Jak najkrócej opisać nową pozycję z Biblioteki „Przeglądu Sportowego”? Chyba warto posłużyć się opisem, który znajdziemy z tyłu książki autorstwa Piotra Chłystka, dziennikarza tej kultowej gazety. „Sport to nie wszystko” jest zbiorem inspirujących wywiadów z postaciami, które są lub były przez długi czas związane z AZS. Niezwykłe osoby ze świata sportu opowiadają w niej o tym, jak pogodzić starty ze studiami oraz działalnością w wielu innych obszarach i jak znaleźć sposób na życie po zakończeniu kariery. Tłumaczą także, jak pokonać własne słabości, budować relacje i wpływać na otaczającą nas rzeczywistość.  

W gronie rozmówców kojarzonych z Akademickim Związkiem Sportowym znaleźli się medaliści olimpijscy (Tomasz Majewski, Agnieszka Kobus-Zawojska, Karolina Naja i Kajetan Duszyński), ale też ludzie, dla których przygoda na parkiecie, torze czy bieżni była dopiero początkiem drogi do sukcesu na innych polach. Wśród nich są np. popularny twórca z YouTube’a, którego kanał śledzi prawie 700 tysięcy osób i psycholog, który również dzieli się swoimi przemyśleniami z ogromną liczbą odbiorców. Ich historie są najlepszym dowodem, że sport to nie wszystko!

Ta książka bez wątpienia różni się od większości pozycji z kategorii „sport”, które do tej pory mogliśmy spotkać na półkach czy w internetowych sklepach. Oczywiście nie brakuje w niej anegdot i wspomnień, ale przede wszystkim skłania ona do refleksji i zachęca do dyskusji na temat sportu oraz jego kondycji w naszym kraju. Na pewno każe zastanowić się nad tym, jak do niego podchodzimy, jakie mechanizmy nim rządzą i co możemy zrobić, by rozmowy o tej wspaniałej dziedzinie wkrótce nie sprowadzały się jedynie do samego wyniku oraz newsów, bazujących na sztucznej sensacji.

Poszczególne rozdziały mogą stać się także swoistymi lekcjami. Po ich lekturze można wyciągnąć wnioski i zebrać informacje pozwalające na dokonanie konkretnych zmian lub skutecznych korekt w planach na przyszłość.

foto książki: Ewa Milun-Walczak