O programie utworzenia ligi akademickiej rozmawiano w środę w siedzibie AZS. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele trzech związków sportowych. Wnioski z płynącej dyskusji mają być przedstawione podczas spotkania z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem.

Pod koniec marca w Toruniu minister sportu podpisał „Program wsparcia i rozwoju lig akademickich”. Start rozgrywek przewidziano na październik, a na realizację zadania zaplanowano kwotę 15 mln złotych. Celem jest stworzenie studentom i studentkom warunków do rywalizacji w najpopularniejszych sportach drużynowych: piłce siatkowej, piłce ręcznej, koszykówce oraz futsalu. Z przedstawicielami trzech pierwszych związków sportowych rozmawiano w siedzibie AZS na temat współpracy.

Podczas spotkania poruszono takie tematy jak kształt rozgrywek, pogodzenie ligi akademickiej z kalendarzem rozgrywek centralnych i Akademickimi Mistrzostwami Polski, umożliwienie rozwijania dwutorowej kariery zawodnikom i zawodniczkom. Przedstawiciele Akademickiego Związku Sportowego pokazaili też schemat rozgrywek Akademickiego Młodzieżowego Pucharu Polski jako przykład dobrego rozwiązania.

Każda ze stron miała swoje sugestie, ale wszyscy byli zgodni w tym, że projekt lig akademickich może przynieść wiele korzyści. W niektórych konkurencjach może powstrzymać odpływ studentów na zagraniczne uczelnie. Dla innych może być to kolejna szansa na przedłużenie swojej przygody ze sportem na wysokim poziomie i łączenie go z edukacją.

– Doskonale wiemy, że matura jest trudnym momentem w życiu młodych sportowców, bo stają przed wyborem: albo kariera sportowa, albo edukacja i dalszy rozwój ścieżki zawodowej. Nie musi tak być, a projekt dwutorowej kariery jest tym, na co mocno stawiamy w AZS. Widać to choćby przez projekt Narodowej Reprezentacji Akademickiej. Chcemy rozmawiać o programie ligi akademickiej z naszymi partnerami i podzielić się swoim doświadczeniem z ministerstwem. Czujemy się nieco wywołani do tablicy, bo od dekad aktywizujemy studentów na uczelniach – powiedział Dariusz Piekut, Sekretarz Generalny Akademickiego Związku Sportowego.

Akademicki Związek Sportowy skupia blisko 38 tysięcy członków. Studenci zrzeszeni są w niemal 165 klubach oraz w blisko 3000 sekcjach sportowych na terenie całego kraju. Biorą oni udział w ligach środowiskach i Akademickich Mistrzostwach Polski rozgrywanych od aerobiku sportowego do żeglarstwa.