Maszyny ruszyły i to wcale nieospale. W niedzielę na terenie Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Banacha w Warszawie rozegrano Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim. Bohaterem zmagań był Paweł Widawski, który poprawił rekord imprezy i rekord Polski jednocześnie.

W zmaganiach wzięło udział ponad 260 zawodniczek i zawodników z 36 uczelni, którzy rywalizowali w wadze lekkiej i otwartej. Trudno tu mówić o rekordzie frekwencji, bo stawka była znacznie mniejsza niż przed rokiem. Uczestnicy ruszali w seriach przez kilka godzin z niewielkimi przerwami technicznymi. W jednym momencie rywalizowano na 20 ergometrach, a walka toczyła się do ostatniego pociągnięcia wioseł.

Na kilka godzin przed startem odbyło się oficjalne ważenie. Żeby znaleźć się w pierwszej, najlżejszej kategorii zawodniczki musiały ważyć poniżej 61,5 kg, a zawodnicy do 75 kg. Ci, którzy nie zmieścili się w limicie, musieli startować w cięższej grupie. Inni „zrzucali” wagę do niemal ostatniego momentu.

fot. Michał Szypliński/NTN Snow & More

Tak było w przypadku Pawła Widawskiego, który nie odchudzał się, ale odwodnił organizm, żeby zmieścić się w kategorii lekkiej. Mimo osłabienia dystans 1000 metrów pokonał w rewelacyjnym czasie 2:54,3 i poprawił o ponad trzy sekundy rekord Akademickich Mistrzostw Polski wynoszący 2:57,6. Mało zabrakło mu też do poprawienia rekordu świata wynoszącego 2:53.4. Mimo tego zawodnik niezbyt fetował sukces.

– Po wyścigu byłem niezadowolony, bo moim celem był rekord świata. Zabrakło mi niewiele. To nie była kwestia zbyt ambitnego planu, ale odpuszczenia w środkowej części i trochę zwolnienia tempa. Taki wynik bierze się z kilku lat regularnej pracy. Mam za sobą też bazę w postaci przeszłości w sportach wytrzymałościowych i sportach walki. Moja waga optymalna to 79 kg i w wyniku zaszłości mam predyspozycję do nadmiernej ilości masy mięśniowej. Stąd też nie musiałem schudnąć, tyle co się mocno odwodnić co obniżyło moją dyspozycję – powiedział po swoim starcie zwycięzca i reprezentant Akademii WSB.

Złoty medal wśród kobiet wywalczyła Joanna Solak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, która uzyskała wynik 3:37,9. Była to dla niej naprawdę dobra informacja, bo. jak przyznała później. nie liczyła na wygraną. Przed startem deklarowała czas 3:40:00 i chciała zająć jak najwyższe miejsce, ale w kategorii uniwersytetów.

W wadze otwartej wśród pań górą były zawodniczki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy, które zdominowały podium. Po zaciętej walce o pierwsze miejsce wygrała Paulina Chrzanowska, która wyprzedziła na wirtualnym torze swoją koleżankę Izabelę Gałek. O wszystkim zadecydowała druga część dystansu.

– Pierwszy raz startowałam na takim odcinku, do tej pory rywalizowałam na 2000 m. Nie wiedziałam do końca jak rozłożyć siły. Początek pojechałam z głową, a później już tylko dokładałam. Na ergometrze ważne są nogi, one mają duży potencjał. Oczywiście góra też jest potrzebna, żeby wykończyć chwyt, ale mocne nogi to priorytet – powiedziała studentka pedagogiki, dla której to był pierwszy złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski na ergometrze.

fot. Michał Szypliński/NTN Snow & More

Najlepszym z mężczyzn został reprezentant innej bydgoskiej uczelni – Wyższej Szkoły Gospodarczej. Mateusz Biskup wygrał z czasem 2:47,8 mając ponad sześć sekund przewagi nad kolejnym zawodnikiem.

Początkowo Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze rozegrane miały zostać w kwietniu, jednak zostały przełożone z powodu pandemii. Teraz też widząc rosnąca liczbę zakażeń i nowe obostrzenia nie było pewności czy uda się przeprowadzić zawody. Organizatorzy postarali się, aby wszystko przebiegało w bezpiecznych warunkach.

– Jest satysfakcja, gdy widzi się radość uczestników. Po to to robimy, żeby zawodnicy mogli ze sobą rywalizować i wyłonić najlepszych z grona akademickiego. Najwięcej czasu zajęły nam przygotowania, studiowanie procedur i wdrażanie ich. To była praca całego zespołu i udało nam się znaleźć optymalne rozwiązania – podsumował Rafał Jachimiak, dyrektor biura AZS Warszawa.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyły krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza wśród mężczyzn i bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wśród pań.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim jest AZS Warszawa. Głównym sponsorem imprezy jest GRUPA LOTOS. Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu.

Partnerami wydarzenia są: m.st. Warszawa oraz Aktywna Warszawa i Uniwersytet Warszawski. Patronat medialny: Radio Eska, Onet i Przegląd Sportowy.

Waga lekka mężczyzn  

1. Paweł Widawski (Akademia WSB) – rekord AMP – 2:54,3

2. Dawid Wachowicz (UKW Bydgoszcz) – 3:00,5

3. Przemysław Szybkowski (PG Gdańsk) – 3:08,01

Waga lekka kobiet   

1. Joanna Solak (KUL Lublin) 3:37.9

2. Aleksandra Bańbor (PŚ Gliwice) 3:38.3

3. Magdalena Bryk (SGH Warszawa) 3:39.7

Open mężczyzn 

1.Mateusz Biskup (WSG Bydgoszcz) 2:47,8

2.Bartłomiej Zalega (AWF Wrocław) 2:54,2

3.Adrian Górka (AWFiS Gdańsk) 2:55,4

Open kobiet 

1.Paulina Chrzanowska (UKW Bydgoszcz) 3:23,6

2. Izabela Gałek (UKW Bydgoszcz) 3:27,1

3. Małgorzata Strybel (UKW Bydgoszcz) 3:27,9

Generalna klasyfikacja drużynowa kobiet:

1. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

2. Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie

3. Uniwersytet Gdański

Generalna klasyfikacja drużynowa mężczyzn:

1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

2. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

3. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj