Aleksandra Gaworska z AWF Kraków, jedna z „Aniołków Matusińskiego”, zdobyła w piątek dwa medale Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, które rozpoczęły się w Łodzi. Imprezie towarzyszą Mistrzostwa Polski AZS. W ich ramach rekord Polski juniorek pobiła Pia Skrzyszowska.

– Czekałam na ten start, uwielbiam biegać na szybkiej bieżni stadionu w Łodzi. A do tego na AMP jest luźna atmosfera. To zaowocowało bardzo dobrym rezultatem, którego się nie spodziewałam. Śmieję się, że jak mam piąty tor to zawsze jest dobrze, bo to moja szczęśliwa liczba – mówiła Gaworska po biegu na 400 metrów, w którym była wyraźnie najlepsza. Wśród mężczyzn na tym dystansie zwyciężył Mateusz Rzeźniczak (Politechnika Łódzka).

– Rywale byli bardzo blisko, ale udało się. Zakładaliśmy z trenerem, że będzie pierwsze miejsce i jest. To jest zwieńczenie tego sezonu, który był bardzo długi. To porządne zakończenie sezonu – komentował Rzeźniczak, który pokonał swoich kolegów z uczelni Kajetana Duszyńskiego i Mateusza Wójcika.

Impreza rozpoczęła się od rywalizacji na płotkach. Wśród kobiet najlepsza w biegu finałowym była Pia Skrzyszowska. Zawodniczka AZS AWF Warszawa wynikiem 13.01 ustanowiła nowy rekord Polski juniorek. Ponieważ jednak nie jest studentką, nie znalazła się w gronie najlepszych zawodniczek na tym dystansie w ramach AMP. Złoty medal odebrała druga na mecie Klaudia Wojtunik (Uniwersytet Łódzki), która ustanowiła rekord życiowy.

– To jest bardzo dobry wynik, nie spodziewałam się takiego biegania, ale warunki sprzyjały – mówiła Wojtunik i komplementowała Skrzyszowską. – Pia jest niesamowita. Za rok wchodzi w młodzieżówkę, więc będzie z kim biegać – dodała.

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce potrwają do środy. Ostatniego dnia na stadionie AZS w Łodzi pokaże się czterokrotny mistrz świata i czterokrotny złoty medalista uniwersjady Paweł Fajdek. Fajdek też nie jest studentem, więc jego wynik nie wliczy się do klasyfikacji AMP, ale będzie rywalizował jako zawodnik AZS AWF Katowice w Mistrzostwach Polski AZS.

– Paweł bardzo lubi stadion AZS, traktował tu wielokrotnie na Mistrzostwach Polski AZS. Jego forma rośnie i mamy nadzieję, że tutaj postawi kropkę nad i. To jest zdecydowanie największa gwiazda tych zawodów, ale mamy też wielu innych świetnych zawodników – mówiła Aleksandra Leszczyńska z AZS Łódź, organizatora zawodów.

Pierwotnie Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce miały odbyć się w czerwcu na Stadionie Śląskim w Chorzowie. – Nie mogliśmy odmówić takiej propozycji, by w zastępstwie AZS Katowice zorganizować tę imprezę. Przyjechało do nas ponad 800 zawodników z 70 uczelni. To znakomita frekwencja – dodała Leszczyńska.

Zawody odbywają się w reżimie sanitarnym, ale na trybunach może znajdować się ograniczona liczba publiczności. – Bardzo się cieszę, że te zawody pomimo pandemii się odbywają i są też kibice na trybunach – mówiła Aleksandra Gaworska.

Tytułów wywalczonych przed rokiem bronią Politechnika Gdańska wśród mężczyzn oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie wśród kobiet. Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest Grupa LOTOS. Impreza dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu.

WYNIKI AKADEMICKICH MISTRZOSTW POLSKI W LEKKIEJ ATLETYCE

Piątek, 14.09, finały

Kobiety

100 metrów przez płotki
1. Klaudia Wojtunik (UŁ Łódź) 13.08 PB
2. Zuzanna Hulisz (WSKFiT Pruszków) 13.40
3. Monika Kiepura (AWF Kraków) 13.63

400 metrów
1. Aleksandra Gaworska (AWF Kraków) 53.25
2. Mariola Karaś (AWF Kraków) 54.06
3. Izabela Smolińska (SGGW Warszawa) 54.81

1500 metrów
1. Weronika Lizakowska (UG Gdańsk) 4:25.42
2. Eliza Megger (UŚ Katowice) 4:26.71
3. Aleksandra Płocińska (SGGW Warszawa) 4:28.09

4×100 metrów
1. SGGW Warszawa (Julia Sokołowska, Justyna Paluch, Izabela Smolińska, Barbara Kostrzewska) 46.31
2. AWF Kraków (Monika Kiepura, Mariola Karaś, Ewelina Syc, Aleksandra Gaworska) 47.52
3. UW Warszawa (Oliwia Malmon, Martyna Skierkowska, Magda Krzywicka, Aleksandra Lubicka) 48.47

Mężczyźni

110 metrów przez płotki
1. Jacek Chochorowski (PO Opole) 14.65 PB
2. Maksymilian Mużdżyński (PŁ Łódź) 15.88 PB
3. Wiktor Walęcki (PŁ Łódź) 16.24

400 metrów
1. Mateusz Rzeźniczak (PŁ Łódź) 46.86
2. Kajetan Duszyński (PŁ Łódź) 47.00
3. Mateusz Wójcik (PŁ Łódź) 47.36

1500 metrów
1. Szymon Żywko (UMCS Lublin) 3:50.47
2. Andrzej Kowalczyk (AWF Kraków) 3:51.56
3. Grzegorz Petrusiewicz (UŁ Łódź) 3:52.55

4×100 metrów
1. UMCS Lublin (Karol Kania, Cezary Mirosław, Michał Kitliński, Daniel Stempurski) 42.51
2. PG Gdańsk (Mateusz Semak, Sebastian Buga, Mateusz Różycki, Przemysław Adamski) 44.55
3. UB Białystok (Filip Todorczuk, Maksymilian Klepacki, Krzysztof Lebiedziński, Ernest Jaroszewicz) 44.94

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj