Znakomita Natalia Kaczmarek, ponad 82 metry Pawła Fajdka [FOTO]

0
1920

Zwycięstwo Natalii Kaczmarek (AZS AWF Wrocław) w biegu na 400 m kobiet ze świetnym rekordem życiowym oraz daleki rzut i złoto Pawła Fajdka (AZS AWF Katowice) w konkursie rzutu młotem to najważniejsze wydarzenia drugiego dnia lekkoatletycznych Mistrzostw Polski w Poznaniu.

Finał kobiet na 400 m był z pewnością najbardziej emocjonującym wyścigiem piątkowego popołudnia. Specjalistki na dystansie jednego okrążenia walczyły nie tylko o medale, ale także kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Tokio do sztafet 4×400 m. Świetną formę w tym sezonie potwierdziła Kaczmarek, która jako pierwsza przebiegła linię mety. Złoty medal okrasiła rekordem życiowym – 50,72 s, który jest czwartym wynikiem w historii polskiej lekkiej atletyki na 400 m. Srebrny medal zdobyła Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), a brązowy Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin).

Po raz kolejny w tym sezonie świetnym rzutem popisał się Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice). Czterokrotny mistrz świata przez cały konkurs plasował się za Wojciechem Nowickim. W ostatniej próbie posłał jednak młot na odległość 82,82 m i tym samym mógł cieszyć się z kolejnego w karierze tytułu mistrza Polski. Brązowy medal zdobył Marcin Wrotyński (OŚ AZS Poznań).

Emocjonująco było także na bieżni. W finale 400 m mężczyzn doszło do niespodzianki. Pierwszy tytuł mistrza Polski na stadionie w karierze wywalczył Kajetan Duszyński (AZS Łódź). Po raz trzeci w tym sezonie osiągnął rezultat poniżej 46 sekund – 45,96 s. Na trzecim stopniu podium stanął faworyzowany Karol Zalewski (AZS AWF Katowice). Warto podkreślić, że w finale aż 7 z 8 zawodników reprezentowało klub AZS.

W finale 400 m przez płotki mężczyzn ku radości gospodarzy najszybszy z najlepszym wynikiem w sezonie okazał się Robert Bryliński (OŚ AZS Poznań) – 50,66 s. Wicemistrzem Polski został Krzysztof Hołub (AZS UMCS Lublin), który ustanowił nowy rekord życiowy. Wśród pań w tej konkurencji całe podium dla reprezentantek klubów AZS. Wygrała Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław) przed Julią Korzuch (AZS AWF Katowice) i Emilią Ankiewicz (AZS AWF Warszawa).

W konkursie rzutu dyskiem triumfowała Daria Zabawska (AZS UMCS Lublin) – 57,90 m. Srebrny medal zdobyła Karolina Urban (AZS AWFiS Gdańsk) z nowym rekordem życiowym, rezultatem zaledwie o 4 cm gorszym od zwyciężczyni. W rywalizacji mężczyzn tytuł wicemistrza Polski wywalczył Bartłomiej Stój (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole), który oddał tylko jeden mierzony rzut, uzyskując w pierwszej kolejce 63,56 m.

Tradycyjnie zaciętą walkę o medale stoczyli tyczkarze. Robert Sobera (AZS AWF Wrocław) wyrównał swój najlepszy wynik w sezonie, skacząc w pierwszej próbie 5,70 m i sięgnął po srebro.

W sztafecie 4×100 m mężczyzn triumfował AZS AWF Katowice w składzie Jacek Majewski, Karol Kwiatkowski, Przemysław Słowikowski i Przemysław Kozłowski. Srebrny medal zdobyli sprinterzy OŚ AZS Poznań. Mistrzyniami Polski w sztafecie 4×100 m kobiet zostały zawodniczki AZS AWF Warszawa – Ada Kołodziej, Anna Maria Gryc, Justyna Paluch, Paulina Paluch.

W porannej piątkowej sesji o medale walczyli chodziarze. W chodzie na 10 000 m mężczyzn po srebro sięgnął Rafał Fedaczyński (AZS UMCS Lublin), a w rywalizacji pań na 5000 m na trzecim stopniu podium stanęła Magdalena Żelazna (AZS AWF Gorzów Wielkopolski).