Miłość do gór i narciarstwa nie zna granic ani barier językowych. Pokazał to projekt Inter Winter Cup współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej. Udział w nim wzięli studenci z Polski, Słowenii i Włoch.

W ciągu 18 miesięcy uczestnicy Inter Winter Cup odwiedzali Polskę i Słowenię, biorąc udział w zawodach i spotkaniach. Od pomysłu stworzenia akcji łączącej środowiska studenckie w różnych krajach do inauguracji droga nie była długa. Już w styczniu 2023 roku do Polski przyjechała 40-osobowa grupa studentów ze Słowenii i Włoch. Mogli oni wystartować w popularnych zawodach akademickich AZS Winter Cup, które jak klub z Mediolanu, otrzymały przedrostek Inter.

Niestety w ośrodku narciarskim Czarna Góra pogoda nie była zbyt gościnna dla narciarzy. Chociaż jeszcze dzień wcześniej warunki były idealne do wspólnych treningów, to wystarczyła doba, żeby sytuacja zmieniła się nie do poznania. Ostatecznie nie udało się rozegrać zaplanowanego slalomu giganta i w programie został slalom. Widząc, co się dzieje, goście ze słonecznej Italii mogli powiedzieć tylko mamma mia i przystąpić do batalii.

Dwa miesiące później uczestnicy przenieśli się do Słowenii, a dokładnie na teren ośrodka Stari Vrh w regionie Gorenjska. W wydarzeniu wzięło udział 60 osób z trzech państw. Studenci i studentki rywalizowali w slalomie gigancie i mieli po dwa przejazdy. Nie najważniejszy był tu wynik sportowy, ale integracja środowiska narciarskiego i wymiana doświadczeń.

– Była to super przygoda i jako studenci bardzo doceniamy taką możliwość spędzenia czasu i reprezentowania Polski. Same zawody były bardzo fajnie zorganizowane i przebiegały w luźnej atmosferze. Mieliśmy też okazję zobaczyć inne stoki niż te, które znamy z Polski – mówiła Maja Chyla, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i jedna z czołowych zawodniczek cyklu AZS Winter Cup.

– Zarówno w Czarnej Górze jak i na Słowenii udało się wziąć udział w ciekawych zawodach międzynarodowych. Byli tam uczestnicy z trzech państw i można było się z nimi zintegrować i porozmawiać o narciarstwie akademickim oraz wymienić różnymi doświadczeniami. Bardzo bym chciał, żeby odbyła się kolejna taka edycja wydarzenia – dodał Tomasz Zachwieja, student Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Zawody Inter Winter Cup były dobrą rozgrzewką przed pierwszymi Akademickimi Mistrzostwami Europy w sportach zimowych, które odbyły się w grudniu 2023 roku we włoskim Val di Zoldo. W malowniczych Dolomitach szczyty formy prezentowali przedstawiciele 45 uniwersytetów z 20 państw. W tym gronie byli oczywiście gospodarze oraz Polacy i Słoweńcy.

Sam projekt podsumowano pod koniec styczniu 2024 roku podczas spotkania w Warszawie. Wszystko wskazuje, że będzie on kontynuowany, a wydarzenia zagoszczą także do Włoch.

Koordynatorem zawodów Inter Winter Cup był AZS Warszawa. Partnerami projektu byli Słoweński Akademicki Związek Sportowy (SUSA) oraz włoska organizacja L’Orma prowadząca programy edukacyjne i sportowe