Dziewięciu polskich biegaczy narciarskich zobaczymy podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Drugi raz w olimpijskiej kadrze znaleźli się bracia Dominik i Kamil Bury z AZS AWF Katowice. Debiutantką na tej imprezie będzie ich klubowa koleżanka, Magdalena Kobielusz.

Bracia Dominik i Kamil Bury od kilku lat stanowią o sile męskiej kadry biało-czerwonych. Regularnie pojawiają się na imprezach mistrzowskich, a także w Pucharze Świata. W bieżącej edycji nie idzie im jednak najlepiej. 25-letni Dominik w klasyfikacji generalnej PŚ jest 69. z dobrobkiem 29 punktów, a rok starszy od niego Kamil – 108. (7 punktów).

Na swoje „pięć minut” na narciarskich trasach czeka Magdalena Kobielusz, która podobnie jak bracia Bury, znalazła się na liście tegorocznych olimpijczyków. Co ciekawe, cała trójka pochodzi z Istebnej, a z tej gminy w kadrze na Pekin są również Mateusz Haratyk czy Karolina Kukuczka. Dla 21-letniej Magdy będzie to debiut na igrzyskach. Jej obecność w olimpijskiej kadrze jest pewnym zaskoczeniem. Kobielusz od dłuższego czasu znajduje się poza szkoleniem centralnym.

– Wraz z Tadeuszem Krężelokiem, moim trenerem, postawiliśmy na indywidualne szkolenie. Do igrzysk tak naprawdę przygotowywałam się w domu, w Istebnej. Jestem zawodniczką, która wymaga indywidualnego podejścia i potrzebuje komfortu psychicznego. Mam sentyment do trenera Krężeloka i wiem, że trenując z nim miałam najlepsze wyniki. Jeszcze rok temu mogłam pomarzyć o igrzyskach, a już za chwilę w nich wystartuję – mówi pasja.azs.pl Magda.

Kobielusz dopiero zbiera międzynarodowe doświadczenie. W grudniu 2015 roku zadebiutowała w Pucharze Kontynentalnym, a w styczniu 2020 roku – w Pucharze Świata. W ciągu dwóch ostatnich sezonów pojawiała się siedmiokrotnie w cyklu o Kryształową Kulę. W tym sezonie startowała jedynie w zawodach PK. Najgłośniej o Magdzie i jej koleżankach było w marcu 2020 roku. Polska sztafeta 4×3,3 km z Kobielusz w składzie była pierwsza na mistrzostwach świata juniorów w Oberwiesenthal, jednak została zdyskwalifikowana. O swoich możliwościach Kobielusz przypomniała natomiast kilkanaście dni temu podczas Mistrzostw Polski w Zakopanem, które stanowiły kwalifikacje olimpijskie do Pekinu. Kobielusz dwukrotnie sięgnęła po brąz – w sprincie stylem dowolnym i w biegu na 10 km stylem klasycznym.

– Jestem mega szczęśliwa, że znalazłam się w kadrze na igrzyska. Do ostatniej chwili nie wiedziałam, czy polecę do Pekinu. Okazało się, że Polski Związek Narciarski nie zgłosił mnie do szerokiego składu, w związku z czym trzeba było błyskawicznie załatwiać formalności – mówi Magda.

Kobielusz w Pekinie najprawdopodobniej weźmie udział zarówno w startach indywidualnych, jak i sztafetowych. – To na miejscu trenerzy podejmą decyzję co do obsady, w zależności od tego, jak będziemy się czuć. Nie wiadomo, jak każda z nas zareaguje na zmianę klimatu czy wysokości. Mam nadzieję, że będę mogła wystartować we wszystkich konkurencjach. To wielkie wyróżnienie jechać na igrzyska i chciałabym w pełni wykorzystać ten wyjazd – opowiada Magda, która nie ukrywa swoich mocnych stron. – Mogę dobrze pobiec w biegu łączonym. Jest on ze startu wspólnego, który w biegach dystansowych bardzo mi służy. Myślę, że stać mnie również na dobry występ na 30 km “łyżwą”. Zobaczymy jednak, w których konkurencjach będzie mi dane rywalizować. Pierwszy start czeka nas 5 lutego – dodaje.

Kobielusz od października ubiegłego roku jest zawodniczką AZS AWF Katowice. – Trzeci rok studiuję sport na AWF-ie. Przeniosłam się do klubu AZS AWF Katowice, gdyż wydaje mi się, że obecność w nim będzie dla mnie lepszym rozwiązaniem. Na razie nie mogę żałować tego kroku – przyznaje Kobielusz.

Kadra reprezentacji Polski w biegach narciarskich na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie:

Kobiety: Magdalena Kobielusz (AZS AWF Katowice), Izabela Marcisz (Stowarzyszenie Sportowe Prządki-Ski), Monika Skinder (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski), Weronika Kaleta (LKS Markam Wiśniowa-Osieczany), Karolina Kukuczka (MKS Istebna). Mężczyźni: Dominik Bury i Kamil Bury (obaj AZS AWF Katowice), Maciej Staręga (UKS Rawa Siedlce), Mateusz Haratyk (NKS Trójwieś Beskidzka).

Terminarz startów w biegach narciarskich podczas ZIO w Pekinie (za sport.tvp.pl):

5 lutego 2022
8:45 – biegi narciarskie, bieg łączony kobiet – finał

6 lutego 2022
8:00 – biegi narciarskie, bieg łączony mężczyzn – finał

8 lutego 2022
9:00 – biegi narciarskie, sprint kobiet – kwalifikacje
9:50 – biegi narciarskie, sprint mężczyzn – kwalifikacje
11:30 – biegi narciarskie, sprint kobiet – ćwierćfinały
11:55 – biegi narciarskie, sprint mężczyzn – ćwierćfinały
12:25 – biegi narciarskie, sprint kobiet – półfinały
12:35 – biegi narciarskie, sprint mężczyzn – półfinały
12:47 – biegi narciarskie, sprint kobiet – finał
13:00 – biegi narciarskie, sprint mężczyzn – finał

10 lutego 2022
8:00 – biegi narciarskie, 10km st. klasycznym kobiet – finał

11 lutego 2022
8:00 – biegi narciarskie, 15km st. klasycznym mężczyzn – finał

12 lutego 2022
8:30 – biegi narciarskie, sztafeta kobiet (4x5km) – finał

13 lutego 2022
8:00 – biegi narciarskie, sztafeta mężczyzn (4x10km) – finał

16 lutego 2022
10:00 – biegi narciarskie, sprint druż. kobiet – półfinały
10:40 – biegi narciarskie, sprint druż. mężczyzn – półfinały
12:00 – biegi narciarskie, sprint druż. kobiet – finał
12:30 – biegi narciarskie, sprint druż. mężczyzn – finał

19 lutego 2022
7:00 – biegi narciarskie, 50km st. dowolnym mężczyzn – finał

20 lutego 2022
7:30 – biegi narciarskie, 30km st. dowolnym kobiet – finał

Autor: Artur Kluskiewicz