Przebywanie na łonie natury staje się coraz bardziej popularną metodą spędzania wolnego czasu, a także sposobem czerpania korzyści z terapeutycznego wpływu przyrody. Las to miejsce doskonałej harmonii, w którym organizm mobilizuje się do samoleczenia.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w literaturze naukowej pojawia się coraz więcej informacji na temat profilaktyki zdrowotnej, łagodzenia stresu oraz metod wspomagania odporności. Jednym ze sposobów takiej terapii są „kąpiele leśne” (shinrin-yoku). Ta forma uważnych spacerów jest tłumaczona jako czerpanie z atmosfery leśnej lub inaczej mówiąc zanurzanie się w lesie przy pomocy zmysłów. Technika pochodzi z Japonii, a w wielu krajach wykorzystywana jest do praktyk leczenia między innymi chorób cywilizacyjnych czy psychosomatycznych.

W literaturze naukowej pojawia się coraz więcej artykułów dotyczących pozytywnych skutków kąpieli leśnych. W kontekście badań można więc stwierdzić, że kąpiele leśne odgrywają istotną rolę w zapobieganiu oraz leczeniu chorób.

Według Profesor Margaret Hansen z Uniwersytetu w San Francisco, która bada wpływ przyrody na stany emocjonalne i psychiczne, głównymi korzyściami płynącymi z wizyt w lesie są:
– zmniejszenie nasilania występowania depresji, lęku, zaburzeń nastroju,
– odprężenie psychiczne,
– napływ wdzięczności, bezinteresowności i zachwytu.

Na czym polega kąpiel leśna?
Nie jest to zwykły spacer po lesie, a raczej otwarcie się na doznania płynące z natury i nawiązanie kontaktu z przyrodą. Taka praktyka nie wymaga szczególnego przygotowania. Potrzebny jest jedynie wygodny strój oraz obuwie. Podczas takiej wędrówki staramy się iść spokojnie, zachowując uważność i koncentrując się na tym, co dzieje się tu i teraz. Nie nakładamy na siebie presji tempa oraz określonego dystansu. Spacerujemy powoli, a dla wzmocnienia efektu terapeutycznego możemy zastosować ćwiczenia, która angażują nasze zmysły. Już kilkunastominutowa kąpiel leśna przyniesie korzyści zdrowotne, ale z pewnością dłuższa wycieczka znacznie bardziej nas wyciszy i odpręży.

Przebywając w lesie, mimowolnie stajemy się częścią natury – mamy to za darmo i na wyciągniecie ręki, dlatego warto skorzystać z tego jakże cennego daru.

Więcej na temat holistycznego podejścia do zdrowia i stylu życia na facebooku i instagramie.

Tekst: Marta Gębala
Ilustracja: Angelina Jusiak
Fotografia: Monika Witkowska


O autorce:

Marta Gębala – z wykształcenia fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz nauczycielka wychowania fizycznego, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Kwalifikacje trenerskie i instruktorskie w zakresie form tanecznych oraz form prozdrowotnych takich jak pilates czy joga. Członek Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz członek Rady Zarządu Głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami. Nauczyciel akademicki w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadząca szkolenia, warsztaty, organizator eventów sportowo-rekreacyjnych. Jej pasją jest holistyczne spojrzenie na różne aspekty naszego zdrowia, a misją propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zastosowanie różnych form relaksacji oraz regeneracji organizmu.