W środę w Szwajcarii ruszają Akademickie Mistrzostwa Świata w orientacji sportowej. Polska reprezentacja wystartuje w ośmioosobowym składzie.

Pięciodniowa impreza zostanie rozegrana w szwajcarskim Magglingen oraz Biel/Bienne w pięciu konkurencjach – biegach sprinterskim, średnio- i długodystansowym, a także w sztafecie i sztafecie sprinterskiej. Biało-czerwoni na miejscu pojawili się w poniedziałek. Będą więc mieli okazję do zapoznania się z terenem przed startem.

– Idealnie pewnie byłoby pojechać na dłuższy obóz, żeby spokojnie zrobić rozeznanie i ustalić, jakie strategie należy obrać na bieg. Okoliczności, jakie mamy, muszą nam jednak wystarczyć. Ważna będzie odpowiednia analiza warunków – mówi Agata Olejnik, trener reprezentacji Polski na AMŚ w orientacji sportowej.

Szkoleniowiec polskiej kadry z dużą ostrożnością wypowiada się o szansach podopiecznych w rywalizacji. Jak przyznaje, walka o medale powinna się rozegrać między innymi europejskimi nacjami.

– Ciężko jest spekulować, bo będą to pierwsze AMŚ od czterech lat, a po drugie, tylko dwoje z powołanych zawodników startowało na tak dużej imprezie. Dla większości z nich to wyjazd po naukę na przyszłość – nie ukrywa Olejnik. – W orientacji sportowej zwykle dominują kraje skandynawskie oraz Szwajcaria. Z racji bycia gospodarzem Helweci mogą być nieźle przygotowani pod względem technicznym. Czesi oraz Austriacy również potrafią być bardzo mocni i można się spodziewać ich obecności na miejscach medalowych – dodaje.

Jednym z najbardziej doświadczonych zawodników naszej reprezentacji na AMŚ w orientacji sportowej jest Fryderyk Pryjma. 24-letni student uniwersytetu z fińskiego Tampere to reprezentant Polski seniorów, którego w Szwajcarii zobaczymy we wszystkich konkurencjach. W zeszłym roku obiecująco radził sobie w sztafecie sprinterskiej. Na mistrzostwach Europy zajął w niej siódme miejsce, a na mistrzostwach świata – dziewiąte. Dla Pryjmy nie będzie to pierwszy udział w AMŚ.

– Cztery lata temu byłem na tych zawodach w Finlandii. Stawiam sobie ambitne cele i myślę, że stać mnie na walkę z najlepszymi jak równy z równym. Zrezygnowałem z wyjazdu na ME w Estonii po części ze względu na AMŚ, aby być jak najlepiej przygotowanym do startów w Szwajcarii. Najbardziej liczę na udany występ w klasycznym biegu, mocno zmotywowany jestem także na biegi sztafetowe, gdzie możemy pobiec całkiem sprawnie – mówi Pryjma, studiujący na co dzień interakcję człowieka z technologią.

– Przez ostatni miesiąc trenowałem w Lasówce pod Zieleńcem. Czuję się dość dobrze przygotowany na górskie tereny – dodaje zawodnik, któremu w 2018 roku nie udało się stanąć na podium. Polacy wywalczyli wtedy srebro w mieszanej sztafecie sprinterskiej i brąz w sprincie kobiet.

AMŚ w orientacji sportowej w Szwajcarii rozpoczną się w środę, 17 sierpnia, a zakończą w niedzielę, 21 sierpnia. Będzie to już 22. edycja światowych zmagań studenckich w tej jednej z najstarszych dyscyplin rozgrywanych w ramach zmagań FISU.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Skład reprezentacji Polski na Akademickie Mistrzostwa Świata w orientacji sportowej w Szwajcarii

Kobiety: Agnieszka Cych (klub WKS Śląsk Wrocław/uczelnia Uniwersytet Gdański), Zuzanna Gielec (UKS Orientuś Łódź/Politechnika Łódzka), Aleksandra Ciura (WKS Śląsk Wrocław/Politechnika Wrocławska), Weronika Fortuniak (UNTS Warszawa/Warszawski Uniwersytet Medyczny).

Mężczyźni: Fryderyk Pryjma (UNTS Warszawa/Tampere University), Jan Bednarski (UNTS Warszawa/Uniwersytet Warszawski), Kacper Kuca (UNTS Warszawa/Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu), Miron Rulka (UNTS Warszawa/ Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu)

Program AMŚ w orientacji sportowej w Szwajcarii
Środa, 17 sierpnia – bieg sprinterski
Czwartek, 18 sierpnia – bieg długodystansowy
Piątek, 19 sierpnia – sztafeta sprinterska
Sobota, 20 sierpnia – bieg średniodystansowy
Niedziela, 21 sierpnia – sztafeta