Czwarty raz z rzędu AZS AWF Katowice wygrał klasyfikację sportu dzieci i młodzieży. Kolejny raz nasze kluby opanowały podium, a w pierwszej dziesiątce jest ich już osiem.
Ubiegłoroczny sukces, jakim było zajęcie trzech pierwszych miejsc, udało się powtórzyć. Na podium w tej samej kolejności stanęły AZS AWF Katowice, AZS AWF Warszawa i OŚ AZS Poznań. Różnica jest tylko taka, że klub ze stolicy znacznie oddalił się od poznaniaków i przybliżył do zwycięzców (przewaga Katowic stopniała z ponad 400 pkt.).
– To już nasz czwarty z rzędu triumf w tym rankingu i to bardzo nas cieszy. Zwycięstwa trudniej jest go bronić niż je wywalczyć, a tym razem walka z AZS AWF Warszawa była bardzo mocna, bo wyprzedziliśmy ich tylko o 20 pkt. Z naszych 25 sekcji najlepiej punktowali pływacy, lekkoatleci, szermierze i gimnastycy, ale wszyscy pozostali też dołożyli swoją cegiełkę. To ukoronowanie najlepszego w historii roku naszego klubu. Mieliśmy 14 zawodników na igrzyskach, wywalczyliśmy pięć medali, wygrywaliśmy drużynowe klasyfikacje mistrzostw kraju i zdominowaliśmy klasyfikację medalową AMP – cieszy się dyrektor AZS AWF Katowice, Krzysztof Nowak.
– Kilka lat temu przyjęliśmy jako strategię naszego działania szerokie szkolenie dzieci i młodzieży, by wychowywać jak największą rzeszę przyszłych olimpijczyków. Współpracując z placówkami oświatowymi, stworzyliśmy system i schemat działania, który teraz procentuje i przekłada się na ranking. W tym roku zdobyliśmy rekordowe 1848 pkt., poprawiając zeszłoroczny rezultat o ponad 300 pkt. To duży przeskok, który przy dokładnej analizie pokazuje, że większość z naszych działań szkoleniowych zmierza w bardzo dobrym kierunku – twierdzi Michał Obukowicz, wiceprezes i dyrektor AZS AWF Warszawa.
– Bardzo nas cieszy, że już piąty rok z rzędu trafiliśmy na podium klasyfikacji generalnej. Tym bardziej, że licząc też wyniki AZS AWF i AZS UAM, okazuje się, że AZS w Poznaniu jest zdecydowanie najlepiej szkolącym dzieci i młodzież ośrodkiem AZS w kraju. W OŚ AZS tworzymy prawdziwą piramidę szkoleniową, czego dowodem są trzecie miejsca wśród młodzików i kadetów i drugie wśród juniorów. Na nasz wynik złożyły się punkty zdobyte przez 15 sekcji, w tym niespodzianka, czyli znakomite rezultaty żeglarzy – komentuje Prezes AZS Poznań, Tomasz Szponder.
W porównaniu do poprzedniego zestawienia zmieniła się także liczba azetesowskich klubów w najlepszej dziesiątce. Teraz jest ich tam już osiem, bo na dziewiąte miejsce wskoczył AZS AWF Kraków. Awans kosztem AZS AWF Poznań zanotował AZS UMCS Lublin. Lokaty z poprzedniego roku utrzymały AZS AWFiS Gdańsk i AZS AWF Wrocław.
W pierwszej setce rankingu są ponadto AZS Politechniki Opolskiej, AZS Uniwersytetu Warszawskiego, AZS UWM Olsztyn, AZS Wratislavia Wrocław, AZS AWF Gorzów Wlkp., AZS Łódź, AZS Zakopane, AZS UAM Poznań i AZS AJP Gorzów Wlkp. W zestawieniu uwzględniającym ponad 4200 klubów z całej Polski znalazło się blisko 50 jednostek AZS.
Nasze kluby zdominowały punktację poszczególnych kategorii wiekowych. Katowiczanie byli najlepsi w rankingu młodzieżowców, AZS AWF Warszawa w rankingu juniorów, a AZS AWF Poznań – wśród kadetów. Nasi wygrali klasyfikacje ośmiu dyscyplin, a w 18 kolejnych stawali na podium. Najbardziej azetesowską dyscypliną zostało taekwondo olimpijskie, w którym trzy najlepsze kluby to kluby AZS.
– To idealne potwierdzenie, że warto stawiać na AZS. Przypomnijmy ogromne sukcesy azetesiaków na igrzyskach, a dzisiaj mamy potwierdzenie, że AZS zapewnia szkolenie na każdym szczeblu słynnej piramidy. To efekt wielu lat pracy, ugruntowanej pozycji, nowoczesnego zarządzania naszymi klubami, a także nieocenionego wsparcia uczelni. Cieszę się, że jako Zarząd Główny AZS zaczynamy stwarzać warunki do rozwoju sportu młodzieżowego. To dopiero początek, więc wyobraźmy sobie, jakie będą efekty kiedy rozwiniemy wsparcie w tym zakresie – skomentował wiceprezes AZS ds. sportu, Maciej Hartfil.
Ranking sportu dzieci i młodzieży za rok 2021 – kluby AZS najlepsze w poszczególnych dyscyplinach:
1. miejsca:
AZS AWF Warszawa – lekkoatletyka, szermierka
AZS AWF Poznań – akrobatyka sportowa
AZS Uniwersytet Warszawski – brydż sportowy
AZS UMCS Lublin – pływanie
AZS UWM Olsztyn – taekwondo olimpijskie
OŚ AZS Poznań – tenis
AZS UE Wrocław – tenis stołowy
AZS UAM Poznań – triathlon
2. miejsca:
AZS Wratislavia Wrocław – brydż sportowy
AZS AWF Poznań – kajakarstwo klasyczne
AZS AJP Gorzów Wlkp. – koszykówka kobiet
AZS AWF Katowice – narciarstwo klasyczne
OŚ AZS Poznań – pływanie artystyczne
AZS AWF Warszawa – taekwondo olimpijskie
3. miejsca:
OŚ AZS Poznań – hokej na trawie kobiet, taekwondo olimpijskie, żeglarstwo
AZS AWF Katowice – biathlon, pływanie
AZS AWF Warszawa – piłka ręczna plażowa kobiet
AZS AWF Poznań – pływanie artystyczne
AZS Zakopane – snowboard
AZS AWFiS Gdańsk – szermierka
AZS UMK Toruń – wioślarstwo
Foto: AZS Poznań