W sobotę i niedzielę w Bydgoszczy wioślarze staną do rywalizacji w ramach Akademickich Mistrzostw Polski. Na torze regatowym w Brdyujściu zobaczymy wielu medalistów mistrzostw kraju.

To kolejna edycja wioślarskich mistrzostw, organizowana w grodzie nad Brdą przez bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. O medale AMP w tegorocznych zawodach powalczy 242 zawodników z 23 uczelni. Wśród nich nie zabraknie medalistów z poprzedniego roku, a także triumfatorów zeszłorocznych seniorskich mistrzostw kraju, m.in. Patryka Wojtalaka i Wojciecha Szwarca z czwórki bez sternika (Politechnika Poznańska) czy Pauliny Waseli (Politechnika Bydgoska) i Zuzanny Dreier (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) z dwójki bez sterniczki kategorii lekkiej.

Pojawią się również choćby Krzysztof Kasparek (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu), mistrz Polski w czwórce podwójnej, który przed rokiem w AMP był najlepszy w jedynkach, czy Jakub Byczek (Akademia Morska w Szczecinie), najlepszy na MP w dwójce podwójnej kategorii lekkiej. Ten ostatni w ubiegłorocznych AMP przegrał złoto w swojej specjalności z reprezentantami WSG w Bydgoszczy – Dariuszem Paczkowskim i Dawidem Wachowiczem (złoto ergometr), którzy również pojawią się w weekendowych zawodach.

Co ciekawe, dla Paczkowskiego – wicemistrza kraju w jedynce kategorii lekkiej – będzie to drugi start dla swojej uczelni w tym tygodniu. W środę i czwartek występował w Spytkowicach podczas AMP w kolarstwie górskim. Wachowicz zaś stanie przed szansą na kolejny w tym sezonie medal AMP, bo w kwietniu wygrał na ergometrze wioślarskim. W podobnej sytuacji będzie zresztą Katarzyna Duda z Politechniki Gdańskiej. W stawce nie zabraknie też nazwisk znanych z historii. Do walki stanie m.in. pracownik SWFiS Uniwersytetu Warszawskiego – Jakub Kocerka. Syn dwukrotnego medalisty olimpijskiego i zawodnika klubów AZS z Warszawy, Bydgoszczy i Szczecina wystartuje w ósemce.

W Bydgoszczy zabraknie natomiast pierwotnego awizowanego kolegi Paczkowskiego z uczelni. W barwach WSG w Bydgoszczy miał wystąpić Mateusz Biskup, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata w dwójce podwójnej, czwarty na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w tej kategorii. 28-latek znalazł się jednak w kadrze narodowej na Puchar Świata w Belgradzie (27-29 maja).

Statusu najlepszej uczelni podczas AMP w wioślarstwie bronią gospodarze. W barwach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zobaczymy mistrzynie Polski z ósemki – Oliwię Kanię, Klaudię Pankratiew, Małgorzatę Strybel czy Izabelę Gałek, które w zeszłorocznych AMP triumfowały w tej kategorii. Ponadto, dwie ostatnie zdobyły srebro w dwójce podwójnej, a Gałek była wicemistrzynią w jedynce. Awizowany jest również udział Artura Zalewskiego, najlepszego w kraju w dwójce bez sternika kategorii lekkiej. Na liście brakuje natomiast Adama Siewaszewicza, jego partnera z łódki, który zmaga się z problemami zdrowotnymi.

– W sporcie nigdy nic nie wiadomo, ale myślę, że jak najbardziej stać nas na obronę tytułu sprzed roku. Bardzo żałujemy, że nie będzie z nami Siewaszewicza, ale mam nadzieję, że dziewczyny staną na wysokości zadania i osiągną najwyższe miejsca w swoich kategoriach – mówi Katarzyna Domańska, prezes Klubu Uczelnianego AZS UKW, organizatora AMP w wioślarstwie.

Patronat nad AMP w wioślarstwie w Bydgoszczy objęli Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Lista uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w wioślarstwie
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Morska w Szczecinie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Politechnika Bydgoska
Politechnika Gdańska
Politechnika Poznańska
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum Kraków
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy