Podczas gdy najlepsi polscy pływacy walczyli o medale mistrzostw kraju i minima olimpijskie, to ich następcy dawali z siebie maksimum i osiągali pierwsze sukcesy. W Lublinie rozegrano drugi etap zawodów od Młodzika do Olimpijczyka. Zawody stały na wysokim poziomie.

W sobotę ponad 800 pływaków i pływaczek z 67 klubów przyjechało na obiekt Aqua-Lublin, żeby walczyć o jak najlepsze rezultaty i udział w wielkim finale akcji Od Młodzika do Olimpijczyka. Na miejscu licznie stawiły się kluby z Lublina i okolic, ale nie zabrakło też stałych uczestników wydarzenia, którzy nie chcieli stracić szansy na zdobycie cennych punktów do klasyfikacji końcowej.

Tradycyjnie w zawodach w zawodach brali udział pływacy i pływaczki z sześciu roczników (2013-2015 i 2010-12). Całe wydarzenie podzielone było na dwa bloki. Zmagania rozgrywane były na pływalni 25 metrowej, a w programie znalazły się takie konkurencje jak 50 metrów i 100 metrów stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym, motylkowym oraz rozgrywane testowo 200 m stylem klasycznym.

Jeszcze w 2021 roku impreza w Lublinie rozgrywana była jako prolog akcji Od Młodzika do Olimpijczyka. Dziś trudno wyobrazić sobie kalendarz bez tej lokalizacji.

– To już trzeci raz, kiedy przy dobrej współpracy z AZS Lublin udaje nam się rozegrać te eliminacje. Bardzo cieszy nas możliwość wyjścia bliżej uczestników akcji i dotarcia do nowych osób. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będą też etapy rozgrywane w innych miastach. Od lat to jest akcja ogólnopolska z uwagi na kluby, które przyjeżdżają do Warszawy. Może to pójdzie też w stronę wielu eliminacji rozgrywanych na terenie całego kraju? Zobaczymy – mówi Piotr Żebrowski, koordynator wydarzenia.

foto: Marcin Wiechnik

W Lublinie prawdziwą multimedalistką została Julia Fąferek z klubu Turekin Pływa, która zwyciężyła w aż czterech konkurencjach. Również czterema medalami może pochwalić się Zofia Lepa z MKS Piaseczno, która wygrała trzy wyścigi i raz była druga. Imponującym bilansem trzech zwycięstw pochwalić może się ponadto Oskar Piłat z Sokoła Rzeszów.

Świetny występ zanotował Nikodem Kapusta (LKS Opocznianka), który 100 m stylem dowolnym wygrał z wynikiem 57.48 sekundy, o niemal 4 sekundy wyprzedzając swojego rywala (1:01.21). Wśród pań znów o sobie dała znać 12-letnia Ewa Leciejewska (UKS Fala Nieporęt), która 100 m stylem grzbietowym wygrała z rezultatem 1:04.61 i o prawie 6 sekund wyprzedziła drugą koleżankę (1:10.34). Cieszył się też 12-letni Kacper Polkowski Pniewski (BUKS Warszawa), który zwyciężył 100 m stylem klasycznym z wynikiem 1:12.83. Drugi zawodnik miał do niego ponad pięć sekund straty (1:18.09)

– Odczucia są super, bo w Lublinie pobiłem swoje rekordy życiowe. Uważam, że to jeden z najlepszych basenów w Polsce i atmosfera jest tu bardzo fajna. Nie potrafię powiedzieć co dokładnie na to wpływa, ale czuję że to jest szybki basen. Swoją przygodę z pływaniem zacząłem podczas pandemii. Przytyłem wtedy i chciałem zrzucić kilka kilogramów. Pomyślałem później, że dołączę do klubu i z czasem zacząłem zdobywać medale – relacjonował Kacper Polkowski Pniewski.

foto: Marcin Wiechnik

Z Lublina z największym dorobkiem medalowym wraca MKS Piaseczno, którego podopieczni na podium stawali aż 20 razy, zdobywając aż siedem pierwszych miejsc. Na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej uplasował się Turekin Pływa z 10 krążkami, a trzecia była Fala Nieporęt z 7 medalami w dorobku.

Kolejny i zarazem ostatni w tym roku etap akcji Od Młodzika do Olimpijczyka w odbędzie się 16 grudnia w Warszawie. W decydujących zawodach finałowych wystartować mogą najlepsi pływacy i pływaczki na podstawie punktów FINA. Finał odbędzie się 22 czerwca w Warszawie.

Organizatorem zawodów jest AZS Warszawa. Projekt jest współfinansowany ze środków m.st Warszawa i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerzy wydarzenia to: AZS Lublin, Miasto Lublin, PZU, Dobra Drużyna PZU, Aqua-Sport.net, Print Plus.