Do kogo będzie należało ostatnie zdanie, a raczej rozdanie, przekonamy się podczas Akademickich Mistrzostw Polski w brydżu sportowym. Uczestnicy będą robili wszystko, żeby para nie poszła w gwizdek. Organizatorem wydarzenia jest KU AZS Uniwersytetu Szczecińskiego.

Kto będzie najlepiej licytował, kto trafi kolor, a kto powie pas – tego dowiemy się podczas zbliżających się Akademickich Mistrzostw Polski w brydżu sportowym, które po raz pierwszy rozegrane zostaną w Szczecinie. Zawody odbędą się w dniach od 5 od 7 kwietnia w salach konferencyjnych Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 40. Dawniej mieściło się tam kino Delfin, a teraz szeroki repertuar zagrań zaprezentują brydżyści. W turnieju weźmie udział 184 osób reprezentujących 21 uczelni.

– Frekwencja jest zbliżona do tej w poprzednich latach. Jest to impreza szczególna, bo niemal 25% uczestników stanowią pracownicy naukowi. Oczywiście są ośrodki, które mają tylko studentów i studentki, ale także te opierające się na osobach, które zaczynały przygodę z brydżem jeszcze w latach 80-tych, kiedy ten był chyba najbardziej popularny. Nie ma tu jednak żadnej napinki, bo jest to gra dla dżentelmenów i dam. Brydż łamie bariery wieku – opowiada Paweł Stężała z AZS Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uczestnicy imprezy walczyć będą o medale w turnieju par i rywalizacji drużynowej. W klasyfikacji generalnej złota bronić będzie Politechnika Łódzka. Jak podkreśla organizator, brydż sportowy nie jest zwykłą grą losową. Bardzo ważną rolę odgrywa tu współpraca i umiejętność reagowania na trudne sytuacje.

– Brydż to takie szachy tylko poprzez karty. Ważny jest tu aspekt społeczny i umiejętność wejścia w buty swojego partnera. To co wszyscy najbardziej sobie cenią w tej grze, to fakt że może przyjść słaba karta, a ty i tak możesz wygrać. Zresztą podczas turnieju do wygranej często prowadzi 50-60 partii, więc ten element szczęścia jest ograniczony. Dodatkowo trzeba podejmować decyzje, nie mając pełnej informacji – dodaje organizator zawodów i zapalony brydżysta, który rok temu wywalczył srebro w turnieju teamów, co przełożyło się także na drugie miejsce jego uczelni w klasyfikacji generalnej.

Otwarcie turnieju zaplanowane jest na piątek 5 kwietnia na godzinę 15. Pół godziny później nastąpi rozpoczęcie zmagań w turnieju par. Sesja finałowa rozpocznie się w sobotę o godzinie 13. Po chwili przerwy rozpocznie się rywalizacja drużynowa. Ceremonia zakończenia imprezy odbędzie się w niedzielę o godzinie 14.

Organizatorem wydarzenia jest KU AZS Uniwersytetu Szczecińskiego. Patronat honorowy nad zawodami objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.