Lublin Europejską Stolicą Młodzieży

0
836
Lublin Europejską Stolicą Młodzieży 2023

Lublin – Miasto Inspiracji będzie Europejską Stolicą Młodzieży w 2023 roku. Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży, niezależną platformę zrzeszającą ponad 100 krajowych rad i organizacji młodzieżowych ze Starego Kontynentu.

Przyznać należy, że konkurencja była ogromna, bo o miano to Lublin rywalizował z: Baia Mare (Rumunia), Izmirem (Turcja), Kazaniem (Rosja), Lwowem (Ukraina) oraz Poznaniem.

– Lublin został wybrany Europejską Stolicą Młodzieży 2023. Dzięki kilkumiesięcznym staraniom wielu zaangażowanych osób, uda się zrealizować bogaty program działań, który otworzy młodym ludziom przestrzeń do realizacji ich marzeń, różnorodnych pasji i aspiracji. Chcemy zapewnić młodzieży realny wpływ na współtworzenie i rozwój różnych elementów miasta z korzyścią dla całej społeczności. Lublin potrzebuje kolejnych, spójnych
i interdyscyplinarnych projektów dla młodzieży. Współpraca na rzecz tworzenia miasta przyjaznego młodym wpisuje się w najnowsze cele rozwoju Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

– Aplikacja finałowa to efekt kilkumiesięcznych prac, rozmów, wymiany inspiracji i pomysłów zespołu osób, który bardzo mocno i profesjonalnie zaangażował się w ten ważny projekt. W zespołach roboczych pracowali także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży, środowiska studenckiego, organizacji i grup młodzieżowych. Wypracowane idee były konsultowane ze środowiskiem skupiającym i współpracującym z młodzieżą. Już ubiegając się o tytuł ESM widzieliśmy jak sam proces wprowadza pozytywne zmiany i nowe możliwości, zachęca do aktywnego udziału, promuje wolontariat, wspiera różnorodność i integrację, wzmacnia organizacje młodzieżowe oraz łączy młodych ludzidodaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Aplikacja, którą Miasto Lublin złożyło w konkursie o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży skupiona jest wokół trzech obszarów:

  • Miasto dla Młodzieży, zawierający szeroki zakres działań zaprojektowanych przez Miasto z myślą o młodych mieszkańcach.
  • Młodzież dla Miasta, opisujący wkład młodzieży w program – projekty i inicjatywy opracowane i wdrożone przez młodych lub organizacje młodzieżowe, z którymi współpracują. Obszar dotyczy także rozwoju wolontariatu.
  • Młodzież i Miasto, obejmująca współpracę i partnerstwo pomiędzy Miastem i jednostkami miejskimi, a młodzieżą, organizacjami młodzieżowymi i innymi zainteresowanymi stronami w zakresie opracowywania i wdrażania wspólnych przedsięwzięć.

W ramach tych trzech obszarów będą realizowane działania na rzecz szeroko rozumianego uczestnictwa młodzieży, sportu, kultury i edukacji. Budżet na planowanie działania skupiające się wokół Europejskiej Stolicy Młodzieży w latach 2021-2023 zaplanowany jest na kwotę około 27 mln zł, a w samym 2023 roku na działania dla młodzieży przeznaczone jest ponad 13 mln zł.

W programie znalazły się 73 duże inicjatywy w tym oczywiście szereg sportowych, zaproponowanych m.in.: przez Akademicki Związek Sportowy w Lublinie. Są to m.in.: Ogólnopolskie Igrzyska Olimpijskie Erasmusa, Lublin Basket Cup, Międzynarodowy Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej U-19 dla młodzieży niedosłyszącej i Lubelski Turniej E-SPORT-u. Warto jednocześnie zaznaczyć, że to wielkie wyróżnienie dla Lublina łączyć się będzie pośrednio ze stuleciem powstania AZS Lublin.

Tekst: Paweł Markiewicz
Foto: Miasto Lublin