Trwające 27. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn wyłoniły nieoczekiwanego bohatera. Reprezentant Demokratycznej Republiki Konga Thierry Mvumbi przykuł uwagę kibiców z całego świata.

Niespotykany widok mało wysportowanej sylwetki stał się obiektem dociekań. Oficjalne źródła organizatora podawały 89 kilogramów, komentatorzy informowali o wartości 110, zaś inni wskazywali w okolice 130. Każdy, kto w ostatnich dniach choć trochę „buszował” po sportowych witrynach, mógł natknąć się na fotografię obrotowego z DR Kongo.

Thierry mimo postury nie przypominającej zawodowego sportowca radził sobie świetnie, będąc czołowym zawodnikiem swojej reprezentacji. Co prawda ekipa z Afryki nie awansowała do drugiej fazy turnieju, ale Mvumbi w trzech spotkaniach grupowych trafił do siatki rywali aż 21-krotnie. W ostatnim meczu z Argentyną próbując 14 razy, zdobył 13 bramek. Dobra dyspozycja w obronie i skuteczność rzutowa na poziomie 93% to fenomenalny wynik, który nie mógł pozostać bez echa! Thierry mimo przegranej DR Kongo z Argentyną został okrzyknięty zawodnikiem meczu.

Od początku prestiżowego turnieju Mvumbi podkreślał, że możliwość gry w reprezentacyjnej koszulce jest wielką dumą i wyróżnieniem. Poczynania obrotowego dostrzegł jego największy idol Shaq O’Neil. Mvumbi podziękował koszykarzowi za wsparcie, apelując do wszystkich „bądźcie sobą i walczcie o swe marzenia”.

Afrykańczyk udowodnił, że sylwetka w niczym nie przeszkadza, żeby sięgnąć w sporcie po sukces. Jego postawa w sposób dobitny pokazuje, że aktywność fizyczna może być dla każdego. Bez względu na wiek, płeć, wagę, wzrost, status społeczny, dysfunkcje narządów ruchu, wzroku oraz słuchu. Nie od razu dyskwalifikujące są również towarzyszące choroby czy jakikolwiek brak kondycji.

Akademicki Związek Sportowy w swojej działalności znacząco stara się podkreślić niwelowanie różnic dotyczących poziomu aktywności fizycznej w różnych środowiskach i grupach społecznych. Od lat upowszechnianie sportu jest istotnym kierunkiem rozwoju organizacji. Mimo swojej podstawowej działalności, skierowanej do blisko 1 200 000 studentów, AZS jest inicjatorem i organizatorem wielu akcji dla społeczeństwa, w szczególności dzieci i młodzieży, osób z niepełnosprawnościami, seniorów, rodzin, osób nieaktywnych sportowo, społecznie i zawodowo oraz osób defaworyzowanych. Stymulowanie aktywności fizycznej niesie za sobą prozdrowotne, społeczne, wychowawcze i edukacyjne wartości. Oto kilka z projektów, które inicjujemy na rzecz upowszechniania aktywności fizycznej:

Dla każdego coś dobrego:

Test Coopera dla wszystkich – od 2011 roku akcja koordynowana przez AZS Warszawa. To bezpłatna, ogólnopolska, dla wszystkich inicjatywa polegająca na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. Można biec, maszerować, skakać, byle pieszo. Od Szczecina po Rzeszów niezależnie od płci, wieku, stażu biegowego i poglądów politycznych – każdy może sprawdzić swoich sił. W rekordowej edycji udział wzięły 22 miasta i kilkanaście tysięcy amatorów biegania. W 10-letniej historii jednostkowe wydarzenia organizowały: Białystok, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Legnica, Leszno, Lublin, Łask, Łódź, Mielec, Olsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostrów Wielkopolski, Piła, Poznań, Płock, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Wałbrzych, Zielona Góra.

Inwestujemy w rozwój dzieci i młodzieży…

Od Młodzika do Olimpijczyka – ogólnopolskie zawody pływackie zapoczątkowane w grudniu 2011 roku przez AZS Warszawa. Imprezy sportowe skierowane są do dzieci ze szkół podstawowych i co roku przyciągają kilka tysięcy pociech, rywalizujących na długich i krótkich basenach. Każda edycja składa się z kilku zawodów eliminacyjnych oraz turnieju finałowego, w którym spotykają się najlepsi zawodnicy z imprez kwalifikacyjnych. Jedną z podstawowych zasad zawodów jest to, że każdy zawodnik/zawodniczka nie wychodzi z pustymi rękoma, otrzymując pamiątkową koszulkę, czepek, torbę, bidon, worek sportowy i okularki pływackie.

Sport bez barier!

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS – zainicjowany w 2016 roku cykl zawodów sportowych skierowany do osób z niepełnosprawnościami. W pierwszej edycji udział wzięło 200 uczestników w siedmiu dyscyplinach sportowych. Pięcioletnia działalność okazała się strzałem w dziesiątkę, bowiem w minionym roku liczba beneficjentów sięgnęła pół tysiąca osób z 30 miast akademickich. Projekt IMP AZS skierowany jest do osób z dysfunkcjami uprawiających lub chcących uprawiać sport amatorsko. Możliwość sportowej rywalizacji pozwala osobom z niepełnosprawnościami włączyć się lub powrócić do czynnego życia. W 2020 roku uczestnicy mogli rywalizować w dyscyplinach: boccia, e-sport, strzelectwo sportowe, badminton, goalball, tenis stołowy, pływanie, szachy, bowling, bilard, showdown i żeglarstwo.

Przeciwdziałamy chorobom cywilizacyjnym

Aktywnie Zmieniaj Siebie – projekt zapoczątkowany w 2018 roku przez AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego celem jest promocja zdrowego stylu życia poprzez aktywność i zdrowy styl żywienia. Aktywnie Zmieniaj Siebie daje uczestnikom możliwość udziału w cyklu zajęć praktycznych z instruktorami sportu oraz warsztatów z zakresu prozdrowotnych wartości. Zajęcia warsztatowe pozwalają nabyć stosunkowo dużo wiedzy na temat odpowiednich form ćwiczeń oraz nastawienia do walki z chorobami cywilizacyjnymi, natomiast zajęcia praktyczne (na sali sportowej, pływalni, w terenie, na siłowni) są dobrym początkiem i nauką ćwiczeń dla osób zainteresowanych walką z nadwagą lub otyłością.

Aktywnie Zmieniaj Siebie

Za granicą 

Rowerowy Potop AZS – to wyjątkowa impreza dla wszystkich rowerzystów, dorosłych i dzieci, pasjonatów i początkujących, bez względu na poziom zaawansowania. Zainicjowana w 2013 roku wspólna akcja AZS Gdańsk i Stena Line rok rocznie przyciąga setki uczestników. Dwudniowa impreza rozpoczyna się w gdyńskim porcie, z którego uczestnicy wyruszają promem do Szwecji. Zgromadzeni mają do wyboru kilka opcji wycieczek od 30 do 120 km. Obojętnie, na który wariant się zdecydują, na każdej trasie czeka dużo zwiedzania i radości ze wspólnej wyprawy.

W sile wieku…

Senior Aktywny Zdrowy Sportowy – turnusy sportowe to coś na pobudzenie i zwiększenie aktywności fizycznej wśród społeczności +50. Siedmiodniowe akcje umożliwiają beneficjentom korzystanie w pełni z możliwości rehabilitacji i sportu. Podczas turnusów prowadzone są warsztaty z tenisa, nordic walking, brydża sportowego, pływania, biegania, pilates, tai chi czy zdrowego kręgosłupa.

Tu rodzi się futsal

Futsal Gram – to projekt trafiający do blisko dwustu zespołów ze szkół podstawowych rocznie. Zaznajomienie szerokiego grona odbiorców chłopców i dziewczynek z zasadami gry w futsal ma ogromny wpływ na propagowanie dyscypliny w Polsce. Futsal Gram składa się z czterech turniejów strefowych oraz ogólnopolskiego finału. Eliminacje odbywają się w miastach: Leszno, Toruń, Warszawa i Kraków, zaś zwycięzcy spotykają się w Opolu. W zmaganiach udział bierze około dwa tysiące uczniów ze szkół podstawowych z całej Polski. Celem zadania jest włączenie do sportu dzieci ze środowisk wiejskich i ich integracja poprzez rozgrywki sportowe.

Przed maturą

Z SKS-u do AZS-u – turniej adresowany do społeczności szkół średnich. Są to zawody sportowe, które dla młodych zawodników mają stanowić nie tylko następną okazję sportowej rywalizacji z rówieśnikami, ale także szansę do poznania sportowej oferty uczelni wyższych oraz Akademickiego Związku Sportowego. Projekt od wielu lat koordynowany jest przez AZS Warszawa.

Zdjęcie główne: stopklatka z kanału Youtube IHF
Zdjęcia projektów: archiwum organizatorów