Pięć osób liczy kadra biathlonistów wybrana na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. Nadzieję na wysokie miejsca w Chinach mają Monika Hojnisz-Staręga i Kamila Żuk.

Kilka dni temu Polski Związek Biathlonu opublikował listę zawodników, którzy w lutym powalczą o olimpijskie medale dla naszego kraju. W gronie czwórki kobiet znalazły się dwie przedstawicielki AZS AWF Katowice. To liderki polskiej reprezentacji – Monika Hojnisz-Staręga i Kamila Żuk. Obie zawodniczki mają już doświadczenie zebrane na igrzyskach.

Dla Hojnisz-Staręgi będzie to trzeci udział w imprezie czterolecia. We wcześniejszych latach dwukrotnie była nawet blisko podium. W 2014 roku w Soczi mieszkająca na co dzień w Chorzowie biathlonistka zajęła piąte miejsce w rywalizacji ze startu wspólnego, a cztery lata później w Pjongczangu – szóste w biegu na 15 km. W sezonie letnim pokazała się z obiecującej strony, zostając mistrzynią świata w nartorolkach. Początkowo w tym sezonie Pucharu Świata nie osiągała jednak znaczących wyników i dopiero w ostatnich tygodniach widać progres w jej występach. Ona sama deklaruje, że do Chin wybiera się w konkretnym celu.

– Jadę do Pekinu, żeby zdobyć medal. Po początku tego sezonu ktoś czytając to, może pomyśleć o mnie różne rzeczy, ale właściwie… dlaczego mam tego nie mówić? Możecie mnie wyśmiać, śmiało. Trudno. Nie jestem na to łapczywa, ale nie boję się głośno mówić o marzeniach. Jako sportowiec nie jestem jeszcze spełniona. Cztery i osiem lat temu przeżyłam fajne przygody, kilka razy otarłam się o sukces, ale do tej pory tam go nie osiągnęłam – mówiła Hojnisz-Staręga pod koniec grudnia w rozmowie ze sport.tvp.pl.

Więcej po bieżącej edycji PŚ z pewnością obiecywała sobie również Żuk. Pochodząca z podwałbrzyskiego Sokołowska zawodniczka miewała dobre występy (19. w sprincie w Oberhofie), ale często kończyła rywalizację bez punktów. – Jestem przygotowana na wielką walkę i już nie mogę się doczekać igrzysk – mówi Żuk, która w Pjongczangu wystąpiła jedynie w sztafecie mieszanej, zajmując 16. miejsce.

Obie panie – ubiegłoroczne mistrzynie Europy z Dusznik-Zdroju – zobaczymy również w biegu sztafetowym kobiet. Reprezentacja Polek ostatnio w Pucharze Świata w Anterselwie była dziewiąta, mimo że na półmetku zajmowała drugie miejsce. Z kolei przed czterema laty w Korei Południowej Polki prowadziły przed ostatnią zmianą, jednak ostatecznie finiszowały na siódmej pozycji.

Kadra Polski w biathlonie na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie:

Kobiety: Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk (obie AZS AWF Katowice), Anna Mąka (BKS WP Kościelisko), Kinga Zbylut (BKS WP Kościelisko). Mężczyźni: Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec).

Terminarz startów w biathlonie na ZIO w Pekinie (za sport.tvp.pl):

5 lutego 2022
10:00 – biathlon, sztafeta mieszana – finał

7 lutego 2022
10:00 – biathlon, bieg indywidualny kobiet (15 km) – finał

8 lutego 2022
9:30 – biathlon, bieg indywidualny mężczyzn (20 km) – finał

11 lutego 2022
10:00 – biathlon, sprint kobiet (7,5 km) – finał

12 lutego 2022
10:00 – biathlon, sprint mężczyzn (10 km) – finał

13 lutego 2022
10:00 – biathlon, bieg pościgowy kobiet (10 km) – finał
11:45 – biathlon, bieg pościgowy mężczyzn (12,5 km) – finał

15 lutego 2022
10:00 – biathlon, sztafeta mężczyzn – finał

16 lutego 2022
8:45 – biathlon, sztafeta kobiet – finał

18 lutego 2022
10:00 – biathlon, bieg masowy kobiet (12,5 km) – finał

19 lutego 2022
10:00 – biathlon, bieg masowy mężczyzn (15 km) – finał

Autor: Artur Kluskiewicz