Ponad 50 medali lekkoatletów!

0
747

Świetnie na 97. PZLA Mistrzostwach Polski zaprezentowali się lekkoatleci z klubów AZS, którzy zdobyli 57 medali, w tym 18 złotych, 20 srebrnych i 19 brązowych. Ostatniego dnia zmagań na stadionie na Golęcinie znakomicie spisała się Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin), która zdobyła złoty medal z najlepszym w tym sezonie wynikiem – 75,42 m. Swoje drugie tytuły mistrzyń Polski w Poznaniu wywalczyły Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa) i Adrianna Szóstak (OŚ AZS Poznań).

Konkurs rzutu młotem kobiet przebiegał pod dyktando faworytek z klubów AZS. Wysoką dyspozycję w tym roku potwierdziła Kopron, która w trzeciej próbie uzyskała rezultat 75,42 m, który nie tylko zapewnił jej zwycięstwo, ale także pozwolił umocnić się na pozycji liderki europejskich tabel. W ostatniej kolejce najdalej w sezonie rzuciła Anita Włodarczyk (AZS AWF Katowice) – 74,06 m i wyprzedziła tym samym trzecią Joannę Fiodorow (OŚ AZS Poznań) – 72,31 m. Wszystkie trzy panie zobaczymy na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Jedną z bohaterek Mistrzostw została Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa). Do złotego medalu wywalczonego w czwartek na dystansie 100 m dorzuciła drugie złoto, tym razem w koronnej konkurencji 100 m przez płotki. Skrzyszowska uzyskała drugi wynik w karierze – 12,85 s. Zaledwie 0,07 s wolniej od mistrzyni pobiegła druga na mecie Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków). Brązowy medal także dla zawodniczki AZS – Klaudii Wojtunik (AZS Łódź). W rywalizacji mężczyzn na 110 m przez płotki na trzecim stopniu podium stanął Dominik Staśkiewicz (AZS AWF Warszawa).

Najbardziej emocjonującym sobotnim finałem na bieżni był bieg na 800 m kobiet, w którym cztery faworyzowane zawodniczki walczyły o trzy miejsca na podium i poprawę lokaty w rankingu olimpijskim. Złoty medal zdobyła świetnie dysponowana w tym roku Angelika Sarna (AZS AWF Warszawa). Brąz wywalczyła Joanna Jóźwik (AZS AWF Katowice) z najlepszym wynikiem w sezonie – 2:00.73.

W biegu kobiet na 200 m jako druga linię mety przekroczyła Paulina Guzowska (AZS AWF Katowice) z rekordem życiowym – 23,41 s. W najdłuższym biegu trzydniowych zmagań – 5000 m po srebro sięgnęła Izabela Paszkiewicz (AZS UMCS Lublin).

Ostatni skok pozwolił Adriannie Szóstak na zdobycie drugiego tytułu mistrzyni Polski na Golęcinie. Zawodniczka OŚ AZS Poznań ustanowiła w szóstej próbie nowy rekord życiowy – 6,39 m. W konkursie mężczyzn srebro dla Tomasza Jaszczuka (AZS AWF Katowice), a brąz dla Mateusza Jopka (AZS AWF Wrocław). W skoku o tyczce kobiet brązowy medal wywalczyła Anna Łyko (AZS AWF Wrocław).

Tradycyjnie zwieńczeniem trzydniowych zmagań były wyścigi sztafetowe 4×400 m. Wśród panów triumfował zespół OŚ AZS Poznań w składzie Jakub Olejniczak, Jakub Krzewina, Tymoteusz Zimny, Robert Bryliński. Bryliński na ostatniej prostej skutecznie odpierał ataki goniącego go Andrzeja Jarosa z AZS UMCS Lublin. Na trzecim miejscu rywalizację ukończyli reprezentanci AZS AWF Katowice. Wśród kobiet zdecydowane zwycięstwo odniosły zawodniczki AZS UMCS Lublin – Alicja Wrona, Wiktoria Drozd, Agata Wasiluk i Małgorzata Hołub-Kowalik. Po brąz sięgnął zespół AZS AWF Kraków.

W klasyfikacji medalowej całe podium dla klubów AZS. Pierwsze miejsce z dorobkiem 11 krążków – 5 złotych, 4 srebrnych i 2 brązowych zajął AZS UMCS Lublin. Na drugiej pozycji uplasował się OŚ AZS Poznań (10 medali – 4 złote, 3 srebrne, 3 brązowe), a na trzeciej – AZS AWF Warszawa (7 medali – 4 złote, 3 brązowe). Najczęściej na podium stawali reprezentanci AZS AWF Katowice (13 medali – 2 złote, 7 srebrnych, 4 brązowe). Katowiczanie zwyciężyli w klasyfikacji punktowej, wyprzedzając AZS AWF Warszawa, OŚ Poznań i AZS UMCS Lublin.