W styczniu w szwajcarskiej Lucernie miało odbyć się zimowe święto sportu studenckiego, czyli uniwersjada. Międzynarodowa Federacja Sportu Studenckiego (FISU) wspólnie z komitetem organizacyjnym i szwajcarską federacją podjęła decyzję, iż impreza, z powodu zagrożenia COVID-19, nie odbędzie się w planowanym terminie.

Uniwersjada planowana była w dniach 21-31 stycznia, ale z powodu pandemi ma odbyć się później. – Po ponad czterech latach przygotowań musieliśmy podjąć bolesną, ale konieczną decyzję. Zdrowie wszystkich uczestników jest zawsze priorytetem – powiedział przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Guido Graf. Jak oszacowali organizatorzy, przy aktualnych obostrzeniach związanych z podróżowaniem, w uniwersjadzie mogłoby wziąć udział około czterdziestu procent uczestników.

– Zimowa uniwersjada to światowe wydarzenie sportowe. Niezwykle ważne jest to, że ta impreza jednoczy ludzi. Zarówno ograniczenia wjazdu do Szwajcarii, jak i wprowadzenie środków ochronnych, by to uniemożliwiłoby. Żałujemy tej decyzji, ale jesteśmy przekonani, że innego wyjścia nie było – mówi prezydent FISU Oleg Matytsin.

Szefowie FISU, wraz ze Szwajcarami, będą pracować nad ustaleniem nowego terminu uniwersjady. – Razem z naszymi partnerami będziemy sprawdzać różne możliwości. Dziękuję naszym partnerom za ogromne zaangażowanie i wsparcie. Wielu z nich już nam zasygnalizowało, że będzie z nami w nowym terminie – powiedział Urs Hunkeler, dyrektor zarządzający organizacją uniwersjady w Lucernie.

Uniwersjady to po igrzyskach olmpijskich największe imprezy multisportowe na świecie. Najbliższa zimowa uniwersjada, organizowana po raz 30., miała odbyć się aż w sześciu szwajcarskich kantonach Centralnej Szwajcarii i Lenzerheide. Zawodnicy mieli rywalizować w dziesięciu dyscyplinach sportowych na siedmiu obiektach. W imprezie miało wziąć udział niespełna trzy tysiące sportowców-studentów.

W 2021 ma odbyć się także letnia uniwersjada, która zaplanowana jest w terminie 18-29 sierpnia w chińskim Chengdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here