AGH Kraków wzięła rewanż na PG Gdańsk! Świetny finał AMP w unihokeju

0
1083

Drużyna Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwyciężyła w finale Akademickich Mistrzostw Polski w unihokeju, który w weekend był rozgrywany w Rzeszowie. W meczu o złoto nowi mistrzowie z małopolskiej uczelni pokonali 5:2 obrońców tytułu z Politechniki Gdańskiej. – Zawody stały na najwyższym poziomie, a po akcjach w finale ręce aż same składały się do oklasków – podsumowuje Grzegorz Sowa, prezes AZS Politechniki Rzeszowskiej, organizatora mistrzostw.

Wzrastająca popularność unihokeja wśród studentek i studentów sprawiła, że awans do składającego się z 16 zespołów tegorocznego grona finalistów po raz pierwszy wymagał przejścia eliminacji. Same tegoroczne AMP rozgrywane były w formule SWISS. Na boisku musiało się znajdować więc troje zawodników (w tym przynajmniej jedna kobieta i przynajmniej jeden mężczyzna) oraz bramkarz.

Największe emocje podczas rzeszowskiego finału zaczęły się od fazy pucharowej, a najbardziej zacięte pojedynki toczyły się z udziałem miejscowej uczelni. Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie w ćwierćfinale prowadziła już 5:0 z Politechniką Łódzką, by stracić cztery gole i drżeć do ostatnich sekund o awans do półfinału. W meczu 1/2 finału rzeszowianie trafili na ubiegłorocznych triumfatorów AMP. Ostatecznie lepsi po dogrywce byli unihokeiści Politechniki Gdańskiej.

Mniej wyboistą drogę w fazie pucharowej przeszedł drugi finalista. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie najpierw w ćwierćfinale pewnie pokonała 8:3 gospodarzy z Politechniki Rzeszowskiej, a następnie w półfinale zaaplikowała aż dziesięć goli Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Krakowie. W meczu o złoto jej studenci byli zdecydowanie lepsi od PG Gdańsk i wygrali 5:2. Tym samym krakowianie zrewanżowali się gdańszczanom za zeszłoroczną porażkę w finale AMP. W spotkaniu o brąz również triumfowała ekipa ze stolicy Małopolski. UEK Kraków głównie dzięki golom Konrada Pelczarskiego i Jana Jaskierskiego pokonał 8:5 WSIiZ Rzeszów.

Na Podkarpaciu dokonano również wyboru najlepszych zawodniczek i zawodników finału AMP w unihokeju. MVP kobiet została Anna Osmala (AGH Kraków), a mężczyzn – jej klubowy kolega Rafał Żabówka. Tytuły najlepszych obrońców trafiły do rąk Wiktorii Targońskiej (Uniwersytet Gdański) i Daniela Widurskiego (AGH Kraków). Z kolei wyróżnienia dla najlepszych bramkarzy turnieju przypadły Klaudii Jachymiak (AGH Kraków) i Przemysławowi Brząkale (PG Gdańsk), a dla najlepszych atakujących – Osmali i Pelczarskiemu.

– Rewelacyjne wrażenia wynosimy z tych mistrzostw. W trakcie weekendu spotykaliśmy się tylko z dobrymi lub bardzo dobrymi opiniami. Jako organizatorzy staraliśmy się wszystko tak przygotować, aby zawodnicy mogli się skupić wyłącznie na sporcie i dobrej zabawie. Sam poziom sportowy był naprawdę bardzo wysoki. Zresztą, w sumie występowało u nas blisko 30 byłych lub aktualnych reprezentantów Polski. Sam finał mistrzostw to było świetne widowisko, było co oglądać. Jako uczelnia jesteśmy też zadowoleni z postawy naszych zawodników i wysokiego, piątego miejsca – przedstawia Grzegorz Sowa, prezes AZS Politechniki Rzeszowskiej, organizatora finału AMP w unihokeju.

Patronat honorowy nad imprezą objęli prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Partnerami wydarzenia byli Politechnika Rzeszowska, miasto Rzeszów, Centrum Medyczne Medyk i Polski Związek Unihokeja.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w unihokeju w Rzeszowie

Faza pucharowa

Ćwierćfinały
Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie – Politechnika Łódzka 5:4
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – Politechnika Rzeszowska 8:3
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 5:1
Politechnika Gdańska – Uniwersytet Warszawski 8:0

Mecze o miejsca 5-8
Politechnika Rzeszowska – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 4:3
Politechnika Łódzka – Uniwersytet Warszawski 2:4

Mecz o 7. miejsce
Politechnika Łódzka – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 4:6

Mecz o 5. miejsce
Uniwersytet Warszawski – Politechnika Rzeszowska 2:4

Półfinały
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – Politechnika Gdańska pd. 3:4
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie 10:5

Mecz o 3. miejsce
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie 5:8

Finał
Politechnika Gdańska – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 2:5

Klasyfikacja generalna finałów AMP 2023 w unihokeju

1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Politechnika Gdańska
3. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
4. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
5. Politechnika Rzeszowska
6. Uniwersytet Warszawski
7. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
8. Politechnika Łódzka
9. Uniwersytet Zielonogórski
10. Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku
11. Politechnika Warszawa
12. Uniwersytet Gdański
13-16. ŚUM Katowice, UWr Wrocław, PL Lublin, UMed Łódź