Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie zwyciężyła w klasyfikacji generalnej AMP prowadzonej dla wyższych szkół zawodowych. – Sukcesy naszych sportowców są dowodem na to, że wybrana lata temu droga ich wspierania ma głęboki sens – przyznaje rektor ANS, dr hab. Małgorzata Kołpa.

Uczelnia z Małopolski ponownie triumfowała w tym typie szkół. Na tegoroczny wynik ANS w Tarnowie składały się głównie rewelacyjne występy wspinaczek (zwyciężyły one w klasyfikacji drużynowej marcowych AMP w Lublinie) i wspinaczy sportowych, a także starty biegaczy i biegaczek przełajowych, futsalistów i futsalistek czy piłkarek ręcznych oraz nożnych. Łącznie pięciokrotnie studenci z ANS w Tarnowie stawali na podium AMP (1 złoty oraz po 2 srebrne i brązowe medale). Sukcesy na wspinaczkowej ścianie dały im dodatkowo tytuł najlepszej uczelni w zmaganiach kobiet.

– Władze uczelni oraz cała społeczność ANS w Tarnowie przyjęły z wielką radością i satysfakcją informację o czwartym z rzędu zwycięstwie w klasyfikacji generalnej AMP w typie szkół. Doceniają one sportowców, honorując wybitnych specjalnymi nagrodami. Ostatnia tego typu ceremonia miała miejsce podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego, kiedy to pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez uczelnię otrzymali mistrzowie świata, Europy i kraju, zwycięzcy Pucharu Świata we wspinaczce na czas: siostry Aleksandra i Natalia Kałuckie, Marcin Dzieński oraz trener Tomasz Mazur – wymienia Wojciech Nowak, prezes KU AZS ANS Tarnów.

Zadowolenia z obrania polityki wspierania sportu nie ukrywają również władze małopolskiej uczelni.

– Spektakularne sukcesy naszych sportowców – te osiągane na arenach akademickich, ale również poza nimi – są dowodem na to, że wybrana lata temu droga systemowego wspierania sportowców miała głęboki sens i przynosi wspaniałe rezultaty. Kolejne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, jak również wszystkie pozostałe osiągnięcia sportowe minionego sezonu mają wielkie znaczenie w wielu wymiarach, także promocyjnym. Nasza uczelnia jest bardzo mocno kojarzona ze sportem i dla wielu studentów jest to ważne w trakcie rekrutacji – mówi rektor ANS w Tarnowie, dr hab. Małgorzata Kołpa, profesor uczelni. – W budowaniu tego wizerunku pomaga wsparcie, jakie uczelnia udziela sekcjom niezwiązanym bezpośrednio z nią, ale w ramach których trenują nasi studenci. To na naszych obiektach awans do PGNiG Superligi wywalczyli piłkarze ręczni SPR Grupy Azoty PWSZ Tarnów (obecnie Grupa Azoty Unia Tarnów), a do Tauron Ligi siatkarek zawodniczki Roleski Grupa Azoty ANS Tarnów – dodaje.

– Stawiamy na sport od wielu lat i będziemy robić to nadal. Warto w tym miejscu mocno podkreślić, że tak uczelnia, jak i w szczególności KU AZS ANS stawia nie tylko na zawodników odnoszących sukcesy, ale i zachęca do aktywności wszystkich przedstawicieli społeczności akademickiej. Tych inicjatyw jest bardzo dużo, począwszy od pozyskiwania dodatkowych pieniędzy na bezpłatne zajęcia sportowe dla studentów do specjalnych programów aktywizujących i zachęcających do aktywności fizycznej – uzupełnia Nowak.

ANS w Tarnowie i jej klub uczelniany stale poszerzają swoją ofertę. Dużym zainteresowaniem cieszy się najmłodsza z sekcji – e-sport. Podejmowane są również działania ukierunkowane na poprawę infrastruktury sportowej. Z programu Sportowa Polska pozyskano wsparcie w wysokości trzech milionów złotych na modernizację hali sportowej. W planach akademii jest rozbudowa ścianki wspinaczkowej, na której w przyszłym roku odbędą się zmagania w ramach Igrzysk Europejskich.

– Mamy nadzieję, że na podium znów staną nasi studenci – wierzą wszyscy na małopolskiej uczelni. Być może przyszłoroczne medale odbiorą oni już jako studenci Akademii Tarnowskiej. ANS w Tarnowie, po ćwierć wieku istnienia i spełnieniu szeregu wymogów prawnych, dołączyła do grona szkół wyższych typu akademickiego i planuje zmianę nazwy. Wniosek uczelni czeka obecnie na pozytywne rozpatrzenie w Ministerstwie Edukacji i Nauki.