jeszcze trochę piłki halowej, ale to się stale zmienia i widać że drużyny są już inaczej przygotowane – mówił Krzysztof Kusia, trener UEK, który przed rokiem w finałach wywalczył srebro.

Fot. Marcin Selerski

Dzień później, bo w poniedziałek poznaliśmy najlepsze drużyny półfinału A. W Warszawie grało 16 drużyn, a prawo awansu do finału uzyskać miała najlepsza siódemka. Do ostatniego dnia nic nie było więc jasne. Zespołów grających w stolicy mogło być nieco więcej, ale na ostatniej prostej wycofała się WSG Bydgoszcz.

Spotkania rozgrywane były głównie w hali Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ale też na obiektach Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W stawce znalazły się m.in. aktualne akademickie mistrzynie kraju z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, czy też brązowe medalistki sprzed roku – Uniwersytet Gdański. Drużyna ze stolicy Wielkopolski po wyrównanym półfinale z SGGW wygranym 3:1 w finale zmierzyła się z Uniwersytetem Łódzkim, zwyciężając 5:1.

Największą rangę miał tu jednak mecz o siódme miejsce, czyli ostatnie dające bilet z Warszawy na finał. Na parkiecie zmierzyły się drużyny Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Po remisie 1:1 w regulaminowym czasie gry o wszystkim zdecydowały karne, a w nich bohaterką została bramkarka AWF.

– To był trudny mecz, bo przegrywałyśmy i musiałyśmy odrobić straty. Nasza drużyna walczyła i jedna szybka kontra przyniosła gola. W karnych udało mi się obronić i gramy dalej. Zazwyczaj trzeba iść w ciemno, albo patrzeć na to co robi rywalka, choć wiadomo, że nie zawsze się to sprawdza. To moje pierwsze AMP-y, a w zeszłym roku dziewczynom nie udało się awansować do finału. Zostawiłyśmy jednak serducho i wygrałyśmy. Gratuluję tym drużynom, które awansowały, a tym, którym się nie udało, życzę powodzenia w przyszłym roku – mówiła szczęśliwa Wiktoria Cisowska z AWF Poznań.

Fot. Marcin Klimczak

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu kobiet rozegrany zostanie w dniach 23-26 lutego w Gdańsku. Skład finalistów uzupełnią gospodarze turnieju – Politechnika Gdańska. Cały sezon akademickiej rywalizacji zakończy się w czerwcu, a do przeprowadzenia pozostają dyscypliny od a do ż – od aerobiku sportowego do żeglarstwa.

Projekt Akademickich Mistrzostw Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki. Sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest PZU.

Zespoły awansujące z półfinału A AMP w futsalu kobiet:
1. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
2. Uniwersytet Łódzki
3. Uniwersytet Gdański
4. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
5. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
6. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
7. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

Zespoły awansujące z półfinału B AMP w futsalu kobiet:
1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
2. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
3.  Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
4. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
5. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
6. Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
7. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
8. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie