Kinga Rajda i Nicole Konderla z AZS AWF Katowice będą jedynymi przedstawicielkami azetesiaków podczas konkursów skoków narciarskich na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

W Chinach czeka nas historyczna chwila. Zawodniczki znad Wisły jeszcze nigdy nie startowały w zawodach skoków narciarskich podczas zimowych igrzysk olimpijskich. Z dwójki olimpijek prowadzonych przez trenera Łukasza Kruczka bardziej znana i doświadczona jest Rajda. To trzykrotna mistrzyni kraju, która od kilku sezonów występuje w zawodach Pucharu Świata (debiutowała w nim w grudniu 2015 roku). Ponad dwa lata temu, w sezonie 2019/2020 prezentowała najwyższą formę, punktując regularnie w cyklu zmagań o Kryształową Kulę. 21-letnia Rajda z 93 punktami zajęła 28. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ, a w konkursie w niemieckim Obersdorfie była nawet szósta. W ostatnich miesiącach wychowanka Sokoła Szczyrk nie radzi sobie tak dobrze na arenie międzynarodowej. Jedyne dwa punkty w tym sezonie PŚ zdobyła w Klingenthal, gdzie zajęła 29. miejsce.

– Brakowało mi trochę cierpliwości, ale jestem taką zawodniczką, której potrzeba jej naprawdę wiele. Podchodziłam też jednak ze spokojem, bo wiem, że w końcu te skoki muszą ruszyć – mówiła „Przeglądowi Sportowemu” po zawodach w Niemczech. – To są skoki. Czasami do dobrych wyników brakuje odrobinę, a czasami bardzo dużo. Wiele zależy od nastawienia, a ja jestem dobrej myśli. Tym bardziej że powoli wraca u mnie dobre czucie.

Mniej doświadczenia od Rajdy zebrała dotychczas rok młodsza od niej Konderla, obecna mistrzyni Polski. – Mocno siedzą we mnie marzenia o indywidualnych sukcesach. Mistrzostwo kraju oczywiście jest sporym osiągnięciem, ale cały czas walczę o coś więcej. Trudno przebić się do światowej czołówki. Muszę ustabilizować przede wszystkim swoją głowę, bo w najważniejszych momentach zdarza się, że zawodzi i popełniane błędy nie pozwalają zakwalifikować się do konkursów PŚ – mówiła niedawno w rozmowie z Tomaszem Zimochem na łamach tygodnika „Angora”.

Jeszcze do niedawna była szansa na obecność trzeciej polskiej skoczkini w Pekinie, gdyż z możliwości wystawienia zawodniczki nie skorzystała jedna z europejskich reprezentacji. Na poszerzenie kobiecej kadry nie zdecydowała się jednak polska federacja. – Rzeczywiście, w ostatniej chwili Włosi zrezygnowali i mogliśmy zgłosić którąś z dziewczyn. Nie zdecydowaliśmy się na to, bo trzecia z kadrowiczek odstaje poziomem od dwóch olimpijek (…) – mówił Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, na antenie Radia ZET.

Rajda i Konderla polecą do Państwa Środka przede wszystkim po naukę na przyszłość i raczej trudno prognozować, że włączą się do walki o czołowe lokaty. W przedsezonowej rozmowie z Radiem ZET Adam Małysz, dyrektor sportowy PZN wyrażał nadzieję, że Polki wraz z kolegami z męskiej kadry mogą skutecznie powalczyć o medal w mikście. Biorąc pod uwagę dotychczasowe występy biało-czerwonych w PŚ, ewentualne podium zostanie potraktowane w kategorii sensacji dużego kalibru.

Do męskiej części reprezentacji olimpijskiej nie załapali się m.in. Andrzej Stękała czy Maciej Kot z AZS Zakopane. Pierwszy, po rewelacyjnym poprzednim sezonie (473 pkt i 16. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), w bieżącym mocno spuścił z tonu i do tej pory zgromadził ledwie trzy „oczka”. Jak sam przyznaje, bolesne doświadczenia z ostatnich miesięcy chce przekuć w naukę na przyszłość. Z kolei Kot, dwukrotny olimpijczyk i brązowy medalista w drużynie z Pjongczangu, od kilku lat szuka dawnej, wysokiej formy. Sam nie wyklucza, iż jest to jego ostatni sezon na skoczniach w roli zawodnika.

Kadra reprezentacji Polski w skokach narciarskich na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie:

Kobiety: Nicole Konderla, Kinga Rajda (obie AZS AWF Katowice). Mężczyźni: Kamil Stoch, Stefan Hula (obaj KS Eve-Nement Zakopane), Piotr Żyła, Paweł Wąsek (obaj Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe Wisła), Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane).

Terminarz startów w skokach narciarskich podczas ZIO w Pekinie (za sport.tvp.pl):

5 lutego 2022
7:20 – skoki narciarskie, mężczyźni indywidualnie na skoczni normalnej – kwalifikacje
11:45 – skoki narciarskie, kobiety indywidualnie na skoczni normalnej – finał

6 lutego 2022
12:00 – skoki narciarskie, mężczyźni indywidualnie na skoczni normalnej – finał

7 lutego 2022
12:45 – skoki narciarskie, mikst na skoczni normalnej – finał

11 lutego 2022
12:00 – skoki narciarskie, mężczyźni indywidualnie na skoczni dużej – kwalifikacje

12 lutego 2022
12:00 – skoki narciarskie, mężczyźni indywidualnie na skoczni dużej – finał

14 lutego 2022
12:00 – skoki narciarskie, mężczyźni drużynowo na skoczni dużej – finał

Autor: Artur Kluskiewicz