Czyszczoń złota w MP w wielobojach. Michalski i Wojtasik wicemistrzami

0
216

W niedzielę w Tomaszowie Mazowieckim zakończyły się mistrzostwa Polski łyżwiarzy szybkich w wieloboju i wieloboju sprinterskim. W wieloboju kobiet najlepsza była Magdalena Czyszczoń z AZS AWF Katowice, a brąz zdobyła jej klubowa koleżanka Maja Płończyk. Z kolei wicemistrzami kraju w wieloboju sprinterskim zostali Piotr Michalski i Iga Wojtasik.

Drugi dzień zmagań w tomaszowskiej Arenie Lodowej przyniósł sporo emocji, zwłaszcza wśród sprinterów. Prowadzący po sobotniej rywalizacji Piotr Michalski (KS AZS AWF Katowice) najpierw na 500 metrów musiał uznać wyższość Damiana Żurka (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) i Marka Kani (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa), który na dodatek wyprzedził lidera klasyfikacji także na 1000 metrów. Niedzielne przejazdy sprawiły, że to właśnie Kania zdobył tytuł mistrza kraju w wieloboju sprinterskim. Michalski wywalczył srebro, a brąz przypadł Żurkowi.

– Te zawody były pewną niewiadomą, bo jesteśmy w treningu do PŚ. Po pierwszym dniu MP miałem dobry nastrój, natomiast nie jestem zadowolony z niedzielnego biegu na 500 metrów. Do tego na ostatnim łuku 1000 metrów nogi też odmawiały posłuszeństwa i straciłem równowagę. Taki jest sprint, że trzeba wszystkiego pilnować. Różnica między mną a Markiem pokazuje, że to była walka o najmniejsze szczegóły – mówi Michalski, który w listopadzie ubiegłego roku został też wicemistrzem kraju na 500 i 1000 metrów.

Srebro w wieloboju sprinterskim kobiet wywalczyła Iga Wojtasik (KS AZS AWF Katowice). Tytuł w tej rywalizacji zdobyła Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki), a brąz – Wiktoria Dąbrowska (MKS Korona Wilanów).

Z kolei w wieloboju kobiet zwyciężyła Magdalena Czyszczoń (KS AZS AWF Katowice), która po pierwszym dniu MP ustępowała w klasyfikacji generalnej jedynie Natalii Jabrzyk (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki). Jej najgroźniejsza rywalka rozpoczęła niedzielę od wygranej na 1500 metrów. Czyszczoń była druga, ale w ostatnim biegu na 5000 metrów przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Wicemistrzynią została Jabrzyk, a brązową medalistką – Maja Płończyk (KS AZS AWF Katowice).

– Miałam za sobą nieprzespaną noc, co odczułam w pierwszym biegu, ale liczyłam, że może być dobrze na 5 kilometrów. To mój koronny dystans. Te mistrzostwa były przedsmakiem, co nas czeka już niebawem – komentuje Czyszczoń.

Tegoroczne MP w wieloboju i wieloboju sprinterskim w Tomaszowie Mazowieckimi stanowiły jednocześnie krajowe kwalifikacje na Puchar Świata, który za niespełna dwa tygodnie odbędzie się również w tym mieście (10-12 lutego). Tydzień później w Arenie Lodowej czeka nas finał PŚ (17-19 lutego).

Klasyfikacje generalne MP seniorów w Tomaszowie Mazowieckim

Wielobój sprinterski
Kobiety – 1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) – 157.340, 2. Iga Wojtasik (KS AZS AWF Katowice) – 160.920, 3. Wiktoria Dąbrowska (MKS Korona Wilanów) – 162.765
Mężczyźni – 1. Marek Kania (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa) – 142.565, 2. Piotr Michalski (KS AZS AWF Katowice) – 142.575, 3. Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) – 142.795

Wielobój
Kobiety: 1. Magdalena Czyszczoń (KS AZS AWF Katowice) – 171.190, 2. Natalia Jabrzyk (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) – 173.273, 3. Maja Płończyk (KS AZS AWF Katowice) – 181.868
Mężczyźni: 1. Szymon Palka (KS Arena Tomaszów Mazowiecki) – 157.223, 2. Artur Janicki (UKS Błyskawica Domaniewice) – 161.908, 3. Roch Maliczowski (SKŁ Górnik Sanok) – 165.396