Tokio 2020. Igrzyska oficjalnie zakończone!

0
638
Fot. Rafał Oleksiewicz/PressFocus

W Tokio oficjalnie zakończyły się Igrzyska XXXII Olimpiady. Polacy wywalczyli w nich 14 medali – 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych. To były bardzo udane igrzyska dla zawodników z klubów AZS, którzy mieli swój udział w dziewięciu medalach.

Najwięcej krążków wśród azetesiaków zdobyli lekkoatleci, którzy stawali na podium sześciokrotnie, w tym aż cztery razy na jego najwyższym stopniu! Worek z medalami otworzyła sztafeta mieszana 4×400 m (z udziałem Małgorzaty Hołub-Kowalik, Natalii Kaczmarek, Justyny Święty-Ersetic, Dariusza Kowaluka, Karola Zalewskiego i Kajetana Duszyńskiego). Polacy sensacyjnie zostali mistrzami olimpijskimi w debiutującej w programie igrzysk konkurencji. Był to pierwszy złoty krążek dla Polski w Tokio.

Później było już tylko lepiej… Po raz trzeci w karierze złoty medal w rzucie młotem wywalczyła Anita Włodarczyk (AZS AWF Katowice). Po brąz w tym konkursie sięgnęła Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin). W rywalizacji mężczyzn olimpijską niemoc przełamał Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice), który po raz pierwszy awansował do finału igrzysk i zdobył brązowy medal. Autorem największej niespodzianki był Dawid Tomala (AZS Politechniki Opolskiej), zwycięzca chodu na 50 km. Polak przeszedł do historii – został ostatnim mistrzem olimpijskim w tej konkurencji. Za trzy lata w Paryżu zostanie ona zastąpiona rywalizacją na 35 km.

Kropkę nad „i” na stadionie lekkoatletycznym w Tokio postawiła sztafeta kobiet 4×400 m. Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic wraz z Igą Baumgart zostały wicemistrzyniami olimpijskimi.

Tradycyjnie dorobek medalowy Polaków powiększyli wioślarze i kajakarze. Czwórka podwójna kobiet z Agnieszką Kobus-Zawojską (AZS AWF Warszawa), Marią Sajdak (AZS AWF Kraków) i Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) w składzie nie zawiodła i zdobyła srebrny medal. Z dwoma medalami z Tokio wróciła Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wielkopolski), druga w dwójce kobiet na 500 m i trzecia w czwórce kobiet na 500 m.

Złote medale

Anita Włodarczyk (AZS AWF Katowice) – lekkoatletyka, rzut młotem
Dawid Tomala (AZS Politechniki Opolskiej Opole) – lekkoatletyka, chód na 50 km
Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin), Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław), Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), Kajetan Duszyński (AZS Łódź), Dariusz Kowaluk (AZS AWF Warszawa), Karol Zalewski (AZS AWF Katowice) – lekkoatletyka, sztafeta mieszana 4×400 m

Srebrne medale

Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) – kajakarstwo, dwójka kobiet 500 m
Małgorzata Hołub-Kowalik
(AZS UMCS Lublin), Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław), Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) – lekkoatletyka, sztafeta kobiet 4×400 m
Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS AWF Warszawa), Maria Sajdak (AZS AWF Kraków), Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) – wioślarstwo, czwórka podwójna kobiet

Brązowe medale

Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wielkopolski), Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice)kajakarstwo, czwórka kobiet 500 m
Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin)
– lekkoatletyka, rzut młotem
Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice) – lekkoatletyka, rzut młotem

Fot. Rafał Oleksiewicz/PressFocus