Na zakończenie przygody z Euroligą koszykarki Polski Cukier AZS UMCS Lublin musiały uznać wyższość zespołu Casademont Zaragoza, przegrywając na wyjeździe 49:96. Akademiczki kończą elitarne rozgrywki z dwoma wygranymi na koncie.

Od pierwszych minut gospodynie zaznaczały swoją dominację i przy braku skuteczności ze strony lublinianek szybko wyszły na dwucyfrowe prowadzenie (13:0). W kolejnych minutach napór Hiszpanek nie ustawał, a przyjezdne nadal popełniały sporo błędów i nie były w stanie przebić się przez szczelną defensywę rywalek. Drużynie z Saragossy wpadały niesamowite trójki i przy stanie 23:4 trener Marek Lebiedziński musiał poprosić o czas. Rozmowa z koszykarkami przyniosła niewielką poprawę, bo AZS UMCS kończył pierwszą kwartę ze stratą niemal 20 oczek (25:6).

Kolejna część gry rozpoczęła się od równorzędnej wymiany ciosów. Wtedy w szeregach biało-zielonych wyróżniała się Bria Goss, która w pierwszej połowie zdobyła 15 punktów i zanotowała 4 zbiórki. W dużej mierze to właśnie dzięki Amerykance akademiczki były w stanie zmniejszyć dystans do gospodyń i nawiązać walkę (31:18). Następne akcje należały jednak do Casademont, co bezpośrednio przekładało się na jego przewagę (39:20). Ten trend utrzymał się do końca kwarty, przez co mistrzynie Polski schodziły na przerwę przegrywając 26:45.

Drugą połowę z wysokiego C zaczęły Hiszpanki i umocniły się na prowadzeniu (52:26). Lublinianki nie ustrzegły się prostych błędów i strat, przez co zdobywanie punktów przychodziło przeciwniczkom z dużą łatwością (64:31). Co chwilę Casademont tworzył świetne akcje, a piłka w ich posiadaniu krążyła jak po sznurku. AZS UMCS wchodził w ostatnią kwartę z ponad 30 punktami straty (70:39).

Pierwsze akcje ostatniej części gry zwiastowały, że biało-zielone do końca nie złożą broni. Rezultat 80:49 na tablicy nie osłabił ducha drużyny gości, która grała wówczas jak równy z równym. Hiszpanki były jednak nie do zatrzymania i nawet ekwilibrystyczne próby rzutów z dystansu kończyły się sukcesem. Do końca kwarty ekipa z Lublina nie była już w stanie zdobyć więcej punktów i spotkanie zakończyło się wynikiem 96:49.

Mistrzynie Polski zakończyły udział w rozgrywkach grupowych Euroligi na ósmym miejscu z bilansem dwóch zwycięstw i 12 porażek. Akademiczki z Lublina wygrały z rumuńskim ASC Sepsi (76:65) i Węgierskim Aluinvent DVTK (56:37). Oba zwycięstwa odniesione były przed swoją publicznością.

Casademont Zaragoza – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 96:49 (25:6, 20:20, 25:13, 26:10)

Tekst: Michał Długosz