W Toruniu, Łodzi, Krakowie i Katowicach rozgrywane będą strefowe turnieje AMP futsalistów. 56 zespołów powalczy w nich o 15 miejsc w wielkim finale.

Gospodarzem turnieju strefy A jest AZS UMK Toruń, a jego głównym faworytem powinna być ekipa WSG Bydgoszcz, która rok temu zdobyła akademickie mistrzostwo Polski. Problem w tym, że bydgoszczanie w regionalnych eliminacjach zajęli dopiero trzecie miejsce, awansu do półfinału nie wywalczyli i tytułu nie obronią.

Swoją szansę spróbują w tej sytuacji wykorzystać najmocniejsze drużyny z Gdańska. Uniwersytet przeszedł kadrowe odmłodzenie, ale gra na zapleczu ekstraklasy, zbiera doświadczenie (wlaczył m.in. w Akademickich Mistrzostwach Europy, zajmując 11. miejsce) i większość ligowców wystawi do rozgrywek akademickich, będąc jedną z mocniejszych ekip. Tak samo trzeba traktować drużynę Politechniki, która wygrała Pomorską Ligę Akademicką i ma silny skład ze srebrnymi medalistami ostatnich Akademickich Mistrzostw Europy w piłce nożnej 11-osobowej.

Zawody odbędą się w Toruniu w nowoczesnych halach sportowych Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK przy ul. Św. Józefa 17 i 19. – Mamy nadzieję, że mistrzostwa odbędą się w przyjaznej atmosferze, a rywalizacja będzie się toczyć zgodnie z zasadami fair play. Życzymy wszystkim dobrych wyników sportowych, dobrej zabawy oraz niezapomnianego pobytu w Toruniu – mówi Oliwia Matuszewska, organizatorka imprezy.

Więcej o rozgrywkach strefy A na profilu facebookowym.

***

Strefa B jest najmniej liczna, bo wystartuje w niej tylko 10 zespołów (w tym aż sześć z Warszawy). Impreza po trzech latach wraca do Łodzi, a jej gospodarzem jest AZS Uniwersytetu Łódzkiego, który zmierzy się m.in. z ekipą AWF Warszawa. Stołeczna drużyna rok temu walczyła o złoto, przegrywając finał po rzutach karnych i z pewnością w niej należy upatrywać jednego z kandydatów do awansu.

Z łódzkiego turnieju wywalczą go trzy zespoły, bo czwarte miejsce jest zarezerwowane dla gospodarza finałów – Uniwersytetu Warszawskiego. Prócz AWF trudne warunki postawi zapewne jedyny przedstawiciel z regionu warmińsko-mazurskiego – UWM Olsztyn. Apetyt na awans do finału mają także gospodarze.

Rywalizacja toczyć się będzie w dwóch halach – Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Styrskiej i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Małachowskiego.

– Cieszymy się, że kilkuletniej przerwie znów mamy okazję jako AZS Uniwersytetu Łódzkiego być gospodarzem półfinałowego turnieju AMP w futsalu. Organizacja imprez sportu akademickiego niezmiennie stanowi ważny element działalności naszego klubu. Liczymy na wysoki poziom sportowy. Mamy nadzieję, że także zespół Uniwersytetu Łódzkiego stanie na wysokości zadania i przysporzy nam powodów do radości – mówi prezes KU AZS UŁ, Kinga Sałata.

Więcej o rozgrywkach strefy B na profilu facebookowym.

***

Organizatorem turnieju strefy C kolejny raz jest KU AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W zawodach wystąpi 14 drużyn z województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego. Zmagania odbędą się w hali Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz hali Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Pierwsze gwizdki usłyszymy w piątek o godzinie 9:00, a najważniejsze rozstrzygnięcia padną w ćwierćfinałach. Drużyny, które wyjdą z nich zwycięsko, uzyskają prawo do gry o medale. Z pewnością wśród czterech najlepszych zespołów będą chcieli się znaleźć gospodarze, którzy w zeszłorocznych finałach wystąpili w meczu o brąz, a teraz powalczą m.in. z debiutującą w AMP ekipą WSPiA Rzeszów.

– Organizacja AMP jest dla naszego klubu bardzo ważna, bycie gospodarzem tak prestiżowych zawodów to dla nas zaszczyt, ale też wielka odpowiedzialność. Zawsze zależy nam, by zawody stały na jak najwyższym poziomie organizacyjnym. Poza rywalizacją sportową jest to też pewna forma integracji studenckiej, dzięki temu również budujemy markę i pokazujemy, że Uniwersytet Ekonomiczny stawia na sport – opowiada Rafał Aksamit, wiceprezes ds. sportu AZS UEK. Jego klub zorganizuje w tym sezonie jeszcze półfinał szczypiornistów i finał AMP w unihokeju.

Zmagania futsalistów można będzie śledzić w transmisjach online na kanale AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w serwisie YouTube. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – dr hab. Stanisława Mazura, prof. UEK i jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa. Parterem zawodów są Wodociągi Miasta Krakowa.

Transmisje będą dostępne na kanale youtube. Więcej o rozgrywkach strefy C na profilu facebookowym.

***

W strefie D po raz pierwszy od dawna zagra maksymalna liczba drużyn, czyli 16. Gospodarzem imprezy jest AZS Uniwersytetu Śląskiego – brązowy medalista ubiegłorocznych AMP, zwycięzca Akademickich Mistrzostw Śląska i aktualny wicelider I ligi, w której strzelił blisko 80 bramek w 13 meczach. Katowiczanie nie chcą jednak zapeszać i ostrożnie wypowiadają się o swoich szansach na awans. Z ligowego składu w drużynie akademickiej będą mieć tylko Marcina Jastrzembskiego i Maxa Kravetsa.

W grupie D zagra m.in. Uniwersytet Przyrodniczy z Wrocławia, który nie bez problemów obronił tytuł najlepszej drużyny Dolnośląskiej Ligi Międzyuczelnianej. Uwagę zwrócić trzeba także na AWF i Uniwersytet z Wrocławia. W tych zespołach powinniśmy zobaczyć zawodników pierwszoligowego Śląska.

Honorowy patronat nad imprezą objęli rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz i Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Więcej o rozgrywkach strefy D na profilu facebookowym.

***

Finał AMP w futsalu kobiet i mężczyzn odbędzie się w Warszawie w dniach 22-25 lutego.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają: sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

AMP 2024 w futsalu mężczyzn – strefy (1-4.02.2024)

strefa A
grupa A: UKW Bydgoszcz, UAM Poznań, UG Gdańsk, UMed Poznań
grupa B: ANS Piła, AWFiS Gdańsk, UMK Toruń, UE Poznań
grupa C: USz Szczecin, PB Bydgoszcz, UPr Poznań, PP Poznań
grupa D: PG Gdańsk, ZUT Szczecin, PUM Szczecin, ANS Leszno

strefa B
grupa A: UWM Olsztyn, UMed Łódź, WUM Warszawa, SGH Warszawa, WAT Warszawa
grupa B: PŁ Łódź, AWF Warszawa, UŁ Łódź, PW Warszawa, SGGW Warszawa

strefa C
grupa A: PŚ Kielce, UMCS Lublin, UKEN Kraków, ANS Nowy Sącz
grupa B: URz Rzeszów, UPr Lublin, UR Kraków
grupa C: AWF Kraków, PRz Rzeszów, AT Tarnów
grupa D: PL Lublin, AGH Kraków, WSPiA Rzeszów, UEK Kraków

strefa D
grupa A: PO Opole, PŚ Gliwice, AWF Wrocław, UMed Wrocław
grupa B: AWF Gorzów Wlkp., AWF Katowice, UE Katowice, UO Opole
grupa C: UŚ Katowice, UWr Wrocław, UWSB Chorzów, PWr Wrocław
grupa D: UPr Wrocław, PANS Nysa, UJD Częstochowa, UE Wrocław

Współautorzy: Oliwia Matuszewska, Aleksandra Leszczyńska, Dominika Krynicka, Aleksander Fangor