Otoczone czterema jeziorami Wilkasy po raz czwarty będą gościć osoby z niepełnosprawnościami z całej Polski. Na początku września w jednej z najpopularniejszych miejscowości na Mazurach rozpocznie się Letni Integracyjny Festiwal Sportowy.

Niegocin, Tajty, Wilkasy Małe i Wilkasy Duże stanowią wodny raj dla chcących rozpocząć przygodę w sportach wodnych. To właśnie dlatego wrześniowy obóz zakotwiczył się w Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego. Chcący dojechać tu pociągiem, muszą jednak pamiętać, że miejscowość funkcjonuje pod dwoma nazwami. Przystanek kolejowy, na którym trzeba wysiąść to „Niegocin”, a nie Wilkasy.

W tegorocznej edycji udział weźmie 48 uczestników z niepełnosprawnościami, reprezentujących 20 jednostek Akademickiego Związku Sportowego. Niektórzy z nich przemierzą ponad 600 kilometrów, by dotrzeć na przedmieścia Giżycka i aktywnie spędzić czas na kajakach czy żaglach. Nie zabraknie również zajęć sportowych na lądzie. W programie przewidziano rajdy rowerowe, spacery nordic walking, boccię czy zajęcia ogólnorozwojowe.

Integracyjny Festiwal Sportowy jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (Program Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych) oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Program Pokonamy bariery). Głównym sponsorem projektu jest Grupa LOTOS.

Zobacz, jak wyglądał Integracyjny Festiwal Sportowy w 2020 roku: