Zapraszamy na Erasmus+ Sport Info Day!

0
373

W dniach 23-24 marca odbędzie się Sport Info Day, czyli konferencja organizowana przez Komisję Europejską dla instytucji zainteresowanych programami europejskimi w obszarze sportu. W tym roku wydarzenie wyjątkowo odbędzie się w formule online. Podczas spotkania zostanie przedstawiony program na kolejne lata oraz nowe możliwości otrzymania dofinansowania.

Program Erasmus+, inicjatywa Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014 – 2020, od kilku lat wspiera kilkaset inicjatyw oraz partnerstw sportowych w Europie. Siedmioletni projekt właśnie dobiegł końca, ale już wkrótce zostanie zaprezentowany nowy plan, obejmujący lata 2021 – 2027. Częścią tego programu ponownie będzie sektor Sport – wspierający inicjatywy oraz partnerstwa międzynarodowe. W latach 2014 – 2020 wsparcie tego obszaru wyniosło łącznie 265 mln euro.

Dotychczasowy program umożliwiał udział w trzech rodzajach naborów stałych – współpraca partnerska, współpraca partnerska na małą skalę oraz niekomercyjne europejskie wydarzenia sportowe. Do udziału w konkursie zapraszano różnorodne podmioty – kluby sportowe, fundacje, stowarzyszenia, instytucje szkolnictwa wyższego czy instytucje publiczne.

Nowy program na lata 2021 – 2027 zakłada nie tylko zwiększenie budżetu w obszarze sportu, ale również dodanie naboru związanego z mobilnością kadr – trenerów oraz pracowników i wolontariuszy organizacji sportowych. Umożliwi to budowanie i rozwój kadr klubów oraz organizacji poprzez bezpośrednią wymianę wiedzy i doświadczeń partnerów z całej Europy.

Konferencja Sport Info Day odbywa się każdego roku pod koniec stycznia w Brukseli. Ze względu na późniejszy termin publikacji programu na kolejne lata, w tym roku została zaplanowana na marzec w formule online. Spotkanie stanowi szansę dla instytucji z całej Europy na zdobycie nowych informacji na temat projektu oraz nawiązania współpracy z partnerami. Podczas tegorocznej konferencji omówione zostaną założenia nowego programu, a także procedury składania wniosków i ich oceny oraz kwestie finansowe.

Limit zarejestrowanych organizacji na tegoroczną konferencję został już osiągnięty, ale organizatorzy stworzyli możliwość oglądania na żywo wszystkich paneli. Szczegółowe informacje oraz bezpośrednie linki do transmisji można znaleźć TUTAJ. Konferencja odbędzie się 23 i 24 marca w godzinach porannych.

Akademicki Związek Sportowy w 2021 rozpoczął realizację własnych projektów w programie Erasmus+ Sport. O zaakceptowanych wnioskach złożonych przez AZS w 2020 roku więcej przeczytacie TUTAJ.

Więcej informacji o programie Erasmus+ można uzyskać również na stronie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). FRSE wraz z Ministerstwem Sportu prowadzą działalność informacyjną w ramach akcji Sport i oferują duże wsparcie składającym wnioski organizacjom.