Imponująca forma Katarzyny Wasick!

0
1970

Sezon pływacki w pełni, a zawodnicy klubów AZS imponują coraz lepszą formą na krótkiej pływalni. Niekwestionowaną gwiazdą ostatnich tygodni jest reprezentantka AZS AWF Katowice, Katarzyna Wasick.

Wasick podczas zawodów rozgrywanych w ramach tegorocznej edycji International Swimming League w Budapeszcie (ISL) już kilkukrotnie ustanawiała rekordy Polski na 50 m i 100 m stylem dowolnym. Na krótszym dystansie najpierw poprawiła swoje rekordowe osiągnięcie z grudnia 2019 z 23,88 s do 23,43 s. W kolejnym starcie popłynęła jeszcze szybciej – 23,30 s. To szósty wynik w historii pływania w tej konkurencji! Pływaczka AZS AWF Katowice jest obecnie liderką światowych tabel na 50 m stylem dowolnym.

Rekord kraju na 100 m stylem dowolnym Wasick poprawiała trzykrotnie. W połowie października uzyskała wynik 52,12 s na pierwszej zmianie sztafety 4×100 m stylem dowolnym, a dzień później w starcie indywidualnym po raz pierwszy w karierze złamała barierę 52 sekund – 51,82 s. W pierwszy weekend listopada poprawiła jeszcze ten rezultat o 0,01 s i obecnie rekord Polski wynosi 51,81 s.

Znakomicie w Budapeszcie spisuje się także Radosław Kawęcki. Zawodnik AZS AWF Warszawa odniósł trzy zwycięstwa w trzech startach na 200 m stylem grzbietowym i pozostaje niepokonany w tegorocznej edycji ISL. W najlepszym występie, 5 listopada, osiągnął czwarty w karierze rezultat 1:48.12. Powody do radości ma także Michał Poprawa z AZS AWF Katowice. Finalista Letniej Uniwersjady z Neapolu po niemal siedmiu latach poprawił rekord życiowy na 200 m stylem motylkowym i to aż o 0,88 s – jego obecne najlepsze osiągnięcie wynosi 1:51.99.

Tymczasem w Polsce rozegrano już dwie edycje zawodów Grand Prix Pucharu Polski 2020/2021. Przed dwoma tygodniami pływacy rywalizowali w Oświęcimiu, a w miniony weekend areną ich zmagań była pływalnia Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”. W Łodzi w klasyfikacji generalnej mężczyzn triumfował reprezentujący od tego roku barwy AZS AWF Katowice, Jakub Majerski. Podobnie jak w Małopolsce okazał się także najlepszy w klasyfikacji stylu motylkowego. Na Zatoce Sportu wygrywał wyścigi na 100 m i 200 m stylem motylkowym, a także był drugi na 200 m stylem dowolnym. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej mężczyzn zajął Tomasz Polewka. Zawodnik AZS AWF Katowice zwyciężył na 50 m stylem grzbietowym i 50 m stylem motylkowym oraz uplasował się na drugiej pozycji na 100 m stylem grzbietowym. W czołowej „10” klasyfikacji końcowej mężczyzn uplasowali się jeszcze dwaj reprezentanci AZS AWF Warszawa – siódmy był Bartłomiej Roguski (zwycięzca 200 m stylem klasycznym), a dziewiąty Bartłomiej Koziejko (triumfator 400 m i 1500 m stylem dowolnym).

W klasyfikacji kobiet podobnie jak w Oświęcimiu trzecie miejsce zajęła Paulina Peda. Reprezentantka AZS AWF Katowice upodobała sobie drugie lokaty – na tej pozycji kończyła rywalizację na 100 m i 200 m stylem grzbietowym oraz na 50 m stylem dowolnym, na 100 m stylem motylkowym była trzecia. Bezkonkurencyjna na wszystkich dystansach w stylu klasycznym okazała się zawodniczka AZS AWF Warszawa, Weronika Hallmann. W klasyfikacji generalnej była siódma, a dziewiątą lokatę zajęła jej klubowa koleżanka, Zuzanna Herasimowicz.

Kolejne, ostatnie w tym roku kalendarzowym, zawody cyklu Grand Prix Polski odbędą się w dniach 21-22 listopada w Poznaniu.

Fot. Facebook Katarzyny Wasick

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj