Po ponad dwóch miesiącach przerwy poznaliśmy kolejnych medalistów Akademickich Mistrzostw Polski. W Warszawie wyłoniono najlepszych w wyścigach na ergometrach wioślarskich. Nie brakowało emocji, a łańcuchy były rozgrzane do czerwoności.

Choć zmieniają się warunki, w jakich przychodzi trenować, to chęć rywalizacji i bicia rekordów pozostaje ta sama. Udowodnili to uczestnicy zawodów rozgrywanych w piątek na terenie Centrum Sportu i Rekreacji UW. Przez ponad sześć godzin wystartowało blisko 460 studentek i studentów z 50 uczelni podzielonych na dwie kategorie wagowe.

Wśród kobiet w wadze lekkiej o wszystkim zadecydowała ostatnia seria. Po zaciętym pojedynku wioślarka AWF Kraków – Katarzyna Wełna o zaledwie 0,2 sekundy wyprzedziła Zuzannę Jasińską i zdobyła złoto. Dystans 1000 m pokonała w czasie 3:29,10.

– Wygrałam jakieś o pół chwytu. Walka do końca, to jest coś co lubię. Wiedziałam, że stawka będzie mocna, bo koleżanka też jest wioślarką. Moim założeniem było złamać 3:30 i jechałam cały czas równo z finiszem. Cieszę się, że udało się zrealizować moje zadanie, a przy okazji wygrać – mówiła zadowolona Katarzyna Wełna.

Zupełnie inaczej wyglądała rywalizacja wśród mężczyzn. Tu niespodziewanie najlepszy okazał się Adrian Sadowski, który już w czwartym biegu uzyskał wynik 2:59.7. Student Politechniki Gdańskiej w napięciu obserwował pięć kolejnych wyścigów. W ostatniej serii mimo ambitnej postawy zawodnicy nie zdołali złamać bariery trzech minut.

– Ja dopiero zaczynam treningi na ergometrze, bo ćwiczę od pół roku, z czego w tym czasie miałem miesiąc przerwy. Nie byłem pewien swego, ale jak widać udało się. Fizycznie byłem przygotowany na więcej, ale czułem duży stres. Ergometr pojawił się u mnie dość przypadkowo. Przyszedłem raz i drugi na zajęcia na Politechnice Gdańskiej i tak zostało – powiedział Adrian Sadowski, o którym może być jeszcze głośno.

Równie pasjonująca była rywalizacja w wadze otwartej. Wśród pań najlepsza okazała się Monika Trawczyńska z Uniwersytetu Gdańskiego, która w korespondencyjnym pojedynku zaledwie o 0,1 sekundy pokonała Julię Kalitę z UMK Toruń wiosłującą we wcześniejszej serii.

Żeby poznać zwycięzcę wśród panów trzeba było rozegrać aż 16 biegów. W ostatnim przez większość dystansu prowadził zawodnik AWF Warszawa – Michał Mrozek, ale pod koniec na wyższe obroty wskoczyli rywale. Zwłaszcza Piotr Kotyla z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który wygrał z czasem 2:49:00.

– To wszystko było zaplanowane, miałem taką taktykę, żeby trzymać się czasu i ostatnie 200 m dać jeszcze czadu. Forma była już na 18 kwietnia, kiedy był pierwszy termin AMP-ów, ale przedłużyliśmy trochę przygotowania. Dzięki naszemu trenerowi mieliśmy wypożyczony jeden ergometr na całą drużynę. To brzmi skromnie, ale mieliśmy jakąś możliwość trenowania i poprawiania wyników – powiedział zmęczony Piotr Kotyła.

Już po raz drugi Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim rozgrywane były z zachowaniem reżimu sanitarnego. W hali mogły przebywać tylko osoby z danej kategorii wagowej, a ceremonia dekoracji odbywała się na zewnątrz budynku. Wszyscy mają nadzieję, że za rok zawody odbędą się już w tradycyjnej formule.

Nagrody dla zwycięzców ufundowała firma Polar. Organizatorem wydarzenia był AZS Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Partnerem zawodów był Polski Związek Towarzystw Wioślarskich.

WYNIKI

Kobiety (KL)
1. Katarzyna Wełna (AWF Kraków) 3:29,10
2. Zuzanna Jasińska (PWr Wrocław) 3:29,30
3. Dorota Moskowicz (UPr Lublin) 3:35,50

Kobiety (KA)
1. Monika Trawczyńska (UG Gdańsk) 3:26,40
2. Julita Kalita (UMK Toruń) 3:26,50
3. Julia Stępień (PŚk Kielce) 3:26,90

Mężczyźni (ML)
1. Adrian Sadowski (PG Gdańsk) 2:59,702
2. Dawid Wachowicz (WSG Bydgoszcz) 3:00,00
3. Michał Januszewski (UMK Toruń) 3:02,90

Mężczyźni (MA)
1. Piotr Kotyla (URz Rzeszów) 2:49,00
2. Bartłomiej Paczkowski (URz Rzeszów) 2:50,10
3. Marek Kobosko (AGH Kraków) 2:51,10

Klasyfikacja drużynowa kobiet (top 10)

1. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
2.Uniwersytet Gdański
3. Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
4. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
5. Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie
6 Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum Kraków
7. Politechnika Śląska w Gliwicach
8. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
9. Uniwersytet Warszawski
10. Politechnika Gdańska

Klasyfikacja drużynowa mężczyzn (top 10)
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
3. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
4. Uniwersytet Rzeszowski
5. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
6. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
7. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum Kraków
8. Uniwersytet Gdański
9. Politechnika Lubelska
10. Politechnika Śląska w Gliwicach