Studenci Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy wygrali w Poznaniu Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu. W finale bydgoszczanie pokonali Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie 5:0.

– Z meczu na mecz w tym turnieju się rozkręcaliśmy. W grupie graliśmy na pewno wolniejszy futsal, niż później. Nie będę ukrywał, że byliśmy przygotowani na grę w finale. A swoje musieliśmy w tym finale wybiegać, żeby strzelić tyle goli – mówił Szymon Kmiecik z bydgoskiej ekipy, wybrany najlepszym bramkarzem turnieju.

– Razem pracujemy na wszystkie sukcesy, a nagrody indywidualne oczywiście cieszą. Bardzo dobrze się rozumiemy, każdy każdemu pomaga. Mamy pewny siebie zespół i mam nadzieję, że nigdy nas to nie zgubi – dodał Kmiecik.

Mimo porażki w finale ze srebrnego medalu zadowoleni byli także zawodnicy z Krakowa. – Bydgoszczanie zasłużenie wygrali, bo byli zespołem lepszym. Na nasze usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że czterech naszych czołowych zawodników nie mogło zagrać w tym meczu. Gratuluję rywalom, a my jesteśmy podwójnym wicemistrzem Polski, bo przecież srebro wywalczyły także dziewczyny, więc jesteśmy z tego zadowoleni. Myślę, że dobrze reprezentowaliśmy naszą uczelnię – mówił zawodnik futsalowej drużyny, a jednocześnie prezes AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Daniel Bukalski.

Na trzecim stopniu podium, podobnie jak w turnieju kobiet, stanęli reprezentanci Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. – Jadąc tutaj nie spodziewaliśmy się, że możemy wywalczyć medal. Zasada „nie musimy, ale możemy” doprowadziła nas do celu. Trzecie miejsce smakuje bardzo fajnie – mówił Piotr Rusek, zawodnik krakowskiej AWF. W starciu o brązowy medal krakowianie pokonali drużynę Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 6:3.

– Mówi się, że czwarte miejsce jest najgorsze i na pewno tak jest. Mamy wprawdzie złoto w klasyfikacji uniwersytetów, ale czujemy niedosyt – mówił Maciej Skrzypek z Lublina.

Tradycyjnie organizatorzy przyznali też nagrody indywidualne. Najlepszym zawodnikiem turnieju uznano kapitana AWF Kraków Wojciecha Przybyła, nagrodę dla najlepszego bramkarza otrzymał Szymon Kmiecik (WSG Bydgoszcz), a królem strzelców z dziesięcioma golami na koncie został Cezary Pęciak (UMCS Lublin).

– Najbardziej cieszymy się z tego, że udało się ten turniej rozegrać, choć nie w pełnym składzie, bo w ostatniej chwili wypadła nam drużyna Uniwersytetu Warszawskiego. Poziom akademickiego futsalu w Polsce jest bardzo wysoki. Szkoda, że nie mogliśmy zaprosić na trybuny kibiców, bardzo nad tym ubolewaliśmy, ale najważniejsze, że turniej mógł się odbyć – mówił Wojciech Weiss z AZS Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, organizator turnieju.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS. Partnerami turniejów w futsalu były Polski i Wielkopolski Związek Piłki Nożnej oraz firmy Rebis, Decathlon, Procosmetica i Redbull. Organizację imprez wsparły także miasto Poznań i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu mężczyzn
O 1. miejsce: WSG Bydgoszcz – UEK Kraków 5:0
O 3. miejsce: AWF Kraków – UMCS Lublin 6:3
O 5. miejsce: KJ TSW Toruń – UG Gdańsk 1:1 karne 2:0
O 7. miejsce: PWSZ Tarnów – UP Wrocław 1:1 karne 5:4
O 9. miejsce: UZ Zielona Góra – SGH Warszawa 3:2
O 11. miejsce: UŚ Katowice – UŁ Łódź 11:2

Klasyfikacja generalna
1. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
2. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
4. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
5. Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa
6. Uniwersytet Gdański
7. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
8. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
9. Uniwersytet Zielonogórski
10. Szkoła Główna Handlowa
11. Uniwersytet Śląski w Katowicach
12. Uniwersytet Łódzki
13-15. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Nagrody indywidualne
MVP: Wojciech Przybył (AWF Kraków) 
Najlepszy bramkarz: Szymon Kmiecik (WSG Bydgoszcz)
Król strzelców: Cezary Pęciak (UMCS Lublin) 10 goli