Rywalizacja koszykówki 3×3 dobiega końca, dziś finały! Przeanalizujmy zatem jak polskie drużyny poradziły sobie w fazie grupowej oraz ćwierćfinałach podczas Europejskich Igrzysk Akademickich 2022 w Łodzi.

Rozgrywki grupowe rozpoczęły się dość spokojnie. Warto zauważyć, że los okazał się sprawiedliwy. Nie można powiedzieć, że którakolwiek z grup żeńskich czy męskich była grupą śmierci. Takie ułożenie drużyn jest bardzo korzystne, szczególnie dla tych osób, które mogą obserwować rywalizację. Im bardziej wyrównane szanse tym lepsze zawody, gdzie o wygranej może zadecydować jeden punkt.

W kategorii kobiet mogliśmy oglądać 18 drużyn z 13 krajów. Natomiast panowie reprezentowali 24 drużyny z 15 krajów. Wśród zawodniczek i zawodników nie zabrakło tych pojawiających się na arenach międzynarodowych podczas czerwcowych Mistrzostw Świata, Ligi Narodów, czy nadchodzących Mistrzostwach Europy. Największa liczba profesjonalistek oraz zawodowych graczy występowała pod flagą Rumuni (Uniwersytet Pitesti) oraz Austrii (Uniwersytet Wiedeński), co nie oznacza, że pozwoliło im to przejść z łatwością przez fazę grupową. Jedynie reprezentanci Uniwersytetu Wiedeńskiego bez problemów wygrali wszystkie rozegrane dotąd mecze.

Foto. Karolina Domańska

Polskich kadrowiczów również nie mogło zabraknąć, Aleksandry Pszczolarskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Mateusza Szlachetki z Politechniki Opolskiej.

W fazie grupowej mogliśmy oglądać aż cztery polskie drużyny. Gospodarzy turnieju, czyli dwie drużyny z Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego (kobiety oraz mężczyźni grupa A), zwyciężczynie Akademickich Mistrzostw Polski z 2021 roku – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (grupa B), a także zawodników, którzy zajęli drugie miejsce w AMP 2021 w kategorii mężczyzn – Politechnikę Opolską (grupa B). Nasi reprezentanci wchodzili w rywalizację dość swobodnie, co zmieniało się z czasem. Każdy kolejny dzień turnieju objawiał się zmęczeniem, co między innymi podkreślała Łucja Grzenkowicz z UMK Toruń.

– Myślę, że nam szczególnie zmęczenie przeszkadzało i te błędy wynikały ze zmęczenia. Brak zastawienia, może trochę odpuszczałyśmy w obronie – powiedziała.

Rozgrywki grupowe okazały się być udane dla zawodniczek UMK Toruń. Zajęły one trzecie miejsce w grupie z trzema wygranymi na rozegranych pięć meczów. Ich koleżankom z Łodzi niestety udało się wygrać tylko jeden mecz z drużyną tureckiego Uniwersytetu Kadir Has 13:11.

Zawodnicy z Opola zakończyli fazę grupową podobnie do swoich koleżanek z Torunia. Wygrali trzy mecze na pięć rozegranych i tym samym zremisowali z Uniwersytetem z Dubrownika. Łódzkim gospodarzom niestety nie udało się wygrać żadnego meczu. Było parę rywalizacji gdzie ten wynik był na styku m.in. z Uniwersytetem z Loughborough. – Niestety nie udało się wygrać, było blisko. Zabrakło trochę łatwych punktów, trochę wjazdów spod kosza, trochę siły, ale była dobra walka – po meczu podsumował Bartek Mazur.

Mimo problemów natury fizycznej dwie nasze drużyny dostały się do ćwierćfinałów – UMK Toruń oraz Politechnika Opolska. Dziewczyny zmierzyły się z Uniwersytetem z Lubljany. Niestety mecz nie potoczył się po ich myśli, przegrały 13:21. Tak w paru słowach  – Nie do końca poszedł po naszej myśli. Myślę, że obrona zaszwankowało, bo miałyśmy założenie, żeby nie dawać im rzucać za dwa punkty. Wiedziałyśmy, że są w tym bardzo dobre, ale niestety zbyt wiele razy ukuły nas z dystansu. I jeszcze przestrzelone rzuty spod kosza – opisała to wydarzenie Zuzanna Urban.

Chłopaki z Opola zmierzyli się w ćwierćfinale z Uniwersytetem Wiedeńskim, co ostatecznie zakończyło się również przegraną 11:21. O tym meczu opowiedział Michał Kroczak: – Wydaje mi się, że grali bardziej agresywnie. Nam chyba troszkę zdrowie nie pozwoliło na więcej, ale nie szukamy wymówek. Chłopaki z Wiednia zagrali lepsze spotkanie, nam też trochę szczęścia zabrakło rzuty 2 punktowe nie wpadały do kosza. Natomiast oni wręcz przeciwnie, umieszczali rzuty zza łuku w koszu.

Nie oznacza to jednak końca rywalizacji tych drużyn. Będą one walczyć o miejsca 5-8. Na ten moment pozostaje nam trzymać kciuki i kibicować naszym. Poniżej prezentujemy półfinałowe czwórki:

Kategoria Kobiet:
Uniwersytet Pitesti
Uniwersytet Wiedeński
Uniwersytet Lubljana
Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka

Kategoria Mężczyzn:
Uniwersytet Pitesti
Uniwersytet Wiedeński
Uniwersytet Wileński
Uniwersytet Witolda Wielkiego

Foto. Karolina Domańska

Przy okazji zapraszamy wszystkich o 21:00 do Ogrodów Geyera w Łodzi. Między meczami o trzecie miejsce a finałami odbędzie się finał konkursu wsadów, który podczas wczorajszych kwalifikacji wyglądał bardzo dobrze! Natomiast około 21:25 i 21:50 zostaną rozegrane mecze finałowe kobiet i mężczyzn. To warto zobaczyć na własne oczy! Możemy wam obiecać niezapomniane emocje i zaciętą rywalizację do ostatniej sekundy.

Więcej informacji o rozgrywkach na oficjalnej stronie EUG Łódź 2022: eug2022.eu